Cobra Kai

• USA Cobra Kai
Akčný / Komédia / Dráma / Rodinný / Športový
USA, (2018–2025), 37 h 29 min (Minutáž: 22–49 min)

Ralph Macchio, William Zabka, Xolo Maridueña, Mary Mouser, Courtney Henggeler, Tanner Buchanan, Peyton List, Vanessa Rubio, Jacob Bertrand, Gianni DeCenzo (viac)

Pár desítek let po turnaji, který jim změnil život, na sebe znova narazí soupeři Johnny a Daniel. (Netflix)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (56)

Na karate holky letí (2021) (S04E06)

Pořád jde o fajn odlehčenou zábavu, ale už v minulé sérii jsme se dostávali do situací, kdy už to jednoduše nestačí. Telenovelu pro (trochu odrostlejší) kluky mimo jiné sráží stále otravnější postavy teenagerů. Rada karate turnaje nicméně rozhodne o nových pravidlech, které potěší Daniela, ale naopak vůbec nevyhovují Johnnymu. Musí sehnat novou studentku. Hawk je z posledních událostí zlomený. ()

Minová pole (2021) (S04E07)

Zatímco v minulé řadě Daniel krapet bojoval s dcerou, teď to vypadá, že mladšímu potomkovi je nejenže nějaký Mijagi ukradený, ale zároveň má potíže uhlídat své postavení ve škole. V téhle sérii je navíc patrný neduh řady jiných seriálů, tj. ačkoliv máme množství vedlejších postav, přidáváme další, které (až na výjimky) ději nijak zvlášť neprospívají. Ať už jde o Kennyho nebo právě Anthonyho. Pořád jde o fajn odlehčenou zábavu, ale už v minulé sérii jsme se dostávali do situací, kdy už to jednoduše nestačí. ()

Je mi ctí (2021) (S04E08)

Znovu jen prostý průměr. Telenovela pro (trochu odrostlejší) kluky pokračuje, vrací se Raymond, starší člen Cobra Kai, zdá se ale, že jeho otravná postava bude mít v ději ještě nějaký význam. Právě Cobra Kai se snaží dostat soupeřům pod kůži a vyvést je před turnajem z rovnováhy – třeba na maturitním plese. Chování některých postav je už pár epizod otravné, samozřejmě mluvím o mladých kusech. Nad dějovými liniemi už divák trochu kroutí hlavou. Terry Silver se samozřejmě začal, ač z úvodu vystupoval jako rozumný starší pán a tvrdil cosi o poučení se ze starých chyb, chovat tak, jak jsme ho znali. ()

Pád (2021) (S04E09)

Turnaj v karate je tady. Vyhraje jen jedno dódžó. Jenže soupeři znají Danielovy chvaty („Nikdy vášeň nestav nad principy,“ mentorsky promlouvá Daniel k tomu, jenž je vynesl). Samozřejmě je to celé solidně sestříhané a natočené. Díky Silverovi vnímáme Kreese v poněkud pozitivnějším světle. Tvůrci se evidentně nechtějí loučit, i když mám nemalé obavy, aby to neuškodilo předchozímu dojmu. Protože i tady jsme už dost vařili z vody. Na úplném začátku platilo, že si tvůrci vzali z úvodní trilogie jen to smysluplné a obalili to dalšími nosnými prvky, jenže třeba rivalitu a neshody mezi ústředním duem už zoufale (dětinsky) protahovali.   ()

Vzestup (2021) (S04E10)

Nakonec vlastně moc příjemné překvapení. Vítěz turnaje (u kluků) je neočekávaný, finále má také co říct. Samotný turnaj po choreografické stránce (až na absenci krve) na jedničku. Shodou okolností mnohé pochopil Robby i Miguel, kterému došlo, že nebojuje jen za sebe. Daniel přizná, že až příliš uctíval odkaz pana Mijagiho, a že se bál vlivu, který může mít na jeho dceru Johnny. Takže síly a styly se spojí, hallelujah. Tvůrci se samozřejmě nechtějí loučit, i když mám nemalé obavy, aby to neuškodilo předchozímu velmi dobrému dojmu. Protože i tady jsme už dost vařili z vody. Na úplném začátku platilo, že si tvůrci vzali z úvodní trilogie jen to smysluplné a obalili to dalšími nosnými prvky, jenže třeba rivalitu a neshody mezi ústředním duem už zoufale (dětinsky) protahovali a někdy to připomínalo spíš vztahovou limonádu pro menší kluky, než je asi cílovka. ()

Série 5 (2022) (S05)

