Vynálezci zítřka

(festivalový názov)
  • USA Inventing Tomorrow
USA / India / Indonézia / Mexiko, 2018, 87 min

Nadaní teenageři věří, že pomocí vědy dokážou najít řešení závažných environmentálních problémů, které bezprostředně ohrožují jejich vlastní zdraví a životy. Sáhithí monitoruje extrémní znečištění vody ve svém rodném indickém městě Bengalúru, Jared se zabývá kontaminací havajské půdy arsenem. Studentky z Indonésie vyvíjejí filtrační systém a spolužáci z Mexika pracují na fotokatalytické barvě, která by čistila vzduch od škodlivin. Svým projektům věnují obrovské úsilí a jejich odměnou je šance prezentovat svoji práci na setkání Intel ISEF. Dokážou mladí vědci a vědkyně zaujmout na největší světové soutěžní přehlídce středoškolských vědeckých prací v Los Angeles? (Jeden svět)

Harry_

Výše uvedený obsah filmu je přesný. Dokument sleduje vědecké projekty čtyř teenagerů, důvod, proč se jimi zabývají, ambice, trochu i rodinné zázemí. Zajímavá sonda do odlišných kultur i sociálního postavení, které nemusí být překážkou, když mají stejný cíl - zájem o životní prostředí. Film je optimistický v tom, že někteří mladí (a na setkání je jich fakt dost) se nezajímají jen o sebe, nejsou líní, ale chtějí zlepšit životní prostředí, jehož jsou součástí. Osobně bych trochu stříhal na začátku a na konci a přidal více ze ISEF. 80 %. Dokument jsem viděl v rámci festivalu Jeden svět 2019. ()