O otcoch a synoch

(festivalový názov)
  • Česko O otcích a synech (festivalový názov) (viac)

Bratia Usáma a Ajmán dospievajú rýchlejšie než iné deti. Ich otec je totiž džihádista z Frontu an-Nusrá a praje si, aby aj jeho synovia čoskoro bojovali za vznik islamského chalífátu. Režiséra Talala Derkiho, autora úspešného filmu Návrat do Homsu, vraj otec učil, že svoje nočné mory musí najskôr nakrútiť, aby sa ich zbavil. Vydal sa preto späť do rodnej Sýrie, dva roky žil v púšti na severe krajiny v rodine islamského radikála a bojovníka teroristickej skupiny Front an-Nusrá. Výsledkom je unikátna štúdia islamskej radikalizácie. Abú Usáma vymenil svojim deťom učebnice za zbrane a pripravuje ich na svätú vojnu. Zatiaľ čo by Ajmán (12) radšej chodil do školy, Usáma (13) poslušne nasleduje cestu džihádu. Intímne rodinné chvíle a fanatizmus sa spolu stretávajú dennodenne. (Jeden svet)

kratoslav

Dokument nezachycují politiku v devastované Sýrii, ale rodinu fanatika, který i přes všechny okolnosti svoji rodinu miluje a svoji výchovou je vlastně chrání. Dokument má silný příběh, výbornou kameru a celý je sestříhán v dobrém napětí. Můj dojem ještě ovlivnila diskuze se samotným režisérem! Doporučuji všem, aby měli nějaký rozhled a pojem o místech činu a absolutně odlišném světě, než ve kterém žijeme my. ()

Mukade

""Nothing in all the world is more dangerous than sincere ignorance and conscientious stupidity."" Martin Luther King Jr. ................. + ................ "Silná viera, slabý rozum" ............... + ............... jedno vtipné :)) - "“Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not."" Anatole France ()

xxmartinxx

Tísnivý pohled do "zkažené" duše fanatického džihádisty a milujícího otce. Hrůzné svou bezvýchodností, svým dojmem, že hrdinův názor je tak pevně zakořeněn v jeho životě a v prostředí, v němž existuje, že přemýšlet o změně je skoro nemožné. Film děsivý právě tím, že je plný empatie a nepředvádí karikatury, ale lidi, kteří jsou až nesnesitelně opravdoví - právě teď někde žijí, právě teď někde umírá další generace. ()