Keď draka bolí hlava

• Česko Když draka bolí hlava (viac)

Barborka s Tomikom trávia prázdniny u babičky a deda v kováčskej dielni pod Dračou skalou, kde zo všetkých síl pracuje aj netradičný pomocník dvojhlavý dráčik Čmoudík. Raz, keď sa deti chystajú prespať v jaskyni spoločne s dráčikom, objavia na stene jaskyne starú mapu a Čmoudík, ktorého jedna hlava hovorí po česky a druhá po slovensky, začína rozprávať napínavý príbeh o vzniku kráľovstva Draka, veľkej láske princeznej Adélky a princa Janka, o dlhoročnej kliatbe a strašnom Drakovi, o zlom škriatkovi Blivajzovi, ale aj o tajomstve Nezábudkovej lúky, stratenom dračom vajci a páriku klokanov. Zaujíma Vás, kedy draci tancujú hip hop, ako sa slávia vianoce v dračej jaskyni, akú čarovnú moc má sto rokov neumývaný dračí zub a hlavne prečo draka bolí hlava? (Continental film)

LoneGunman

O víkendu jsem se rozhodl splnit dětem přání a vyrazil na pohádku "Když draka bolí hlava" s pocitem, že mě nemůže nic překvapit. Moje očekávání bylo, že půjde prostě o normální pohádku, která děti pobaví, rodiče možná několikrát přiměje k úsměvu a všichni poté budou moci příjemně strávené odpoledne zakončit třeba někde v cukrárně. Oj, jak moc jsem se mýlil! Tvůrci totiž zjevně pojali film čistě jako podnikatelský záměr, bez jakékoliv snahy o byť jen minimální uměleckou nebo zábavnou hodnotu. Utratili proto nejspíš většinu svých prostředků za spojení svého díla s jednou z nejcenějších značek českého šoubyznysu - Karlem Gottem - a za velkolepou reklamní kampaň. To ostatní roli nehrálo. Jistě, jako byznysplán to není špatné, koneckonců plné kino tomu odpovídalo, ale máme-li hodnotit film samotný, bude to o poznání horší. Tak kde začít? SPOILER ALERT Proč mluví Gott slovensky a Magálová česky? U Kamily Magálové to nevadí, v českých filmech hraje dost a navíc je to herečka, takže je schopná si s tím poradit, ale Gottova slovenština tahá za uši neúnosně. Ve spojení s jeho ne-herectvím je to pravé peklo (to není chyba Gotta, to tvůrci filmu mu měli dát roli, která odpovídá jeho schopnostem když už ho tam mermomocí museli mít). Tím ale výčet problémů ani zdaleka nekončí. V pohádce se totiž prakticky nic neděje a když už se děj dobelhá k nějakému dramatičtějšímu okamžiku, tak ten je z nějakého nepochopitelného důvodu pouze stručně odvyprávěn (no, spíše konstatován) za doprovodu 2D animací (mimochodem docela zdařilých). Proboha proč? Proč nevidíme jak Janek loví vejce z řeky nebo jak Janek s Adélkou vyženou nápadnice, resp. nápadníky, ze svých postelí za pomoci drakových dárků? Vždyť jen tyhle momenty mohli dát filmu jakés takés drama a skýtaly i prostor pro humorné scény! Přitom by u toho ani nebyly třeba nějaké velké triky. Tohle opravdu nechápu a považuji to za největší z mnoha slabin filmu. A když jsme u těch triků - nevadilo mi ztvárnění draků jako loutek, které byly skoro tak dobré jako ty co vystupovaly v pohádkách v dobách, kdy prince hrál Jan Čenský, stylizace do takového retro hávu by byla ok. Ale ve chvíli kdy se na plátně z vajíčka vylíhnul počítačově vygenerovaný drak Čmoudík, myslel jsem, že mám halucinace. Silně mi to připomělo animované sekvence počítačových her z poloviny devadesátých let. Něco tak příšerného a současně vážně myšleného jsem ve filmu na velkém plátně snad ještě neviděl. Další věcí, která mě zaujala (byť nevím jestli se v tomto případě jedná o nedostatek, to bude dost subjektivní) je fakt, že Janek (tj. Gott za mlada) se o Adélku vlastně nemusel nikterak snažit. Stačilo mu jí sbalit na tanec a (asi) na vlahý pohled. Toť vše, žádné souboje s monstry, luštění rébusů a strastiplné cesty plné nebezpečí, které princové podnikali v minulosti. Když nepočítáme jedno potopení pro vejce (a to jsme ještě ani neviděli, viz výše) tak Janek pouze seděl v jeskyni a tulil se k Adélce. Dokonce i když už to asi na půl vteřiny přeci jen vypadalo na souboj s drakem, meč musel tasit jeho královský tatík a Janek se mimo záběr nejspíš schovával někde za stánkem s Marlenkou (sic!). Upřímně řečeno, nadšení nebylo vidět ani u dětí a pro rodiče se návštěva tohoto filmu stává pravým očistcem, který prosvětluje snad jen pohledná princezna Adélka či dekolt Kateřiny Brožové napasovaný v pseudorenesančních šatech. Pokud by se měla nadcházející vánoční pohádková sezóna nést ve stejném duchu, nezbude než volat o pomoc. Kohokoliv, třeba Zdeňka Trošku, i jeho pohádky totiž ční nad tímhle dílem jako Šmak nad Čmoudíkem... () (menej) (viac)

