Kuchh Bheege Alfaaz

• India कुछ भीगे अलफ़ाज़

Archana (Geetanjali Thapa) je moderní dívka, která se v práci zabývá sociálními sítěmi, ale vnitřně se užírá. Chodívá na rande naslepo, ale vždy to špatně dopadne. Muži o Archanu nemají zájem, protože kvůli vitiligu má na obličeji i na těle bílé skvrnky bez pigmentu. Archana ráda poslouchá rozhlasový pořad básníka a vypravěče smutných příběhů Alfaaze (Zain Khan Durrani). Jednoho dne dívka zavolá svému domluvenému rande, jenomže si splete číslo a dovolá se neznámému muži. Prohodí spolu sice jen pár vět, ale Archana na něj nemůže zapomenout, tak mu pošle zprávu. Mladí lidé si začnou telefonovat, aniž by se znali nebo se setkali. (rikitiki)

rikitiki

Kýč jako blázen, zjevně zaměřený na dámské publikum. Nic proti kýčům. Tenhle byl evidentně inspirovaný americkými romantickým komediemi, ale na rozdíl od nich vsadil - místo na lehký vtip - na posmutnělou náladu, která si ten smutek vychutnává. ____ Rozhlasový pořad mladíka, na kterém dívka ujížděla, bych vypla během minuty. Jeho vroucně vemlouvavý hlas a příběhy jak z červené knihovny na mě křičely akorát tak: je to falešný, jak pětník! Tyhle pasáže filmu jsem přetrpěla. Holka mi přišla nevyrovnaná a nepochopila jsem náplň její práce. Za tohle fakt někdo platí? Pokud mě přistanou na FB nějaké obrázky s rádoby moudrými citacemi, je to téměř vždy úplná kravina, kterou okamžitě mažu a nepřeposílám. Možná to mají v Indii propracovanější. Ale ty posty mi i tady přišly hloupé a vtipy ubohé (ale beru to tak, že humor je kulturní záležitost a v Indii ho mají jiný). _____ Takže tihle dva truchliví lidé (ona poznamenaná dvoubarevnou kůží, on čímsi temným ze své minulosti) si posílají zprávy a telefonují. Nadužívání mobilů je všudypřítomné a v tomhle filmu občas otravné. Jak to dopadne, každý tuší, ale když se film vykašlal na rozhlasové pasáže, tak to byl milý romantický film, který se dá zhlédnout, aby se divák cítil trochu provinile, že se mu takový kýč občas i líbí. SHRNUTÍ: Indové asi milují poezii víc než Češi. ()

Ramanam

Velmi citlivý a něžný příběh dvou lidí, kteří si ve svých životech nesou osobní bolesti a trápení již od útlého věku. Stále se nedokáží vymanit z těchto tíživých okovů zkutých smutkem a vnitřním strachem. Díky „náhodě“ je osud spojí, zatím jen prostřednictvím telefonu, ale i to stačí, aby se jejich svět opět prozářil nadějí, štěstím a radostí ze života. Žádné přehnané drama, či šokující zvraty nečekejte. Na oplátku však dostanete plnou náruč opravdovosti a upřímné lidskosti. Vzhledem k pojetí a vyzdvihnutí vnitřního emočního světa, který mají dozajista ženy barevnější než muži, se snímek zaměřuje spíše právě na ně. Jejich vidění světa, uvažování a sny. Hlavní hrdina je přecitlivělá bytost, místo obvyklého „drsoně“, což ale vůbec nevadí a ničemu neškodí, ba naopak. Je nám ukázána i dnešní síla všech možných sociálních sítích a jejich vliv na naši společnost a mezilidské vztahy. Bez nich by si většina lidí svůj život asi již nedovedla představit. Místy to bylo pro mě již trochu nevýrazné a o „ničem“, ale pak znovu přicházely momenty, které mě vtáhly zpět do příběhu a moc jsem této sympatické dvojici přál kýžené štěstí. Potěšilo mě vložení mé oblíbené písně Pehla Nasha (z filmu Jo Jeeta Wohi Sikandar - 1992) do děje, který tím velmi zjemnila. Dobře natočené a bylo cítit, že od srdce. Pohodové a uvěřitelné, proto hodnotím za slabší čtyři hvězdy. Přec ta ženská stránka byla pro mě někdy až moc dominantní. Více takových filmů, jsou potřeba. ()

Aljak

Dosť netypické na indickú produkciu. V tomto filme bolo cítiť pomerne silný americký feeling, ale v tomto prípade to bolo vcelku príjemné osvieženie. Obe hlavné postavy pôsobili pomerne sympaticky, napriek (alebo skôr vďaka?) svojej melanchólii. Hoci mal film na indické pomery kratšiu minutáž, tak som mal pocit, že tempo filmu bolo až neprimerane slabučké. Proste to nemalo ten požadovaný spád a neustále tajomno medzi Archanou a Alfaazom tomu tiež až tak veľmi nepomohlo. Každopádne, atmosféra filmu sa mi viacmenej pozdávala, len škoda toho tempa a až príliš veľkého tajomna, do ktorého to bolo celé zaobalené. ()