Big Ben

Nemecko, (1996–2009), 105 h 17 min (Minutáž: 88–96 min)

Ottfried Fischer, Ruth Drexel, Katerina Jacob, Udo Thomer, Norbert Heckner, Michael Lerchenberg, Gerd Anthoff, Diana Körner, Moritz Lindbergh, Katharina Abt (viac)

I v malém městě dochází k velkým zločinům. A to je práce pro Benna, nejtěžšího a největšího policistu ze všech. (TV Barrandov)

Recenzie používateľa Malarkey k tomuto seriálu (68)

Přátelská dohoda (1996) (S01E01)

První díl Big Bena nám všem ukázal, jaká pakáž v Bad Tölzu existuje a jak je Ben proti celému městu. Evidentně je to totiž v dolním Bavorsku daleko víc zkorumpovaný jak v český Modravě, takže tu chtějí nabádat k tomu, že těch případů vražd v 12ti tisícovém městě bude víc, než bychom si vůbec dokázali představit. K tomu nás tu tvůrci seznamují s Benovou kolegyní z Berlína a zároveň i s Benovou maminkou, která penzion nejede úplně podle papírů. To, abychom pochopili, že Ben není žádnej papírovej hochštapler. Vyšetřování je nicméně poměrně unylý a to i přesto, že začíná relativně z vostra. Závěr ale byl tak rychlej, že jsem si ani neuvědomil, kdo koho zavraždil. Až zpětně mi došlo, že se hlavní osoba vlastně přiznala. A musím říct, že tak rychlý přiznání jsem v kriminálce ještě v životě neviděl a pochybuju, že nějaký ještě uvidím. ()

Smrt v internátu (1996) (S01E02)

Standardní, ničím urážlivý díl Big Bena, který vyšetřuje případ zavražděné holky v internátě, která to autem schytá hnedka na začátku příběhu. Hlavní vražedník je patrný hnedka z kraje, a tak si užíváte postavy, jako třeba ředitelku internátu, která tady předvádí absurdní výkony. Prostory, ve kterým se díl odehrává, jsou nicméně moc hezké a věž hradu přímo pod Alpami ze všech míst asi nejhezčí. ()

Mezi přáteli (1996) (S01E03)

V tomto díle zjistíme, jak si Ben umí poradit s berňákem. Jeho mámě přijde obsílka hnedka z kraje příběhu, aby zaplatila 40 tisíc marek na daních za svůj penzion za poslední rok. Jenže problém je, že ona za poslední rok měla tržbu 15 tisíc. Takže zřejmě chyba finančáku, což potvrdí i následující vražda, která potvrdí, jaký tam mají bordel. Benovi je dluh nicméně u prdele a nechává den co den stresovat svojí mámu, které každý den chodí obsílka na tisíc marek. Ben ale jako poctivý policajt má v tu chvíli v hlavě akorát tak to, jak ho jeden vlivný podnikatel, a jeho dřívější kamarád, pozval na večeři do nejdražší restaurace a ještě mu přinesl vzorový olivový olej lisovaný výběru z bobulí. V tomto díle se opravdu úplatky nešetřilo a zároveň je to velká legrace. K tomu ale počítejte i s poměrně zajímavou zápletkou a neméně zajímavým rozuzlením. Jeden z těch lepších dílů. ()

Palermo je blízko (1996) (S01E04)

Ben s kolegyní Sabrinou rozjíždí vyšetřování vraždy v okolí Bad Tölzu, které jede až na dřeň i s italskou mafií, což není úplně prdel. Ústřední člen italské mafie je ale naštěstí pod Alpami ve výslužbě, užívá si pěstování bio paprik a bio rajskejch a vraždění ho zase tak moc nezajímá. I když v tomto díle se vlastně dokonce dočkáme i přestřelky. Celkově vzato ale slabší díl. Jediná dobrá postava tu byla farmář Lang, kterej je z řady těch totálně lidových. ()

Smrt před oltářem (1996) (S02E01)

