Otvorené nebo II: Gruzínsko

(TV film)
  • Česko Svět z ptačí perspektivy II: Gruzie, země mezi Evropou a Asií (viac)
Francúzsko, 2016, 52 min

Réžia:

Xavier Lefebvre

Oslňující krása a silná kulturní identita na rozhraní dvou kontinentů. Gruzie, jejíž hranici na západě tvoří Černé moře, na severu Rusko a na jihu Turecko, Ázerbájdžán a Arménie, leží na rozhraní dvou kontinentů. Ačkoli už překonala bouřlivá postkomunistická léta, je to stále země politicky a ekonomicky nepříliš stabilní. Gruzie se nachází na křižovatce dvou světů a vybrala si ten evropský. My spolu s tvůrci dokumentu navštívíme vesničky, mající kořeny až ve středověku. Odhalíme jeskynní komplex Vardzia, vytesaný do skály. Neopomeneme hlavní město Tbilisi ani knížecí palác Dadiani ve městě Zugdidi a zaujme nás rovněž panenský les v Národním parku Lagodechi. Gruzie se pyšní oslňující přírodní krásou. Když podle jedné legendy Bůh dokončil stvoření světa, svolal si všechny národy, aby jim přidělil území. Gruzínci, kteří nikdy nespěchají při jídle, dorazili jako poslední. „Jdete pozdě,“ povídá Bůh. Gruzínci se ho proto rozhodli okouzlit zpěvem a tancem. Bůh, očarován jejich výkonem, jim pak nabídl kousíček ráje, který si šetřil sám pro sebe. (Česká televize)

Marze

Moc hezký dokument. Poučné zastávky a záběry krajin. Zaujal mě nejvíce ten "Malý Kavkaz". Toto "území vlků" silně zvrásněné , s náhorními plošinami, které vznikly z toku lávy a málo zalidněné, bylo bohužel v 19. století postiženo divokým odlesňováním. Konečně jsem viděl onu z antiky známou bájnou Kolchydu a hned z letecké perspektivy dronu či vrtulníku. ()

Idée_fixe

Mrzí mě, že nezmínili Gruzínskou filharmonii - je vynikající. Ale na druhou stranu se vlastně ani nedivím - v tom smyslu, že ve světě je totiž celkem opomíjená, nedoceněná (což je škoda, jsou vážně úžasní). Ale je vidět, že kulturně jsou vskutku na vysoké úrovni, již jen obyčejný mládežnický sbor kdesi z tramtárie byl bomba, ladilo jim to fakt dobře, a interpretace Bohemian Rhapsody od Queen byla perfektní, drželi se věrně originálu, a znělo to skvěle. ;) ()

anatheman

Lehce nadstandardní dokument o tajuplné zemi pod majestátním Kavkazem. Ačkoli jsem zvažoval udělit tři hvězdy, nakonec jsem přidal i tu čtvrtou. A to nejen díky úchvatným záběrům, ale i myšlenkám a snaze přiblížit mentalitu Gruzínců. Záporné body padají především na to, že je kladen příliš velký důraz jednotlivým řemeslům či kulturním zvykům. Rozhodně by bylo lepší představit i jiné asociace, které se s Gruzií pojí. Mystická krajina s malebnými kostely, skalními kláštery a mohutnými hrady uprostřed titánských hor byla ale přiblížena více než přijatelně. Zvláštní zřetel byl kladen i komunistické minulosti a tomu, jak se s ní Gruzie vyrovnává. Z dokumentu pak vyplývá, že ačkoliv země zažila bouřlivou minulost, uchovala si svojí tvář s bohatým duchovním a kulturním dědictvím a nemyslí jen na minulost, ale sebevědomě směřuje i do budoucnosti, což se zcela jistě může považovat za inspirativní. ()