Pozlátený vek

• Česko Pozlacený věk (viac)
USA, (2022–2023), 15 h 34 min (Minutáž: 44–78 min)

Tvorcovia:

Julian Fellowes

Carrie Coon, Christine Baranski, Cynthia Nixon, Morgan Spector, John Douglas Thompson, Patrick Page, Louisa Jacobson, Ben Ahlers, Denée Benton (viac)

Koniec devätnásteho storočia sa v Amerike niesol v znamení veľkých hospodárskych zmien. Mnohí nechutne zbohatli, iní naopak prišli o všetok majetok... Príbeh začína v roku 1882, kedy sa osirelá dcéra južanského generála Marian Brook presťahuje do honosného newyorského domu k svojim staromódnym tetám Agnes van Rhijn a Ady Brook. V sprievode vzdelanej Afroameričanky Peggy Scott sa nevedomky zapletie do spoločenského stretu medzi jednou z tiet a nehorázne bohatými susedmi, bezohľadným železničným magnátom Georgeom Russellom a jeho ambicióznou manželkou Bertou. Bude sa Marian vo vzrušujúcom svete na prahu modernej doby riadiť zavedenými spoločenskými pravidlami, alebo si prerazí svoju vlastnú cestu? (HBO Max)

Recenzie používateľa TroiMae k tomuto seriálu (2)

Pozlátený vek (2022)

This is my kind of Succession ❤ Takový Sex ve městě před 150 lety.  Cynthia Nixon included. Ženy, kostýmy… New York… ženy. Jedna dokonce píše sloupek. A nechybí ani gay pár. ()

Season 2 (2023) (S02)

Možná že The Gilded Age potká to, co Downton Abbey, telenovelizování, a ze Sexu ve městě před 150 lety zůstane jen to pozlátko. Druhá řada je stejná jako první, ale to je spíš na škodu. Opět hlavním dějovým obloukem je snaha o společenskou změna Berthy Russell (když nemůžete stoupat po zažitém společenském žebříčku, vytvořte nový), tentokrát otevřením Metropolitní opery. Ta je vedle Brooklynského mostu (o tom ještě později), jednou z reálií New Yorku, který je, podobně jako v Sexu ve městě, kulisou seriálu. Bohužel kulisou nutně papundeklovou (vypulírovanou ve studiu). Což platí i pro charaktery a osudy postav. Ty jsou jen ramínky na okázalé kostýmy, které, podobně jako v Sexu ve městě, si zaslouží přinejmenším jednu hvězdičku. Jejich osudy se ale podobají postavičkám v SimCity. Přestože se seriál dotýká historických, společenských a osobních ožehavých témat, jako by byl zapnutý bezpečností protokol ve startrekovském simulátoru. Po pár dílech zjistíte, že se nikomu nemůže doopravdy nic stát. Vše zlé se děje jiným, jindy, jinak, mimo záběr. Veškerá příkoří a nepohoda je většinou do konce toho samého dílu vyřešena! Na šťastný konec si stačí počkat nejdéle do druhého dílu. Nicméně jedním ze zvyků aktuálních dobových seriál (Julia), jsou historické postavy. V jednom díle poznáme poněkud nejapného Oscara Wilda, ale památečný je díl (a dějová linka), kde zjistíme, že brooklynský most postavila Emily Warren Roebling. Je to podobně překvapivé historické zjištění, jako když ve Watchmenech zjistíme minulost Tulsy… A přitom jsem feminista, který po tom mostě dokonce šel. Neméně překvapivé je (a seriál se toho v zásadě drží), že inženýrka samouk Roeblign doznala uznání již za svého života, během otevřením mostu, což je v historii netradiční. ()