To by nebyl Big Ben, aby si hned z kraje nedělal legraci ze sekt. Jedna taková vzorová je v tomto dílu. Říká se jí Dům slunce a pokaždé, když se na scéně objeví partička dvou přisluhovačů pána Slunce, tak nám tvůrci do pozadí pouští nadpozemsky divnou hudbu, která nás, diváky, má utvrdit v tom, že tenhle díl bude víc psychadelický, nežli vyšetřující. Ben se ale nenechá zastrašit a stejně tak ani jeho matka. Jeho matka vlastně tuplem ne. Nejdřív se, standardně, objeví u smrti kněze, ze které se následně vyklube šokující vražda. Nečekané. Pak začne zachraňovat jednu svobodnou matku s dítětem a bude jí krýt ve svém penzionu. Ben se Sabrinou nicméně vyšetřují jak o život a trošku si utahují z církve. Vzorovej je pak Prelát, kterej tu postupně začíná odkrývat karty, ale opatrně...jedná se o největšího hráče celého seriálu. Závěr opět nedá dopustit na úplatky a trošku se v nich namočí i církev. Big Ben prostě nešetří nikoho, ale u jeho případů se hezky odpočívá. ()

Smrt na turné (1997) (S02E02)

V tomto díle zjistíte, že Ben má i ségru. Nevlastní, ale pořád ségru. Co čert ale nechce, zaplete se ihned do průseru v podobě vraždy herečky. Vražda to ale není ledajaká, ale mimořádně dramatická. Totiž přímo během divadelního výkonu. Vyšetřování se ale nicméně nese v klasickém duchu městečka a jediné, co mě opravdu zaujalo, tak skutečnost, že Ben jde přes mrtvoly a nemá problém obvinit všechny kolem sebe. To, jestli dotyčnou opravdu zavraždili nebo ne, je v tu chvíli jedno. Holt, každý má svůj styl. :-) ()

Smrt překupníka (1997) (S02E03)

Hezké prostředí zámečku a v něm tajuplná vražda člověka, který vytváří a obchoduje s padělanými ikonami. Trošku tajuplný díl, ale ve výsledku poměrně průměrný. Jak po humoristické stránce, tak ze strany vyšetřování. Jediné plus na celém dílu je etuda matky Bena - Rézi - která zavražděnému prodá svoje hodiny za pakatel, aby následně zjistila, že mají několika násobně větší hodnotu. Ptáte se, jak to zjistila? Hodiny se totiž objeví na tamní aukci. To by ale bylo, aby se Rézi na aukci neobjevila a nezpůsobila tam tak trošku poprask...Je vlastně jedno, že tehdejší kupující je už mrtvý, žejo :-) ()

Selská svatba (1997) (S02E04)

Epizoda, která mě naprosto odbourala. Zahajující scéna je třeba na jedničku s hvězdičkou. Nevěsta se probudí s mrtvým prasetem v posteli, následně najde na rynku zavražděnýho novomanžela a rozjíždí se kolotoč vyšetřování. Během něj se Ben několikrát vožere. Nemluvě o tom, že první příjezd k vraždě je lemován zničeným pletivovým plotem zdejšího zemědělce. Jede totiž k místu vraždy přímo z kalby a po silnici nejede úplně nejrovněji. Někdy v půlce dílu prohraje dokonce i auto v Zeleným svrškovi. Během celého dílu ho k tomu všemu špicluje i strážmistr Fajfr, kterej na něj práská u šéfový. Třeba to, že mu naměřil 4,5 promile a ještě po tom v pohodě odjel svým BMW…teda než ho prohrál v těch kartách…:-) ()

Smrt v pivovaru (1997) (S02E05)

Na Big Bena se občas podívám, co by ne. Je s ním legrace a možná právě díky tomu na některé díly rád koukám. Tenhle díl je ale první, ke kterému jsem se rozhodl napsat komentář. Především právě proto, že už v roce 1997 Němci věděli, jaká je u nich situace s pivovarnictvím. To, co se dělo tenkrát tam, se vlastně teď ohledně velkých průmyslových pivovarů děje zde. Malé pivovary ale bojují ve velkém a doufám, že jim to co nejdéle vydrží. Big Ben taky bojoval a nakonec to dobře dopadlo. Bad Tölz kvůli němu asi budu muset navštívit a tamní pívo ochutnat. Jinak to nevidím. Poctivé bavorské městečko, skvělý námět pro milovníka piva povinnost vidět a hlavně scény, bez kterých by Big Ben nebyl Big Ben. Především teda ty s jeho maminkou, která díl co díl nepřestává překvapovat. Nevidím jediný důvod, proč by se tady takové filmy měli kritizovat. U mě je to teda ještě o hvězdičku víc umocněné samotným příběhem. ()

