XTC: This Is Pop

Roger Penny

Scenár:

Roger Penny

K.I.N.G.

Než jsem asi před 5 lety poznal kapelu XTC, tak jsem moc neměl tušení, že new wave může být nudná. Ale vážně, oni hrají, i podle svých slov, komplexní hudbu, což podle mě nemůže v tomto žánru dělat dobrotu. Otázka je, proč o této kapele ví tak málo lidí. Odpověď je nasnadě - XTC je relativně nezáživná a i docela zapomenutelná skupina. ()

karlvonarbei

The XTC jsou klenotem britské historie populární hudby, něco jako Beatles punku, tedy nic pro české Pepíky, kteří mají svůj specificky vycizelovaný provinční (ne)vkus.Mimo hranice Česka jsou však považováni právem za naprosto geniální uskupení, samotný novodobý král progresivního rocku Steven Wilson je dokonce pasuje na nejlepší kapelu všech dob, ale to vyprávějte fanouškům Kabátů!Wilsonovi však není nejmenší důvod nevěřit.Film o The XTC však jede v obvyklé linii vyprávění o tom, jak se které LP tehdy nahrávalo, což je u takového zjevení přeci jenom nedostačující.Samotná hudba svoji kvalitou i význam samotné kapely však mnohem výše překračují možnosti hvězdičkování.Někomu prostě byl dán ten dar ocenit dokonalost, jiný si bude stěžovat na údajnou nudu.Genialita je dar od boha a stejně tak to platí i v případě vnímání ze strany opravdových hudebních znalců ()