Zaměřme se proboha zpět víc na dospěláky, kteří mezi sebou mají dlouhou a komplikovanou historii, říkal jsem si při hodně mdlém rozjezdu série. I když otravná mládež (logicky) znovu hrála podstatnou roli, tvůrci mě docela vyslyšeli. Postupně bylo zřejmé, že kromě osvědčeného dua Johnny a Daniel budou v páté sérii nejzajímavější rozpolcená Tory, navrátivší Chozen (se kterým se Daniel kdysi v Okinawě dostal do konfliktu kvůli dívce Kumiko) a hlavní záporák Terry Silver. Nicméně platí to, co v minulé sezóně: nedá se furt spoléhat na nostalgii a odkazovat na takřka 40 let starý flák. Holt Cobra Kai se dál šíří po celém městě a skupuje konkurenci. Daniel už nemá sílu a skládá zbraně, Johnny řeší rodinné záležitosti. A pak je tu komický příjezd nejlepších senseiů soukromým tryskáčem, což má evokovat, že finále bude velké, což má zajistit mezinárodní turnaj Sekai Taikai. Ale furt je to krapet nemastné neslané. Naštěstí na příkladu Chozena tvůrci ukazují, že pořád umí slušně pracovat s jednotlivými charaktery. Rovněž jsem dostal nejednu vděčnou scénu, funkční atmosféru i silnou nostalgii podtrženou výbornými souboji. Zároveň stále platí, že William Zabka, Ralph Macchio i další ze staré party si svůj návrat neskutečně užívají. Přesto dech tvůrcům chtě nechtě dochází. A bohužel i humor pokulhává. Uvidíme, co bude dál. „Drago!“ ()

Předaleko od domova (2022) (S05E01)

Začíná to přesně tak, jak jsem se obával. Johnny se pokouší o utužování vztahu se synem, Sam nechápe rozhodnutí otce skrze uzavření Miyagi-Do a Miguel (s titulem nejotravnějšího ze všech mladých) hledá otce v Mexiku. Tvůrci se snaží, aby si každý ukousnul kus koláče, ale předchozí přidávání vedlejších postav ničemu zvlášť neprospělo. Naštěstí Terry Silver, padouch z Karate Kid 3, zůstává poměrně zajímavý. Zaměřme se proboha zpět víc na dospěláky, kteří mezi sebou mají dlouhou a komplikovanou historii. Hodně mdlý rozjezd. ()

Molé (2022) (S05E02)

Zdá se, že (kromě osvědčeného dua Johnny a Daniel) budou v páté sérii nejzajímavější rozpolcená Tory (zbytek mladých opravdu platí za nudné až otravné středoškoláky), navrátivší Chozen (se kterým se Daniel kdysi v Okinawě dostal do konfliktu kvůli dívce Kumiko) a hlavní záporák Terry Silver. Miguel zatím v Mexiku odhalí pravdu o svém tátovi a uroní pár slz. Brrr. Zaměřme se proboha zpět víc na dospěláky, kteří mezi sebou mají dlouhou a komplikovanou historii. Dosud platilo, že ač tvůrci tak nějak pořád operovali na hraně naivity a furt spoléhali na nostalgii, divák měl nakonec stejně úsměv od ucha k uchu. Snad to klapne i tentokrát. ()

Hrátky s ohněm (2022) (S05E03)

Ještě ve třetí řadě si tvůrci dobře uvědomovali, co v seriálu funguje, a proč jej lidi mají tak rádi. Čtvrtá série už strádala. Pátá se zatím úplně nenakopla, protože se točíme okolo toho, že Robby skončil v Cobra Kai, Miguel má potíže se Sam a to nikoho (nad 30 let) vážně nezajímá. Pak ale přijde na řadu frajer Chozen („Jestli je to nedorozumění, tak volej sanitku!“), který bude s dalšími dospělými postavami víc cílit na diváky, kteří nedají na 80. léta dopustit. Protože nikdo nechce sledovat prakticky to samé. Uvidíme, zda Mike Barnes (někdejší záporák ze třetího Karate Kida) sérií jen proběhne. ()

Pád na dno (2022) (S05E04)

Zase víc prostoru pro mladé (aquapark), naštěstí to ale není ukňourané. Top Gun otvírák fajn. Každá dávka moderní osmdesátkové nostalgie potěší. Amanda už nechce o karate ani slyšet, Terryho kroky ovšem nenechávají Daniela chladným. A Johnny bude muset definitivně vyřešit napjaté vztahy mezi Miguelem a synem Robbym. A to ještě hoši netuší o jedné „třaskavé“ novince. Snad se humor, atmosféra a napětí z prvních třech sérií vrátí. Zatím to naopak vypadá, že potenciál této retro pecky je vyčerpaný. Nedá se věčně operovat na hraně naivity a furt spoléhat na nostalgii. ()

Extrémní opatření (2022) (S05E05)

Na úplném začátku platilo, že si tvůrci vzali z úvodní trilogie jen to smysluplné a obalili to dalšími nosnými prvky, jenže třeba rivalitu a neshody mezi ústředním duem už zoufale (dětinsky) protahovali a někdy to připomínalo spíš vztahovou limonádu pro menší kluky, než je asi cílovka. Nicméně v páté sérii Johnny a Daniel spíš táhnou za jeden provaz a chybí tedy i tohle. Každopádně Daniel je z posledních událostí zlomený a podle Silvera je na mávání bílou vlajkou pozdě. Johnny se dál snaží řešit napjaté vztahy mezi Miguelem a Robbym. Když už nic jiného, tak alespoň trochu (v soubojích) přitvrzujeme. ()