Smrt v křoví (1997) (S02E06)

Tady se ti myslivci s těmi pytláky rozšoupli tak, že jsem normálně hodinu a půl držel pěsti Benovi, aby ten těžko rozluštitelný případ dokázal rozšifrovat. Kdepak, tady se zábavou nepočítejte. Tohle je asi ten nejvážnější díl, co jsem kdy viděl. A ten závěr? To je prostě pecka. Pro mě osobně velice milé překvapení v podobě hodně slušné kriminálky. ()

Hledá se tělo (1997) (S02E07)

Čumím na Ottfrieda už bůhví jak dlouho a ještě se mi nestalo, že by se v Lázních Tölz někdo bavil o hokeji. V Německu tak oblíbeném sportu. No a najednou první scéna – Big Ben s mámou v televizi sleduje velkej zápas místního mančaftu. Průser nastává v momentě, kdy mu volají rychlý, že se ve městě stala vražda. To, že v ní roli bude mít i hokejový klub, musel v tu chvíli tušit snad i slepej a hluchej. Následuje klasické vyšetřování nad půllitrem pšeničného moku v policejní kanceláři, u kterého hrozí, že i strážmistr Fajfr bude mít vlivem opilosti červený nos. Vše ale dobře dopadne. Ostatně jako vždycky. ()

Ruka ruku myje (1997) (S02E08)

Big Ben je absolutní klasik a tenhle díl s názvem Ruka ruku myje láká o to víc, protože spolu s politiky, kteří zde hrají hlavní roli, vytváří asi jeden z nejlepších dílů vůbec. Podstatné je především to, že jeden z politiků, kterého hraje dokonce kníže z Thunu, tu hraje tak dokonalou politickou postavičku, že by si mohla podat ruku s politiky z Jistě pane ministře. Do toho Big Ben, jeho kolegyně a máma, kteří vytváří tandem, který Vás nemůže nebavit. Nutno dodat, že hodně dělá i samotný český dabing. Setkáte se totiž kolikrát s momenty, které ve filmech jindy normálně nevídáte. Dobrej byl třeba dialog Big Bena a jeho kolegyně, která si zničehonic při cestě na úřad začala pobrukovat a pak ještě Big Benovi vysvětlovala, co to je za písničku, přičemž sama asi doteď neví, co si to vlastně broukala. Scény z úřadu, kde nejvyšší spí a pije pivo taky stojí za to. To pivo bych mu taky klidně ochutnal. Prostě díl, jak se patří. ()

Smrt o masopustu (1998) (S03E01)

Bezkonkurenční díl. V Bad Tölzu se koná masopust a i na policejní stanici je takovej bordel, že horší je snad už jenom v chlívě. Do toho se všichni předvádí v maskách a maska klauna tu má na svědomí vraždu. Kde kdo by mohl namítat, že smrt tu má na svědomí opět klaun, a že klauni se ničeho dobrého nedočkají. Možná i právě proto to stojí k zamyšlení. Nicméně všichni jsou tady přinalitý, Fejfr vyšetřuje strašný nesmysly, například na policejní stanici místní zemědělkyně přitáhne bandu nalitejch buranů, kteří ji vochcávali plot a chce to po něm vyřešit. Opravdu hodně dlouho jsem se nenasmál jako tady. Jo a to jsem zapomněl dodat, že tu hlavní roli hraje jedna nymfomanka a taky se tu hodně ukáže pan prelát, kterej se tu předvede v neuvěřitelným světle. Milovníci německé církve by tento díl měli raději vynechat. ()

Smrt v krajkách (1998) (S03E02)