skromna odpad!

Vnučka, která hltá každou pohádku, byla po dvaceti minutách dost protivná. A po pravdě se jí nedivím. Hrůza děs a běs. Od samého začátku, kdy promluvil pan Gott slovensky a paní Magálová česky. Sakryš proč? Příběh taky nic moc. A dorazla to Brožová, které nechali zazpívat písničku. Odpad! ()

mira99

Když jsme 28.10. společně s dětmi vyrazili do kina, neměl jsem nijak extra očekávání. Ovšem tato pohádka překonala vše ostatní, co jsem s dětmi kdy v kině viděl. 90 minut naprosté prázdnoty a na závěr rádoby neskutečně povrchní rozuzlení toho, proč jsme v kině ztráceli čas. Snad by bylo lepší, kdyby kletba postihla prince Janka němotou (snad jen s povolením zpívat). Sázka na slavná jména nevyšla, Gottova slovenština tragická, Magálová v češtině mnohem lepší, Brožovou bych nepostrádal (ten vyprsený dekolt byl spíš ke škodě a působil naprosto nepřirozeně). Dějově vůbec o ničem, scény, na kterých se nechalo stavět dohromady cca. 1,5 min. Souboje o princeznu, vyhánění konkurentek, hledání ztraceného vejce, souboj s drakem - takové okamžiky tomu mohly dát alespoň šanci. Ale poslouchat tak příšerné dialogy na venkovní slavnosti a cpát se přitom Marlenkou (super PP). O ničem, v duchu jsem se omlouval všem pohádkám, které jsem od dětství považoval za špatné. Oslovení cílové skupiny - dětí - také žádné, v kině byl hluk, děti nebyly připoutané k plátnu, jen se dokola ptaly: Kdy už to začne? Jedna hvězda za to, že si dcera cestou domů broukala nějakou melodii. ()

xulux odpad!

Neskutečný průšvih, Karel Gott se snaží mluvit slovensky a do toho pár slovíček česky, aby se neřeklo ... Počítačové efekty jsou v kdejaké laciné počítačové hře 100x lepší ... Karel Zeman by tvůrcům dál pár facek, za toto příšerné dílo. Nemluvě o chybách skriptu, Čmoudík v jedné scéně mluví slovensky s českou hlavou a další věci. Také nešlo jednu scénu natočit asi u jiného stromu a tak se na značku na stromě "nalepila" jinak barevná kůra z jiného stromu a bylo to opravdu hodně vidět a pod tímto výtvorem je vidět velká červená šipka směřující k zemi, asi rekvizitáři nenašli větší kus kůry ... Čůrání do ohně je teda věc, chlapeček si asi málem zlomil ruku při držení té lahve, když to vypadá že čůrá břichem ... Komparsu také moc nebylo a bylo to opravdu vidět, sponzorů a partnerů to má hodně, ale kde jsou ty peníze vidět? Měl jsem s sebou tři děti, osobně bych odešel po Gottově slovenštině na začátku, tak jsem to nějak přečkal a netrpělivě se vrtěl, kdy už konečně bude konec příběhu, který také nebyl nijak extra zajímavě vymyšlený ... Děti nic moc extra nadšení, větší radost jim udělal popcorn při vstupu do kina, než tato trapná pohádka ... ()

D3NJI

Jako co to je? Už na začátku slovensky mluvící Kája byl průser, ale že to vygraduje do takové patlaniny? Příběh by ušel, klasická česká pohádka, ale co se týče efektů, katastrofa. Připomíná mi to filmy z Ghany, i ti to mají vymakanější. Škoda že nikde není rozpočet, ale hádám, že byl čtyřciferný, včetně product placementu Marlenky. Jednu hvězdičku dávám jenom proto, že jsem si za 50kč užil jízdu jako nikdy v životě. Možná to je jen satyra, možná je to parodie, ale asi ji nechápu. Doufám, že tohle byl prequel, k bubeníkovi a princezně, to bych se šel ze zvědavosti podívat. ()

Drslw

Dušan Rapoš je jednoznačne najväčší (česko)slovenský umelec - jeho umenie zohnať prachy na ďalší akožefilm po všetkých tých dôkazoch, že jeho výtvory nestoja absolútne za nič a škodia ako dospelým, tak i deťom, je na úrovni zakladateľov šaolinského kláštora... :D ()

AlesKrc1 odpad!