Ouroboros (2022) (S05E06)

Nedá se furt spoléhat na nostalgii a odkazovat na takřka 40 let starý flák. Jednoduše tvůrcům dochází pára… ostatně příjezd nejlepších senseiů soukromým tryskáčem už je docela vařením z vody. Holt Cobra Kai se dál šíří po celém městě a skupuje konkurenci. Prostě to má být celé v kombinaci s teenagerovským křepčením cool a evokovat, že finále bude velké. Jako by už nebylo dost vedlejších postav. Sekáč Chozen spolu s Johnnym přesvědčují Daniela, že není radno skládat zbraně. Linie Johna Kreese může být ještě zajímavá. S nějakými nadstandardními kvalitami už ale nepočítám. I humor pokulhává. ()

Zkažená vejce (2022) (S05E07)

Pátá sezóna definitivně přináší dlouho očekávaná spojenectví, Johnny s Danielem chtějí od Kreese odpovědi, takže za ním musejí do vězení. Věří, že on je cestou, jak se zbavit Silvera. Ten ve svých dódžó nechává zavést svérázné výzvy, zatímco se dozvídají, že Cobra Kai hodlá expandovat po celém světě. A to je průšvih. Dobře, nebudu jízlivý… nicméně laťka, co se příběhu týče, už opravdu vysoko není. Naštěstí na příkladu Chozena tvůrci ukazují, že pořád umí slušně pracovat s jednotlivými charaktery. Zároveň stále platí, že William Zabka, Ralph Macchio i další ze staré party si svůj návrat neskutečně užívají. ()

Taikai (2022) (S05E08)

„Já bojoval proti! Tvůj otec bojoval za! Za přátele. Za vesnici. Za rodinu pana Miyagiho.“ Kdo má nejlepší dódžó? A které se bude po představení metod a schopností studentů ucházet o světový turnaj Sekai Taikai? Nakonec rozhodnou dva studenti z každé dódžó (safra, a co když každý vyhraje jeden zápas?). Mimochodem ten nestranný rozhodčí neustále pokukující po Silverovi byl naprosto kouzelnej. Tvůrcům nadále docela vychází, že dokážou ukázat mnohé postavy z různých úhlů pohledu. A pořád platí, že William Zabka, Ralph Macchio i další ze staré party si svůj návrat neskutečně užívají. „Drago!“ ()

Přeživší (2022) (S05E09)

Turnaj Sekai Taikai se blíží a divák má mít pocit, že půjde o opravdu něco výjimečného. Dělání ramen mezi oběma dódžó je ale zatím nemastné neslané. Uvidíme, jak se vyvine situace kolem Tory, Rejnok se zároveň pere se svým svědomím. Pánové vyrážejí oslavit Carmenino těhotenství, ovšem kdo sakra řídí tu limuzínu? Tvůrci si naštěstí dobře uvědomují, co funguje v seriálu skvěle, a proč jej lidi mají tak rádi. Jenže toho, co funguje, docela ubývá a nedá se pořád to samé ždímat donekonečna. Holt loučit se je někdy těžké. ()

Hadí hlava (2022) (S05E10)

Všichni proti Silverovi. A nakonec až záznam z kamer „něco“ (pohled jeho studentů) změní. Po celou pátou sezónu jsem se coby divák vyrovnával s mnohými scénami, které už vykazovaly nemálo děr, v mnoha místech už bylo znát, že se scénář začíná naivně motat v kruhu, jindy dostávali až příliš mnoho prostoru středoškoláci, kteří byli jednoduše nudní až otravní. Na druhou stranu to tam pořád je, dostal jsem nejednu vděčnou scénu, funkční atmosféru i silnou nostalgii podtrženou výbornými souboji. Dech tvůrcům místy sice dochází, ale celkově to díky feel-good atmosféře, postavám (těm dospělým) a půlhodinové stopáži funguje. ()

Studio Sony odsouvá plánované premiéry

Studio Sony odsouvá plánované premiéry

27.04.2024

Pokud jste fanoušky komiksových filmů a těšili jste se toto léto na pořádnou porci akční zábavy, máme pro vás špatnou zprávu. Sólovka spider-manovského záporáka ze stránek Marvel Comics, dlouho… (viac)

Nový Karate Kid přivítá staré známé

Nový Karate Kid přivítá staré známé

25.11.2023

Legendy z plátna jen tak nemizí, zvlášť když je nostalgie v kurzu. Přibližně za rok a pár dnů, tedy 13. prosince 2024, by měla do kin dorazit nová reimaginace klasiky Karate Kid od studia Sony… (viac)

Kdy se vrátí Zaklínač a Stranger Things?

Kdy se vrátí Zaklínač a Stranger Things?

22.04.2021