Zaručené čtyři hvězdy. Nelze jinak. Je vidět, že zdejší hodnotící hodnotí seriál jako celek a ještě z něj zjevně stejně nic neviděli. Legrace je totiž převeliká. Nejdříve Benovi nařezá zdejší Bad Tölzská domina, která má exkluzivní klienty. Chvíli na to totiž Ben zjistí, že jedním z klientů je i pan státní rada, který tu předvádí nadpozemsky dokonalou roli. Ty pozice, co tu převede, to by mu záviděl kdejakej gigolo s tím nejlepším oblečkem, co by si zrovna představil. Nicméně i vyšetřování tu má úroveň a samozřejmě i stará Berghamerová tu má dost zásadní slovo. Nehledě na to, že je zase v čele úplatkářské komise, která tu opět rozjíždí hodně slušné pecky. Smrt v krajkách je prostě super díl, a ten, kdo se mu nezasměje, zřejmě nemá smysl pro humor. ()

Smrt bílého koně (1998) (S03E03)

Benova máma - Rézi - se jde podívat na nějakou módní přehlídku, kde se předvádí nějakej mladej borec. Ten následně spadne do bazénu probodnutej skrz na skrz a nikdo samozřejmě neví, kdo to udělal. Rézi u toho ale byla a tak se z ní stává korunní svědek (jak sama říká) pro Bena, což ho dvakrát tak rozčiluje. Jenže mladej borec hobloval asi pět manželek různých bohatých kavalírů z Bad Tölzu a tak se vyšetřování notně zamotává. ()

Smrt na psychiatrii (1998) (S03E04)

V Bad Tölzu mají fakt všechno. Po tomto dílu vím, že už i blázinec. No a na onom blázinci se objeví vražda a tak ji Ben začne vyšetřovat. Kromě snahy léčit blázny jódlováním se tu neděje nic moc zajímavého. Až teda na to, že si Rézi - mámu Bena - spletou s raketovou inženýrkou, která do blázince má přijít na léčení a okamžitě se jí chopí. Ben si jí ze začátku v blázinci nevšimne, ale doma zoufá, víc, že nemá uvařeno, než že dva dny už máma nebyla doma. K tomu v tomto díle není Sabrina a tak tu tvůrci kladou větší pozornost na strážmistra Fajfra. Ten standardně vyšetřuje kuloví, ale o to víc toho na policejní stanici sežere a vypije. Nebyl to zase tak zlý díl... ()

Vražda vidlemi (1998) (S03E05)

Statkáři se mezi sebou perou a u jednoho to skončí vidlemi v zádech. Vyšetřovací komando Ben a Sabrina to rozjedou a Fajfr se jim do vyšetřování klasicky motá. Hlavní slovo tady taky má velko statkář a obchodník Toni Rambold, který svými vizemi působí, jak kdyby to všechno byla jeho práce. V druhé půli se ale rozjede hodně solidní kolotoč vyšetřování s poměrně obstojným zakončením. Méně vtipný, více vyšetřující díl, který taktéž není na škodu. ()

Smrt o Valpuržině noci (1998) (S03E06)

Tento díl začíná dětskou kalbou a ta je zakončena standardní vraždou. Vyšetřování není nijak světoborné a matka do Bena opět hlásí jak tlustej je, a že by si konečně měl najít nějakou mladou holku třeba i z té party těch smažek. Standardní díl se vším všudy. ()

Vražda na Jelení hoře (1998) (S03E07)

Tentokrát se jedná o díl, kde vedlejší příběhová linka Rézi s čerstvě nabytou restaurací na Jelení hoře, naprosto dokonale předčila vyšetřování, které je v tu ránu naprosto nezajímavé a bezpředmětné. Rézi se tu totiž chová jako dokonalá otrokářka a tím si mně opět naprosto získala. Hledá budoucí zaměstnance před úřadem práce, a ne v něm, všechny platí na černo, zaměstnává děti, šetří s jídlem... ()

Smrt z vesmíru (1999) (S03E08)

Týpek si na posvátném keltském místě poblíž Bad Tölzu dá dvě éčka, zapije to litrem vína a ráno se probudí na obětním kameni spolu s obětí a s příběhem, že ho v noci unesli mimozemšťani, povozili ho v korábu a na závěr ho položili na šutr. To se ale Benovi nezdá a zrovna, když jeho máma zoufá, že letos měla míň zákazníků, tak se k ní nakvartýrují ezoterici z celého Německa a z Bad Tölzu se rázem stává město, kde se objevili mimozemšťani. Škoda, že vyšetřování je poměrně nuda, protože závěr s domnělým mimozemšťanem je vysloveně do blázince. ()