Když Karel chytne raka ... pokud chcete viděl božského Káju jak si ševelí slovensky a asi napoled mrkněte na to a už se k tomu nevracejte ()

farinelli77

Bylo tam pár věcí, které vadily, ale pohádka to nebyla vůbec tak špatná! A pokud se nelíbila dětem, voďte je na uřvané čerty pana Trošky... ()

funesfilm

Bez hlavy a bez päty. Už len kôli hudobnej stránke, aspoň nejaké kladné hodnotenie. Rapoš už dávno stratil žiaru. Je však pravda, že dnes už rozprávky nakrúcať nevie takmer nikto. Osloviť detského diváka v súčasnosti, je veľmi ťažký oriešok. ()

RammsteinDE odpad!

Pustil jsem si to jen proto, abych zjistil proč to má jen 14% . Vydržel jsem to 10 minut . Slovensky mluvící Gott je jen třešnička na dortu ... Ten Gott mě prostě úplně nejvíc rozsekal :D . ()

KlaraVankova odpad!

Tohle se fakt nedalo. Prý pohádka ke stému výročí vzniku Československa. Nevím, jestli to bylo myšleno jako za odměnu, nebo za trest. Nerozumím tomu, že dovede dneska někdo něco takového vypustit. Děti byly otrávený. ()

velrybar.sk odpad!

jak to řict jemne ,kulantně ??? ODPAD ...!!! viděl jsem jen kousek a bylo mi na bliti !!! že tam prosadili toho starého dědka Gotta hereckého anitalenta (i moje tchyně by to zahrala lip po pořadně porci domaci slivovice lip), je jedna věc druha věc je že ten drak je dělany na čem na atari 800???či na muzejnim kousku 286 ke... z pul mega pameti .. proste jedno velké zlo cely film ... Drak který proklel Československo je poslední kapka i na moji trpelivost ...abych si udělal usudek kam ten film patři z hlavni hvězdou ..v čele .. ()

Zdenka23

Čekala jsem hrůzu, dle hodnocení, ale osobně hodnotím jako slabší průměr. Krásná příroda a interiéry, krásné kostýmy, též se mi líbily obě královské dvojice. Představitel prince je fešák, leč stejně jako princezna teprve sbírá herecké zkušenosti. Pan Gott, byť je výborný zpěvák a opravdu není herec a to že mluví na začátku špatně slovensky a na konci zpívá česky je nedomyšlené. Co bylo hrozné byl ten skřet a to když zpíval a jeho jméno "Blivajz" nepatří do dětské pohádky. Děj zpočátku nuda, zkrátila bych tu scénku s dětmi. Hudba na jednu stranu tradiční lidové tance a slavnosti rovnodennosti - fajn, že se to v pohádce vidí, na druhé straně pop. Některé písničky krásné - ta vánoční, svatební i závěrečná, písničky "blivajz" bych vynechala. Také bych vynechala čůrání do ohně. Přišlo mi slabší nastříhání zvuku, občas není rozumět a to jsem zvyklá často sledovat slovenské filmy. Také bylo škoda, že se vynechala akční scéna, kdy Janko zachránil dračí vejce z vody, místo toho tam dají slabou animaci. Závěr byl ale vcelku dojemný. ()

Beliel odpad!

Dcera musí vidět každou pohádku a tak jsem bohužel musel toto "veledílo" vidět s ní. A lidově řečeno: TO JSEM NEŽRAL!!! Tady nic nefunguje. Královské páry jsou nesympatické, dětské postavy strašné, drak, který bydlí u kováře je maskérské dílo ze začátku 20. století, písničky rvou uši a mistr mluvící slovensky. Už nikdy více!!! ()

xladik odpad!

Které Zlo nechalo Karla podepsat tuto sračku,ktery šmejd ho v tom donutil mluvit slovensky to je katastrofa! To je hnus a ty kostýmy ježiš ()

tomasfuck odpad!

Slovensky mluvící Gott, česky mluvící Magálová a československy mluvící drak. Strašidelné, dal bych to do 16ti nepřístupné. Na dětech by to mohlo zanechat následky. ()