Skutečný příběh Johanky z Arku

(TV film)
  • Francúzsko Vraie Jeanne, fausse Jeanne (viac)
Francúzsko, 2008, 94 min (Alternatívna 52 min)

Mýtus o Johance z Arku fascinuje lidi po celém světě. V kolektivní paměti je to mladá pastýřka, která zemřela na hranici, když chránila Francii. Ale kroniky z 15. století uvádějí, že po událostech v Rouenu někteří lidé odmítli uvěřit, že je mrtvá a že místo toho byla upálena jiná žena. Příběh Johanky z Arku, který je tak mimořádný, že se k němu vrátil Martin Meissonnier, který nás vede k podrobnému a fascinujícímu pátrání, zbavenému náboženských kritérií. Na základě nezpochybnitelných archivních dokumentů spojuje historickou důkladnost s velmi zábavným přístupem s využitím rekonstrukcí dobového oblečení a filmových úryvků. (CS Mystery)

Arsenal83

Taký zaujímavý dokument a pritom neprináša odpovede. Prináša ale skvelé vodítka k dopátraniu sa pravdy na základe dokonale spracovaného archívneho materiálu. Analýzou slova po slove sa dozvedáme, ako to bolo so súdom a upálením Jany z Arku. A potom prichádza to tajomstvo. Bola upálená vôbec ona? Potom to už skĺza trochu do roviny špekulácií, ale odôvodnených. Pre odhalenie skutočnej pravdy by sme ale museli nájsť ešte veľa strateného materiálu. ()