Dramatický seriál s prvky neo noir komedie vypráví příběh Relua, který poté, co se zaplete do nebezpečného světa bukurešťské mafie, musí žít dvojí život - pro své blízké je obyčejným taxikářem a mimo to vymáhá poplatky pro mocného mafiána. Relu Oncescu (Șerban Pavlu) je muž se smyslem pro rodinu. Je ženatý, má dvě děti a vede dvojí život. Pro své blízké je jen obyčejným taxikářem. Nikdo z nich nemá sebemenší tušení, že by si mohl přivydělávat jako výběrčí poplatků pro místního mafiána Căpitanua. Oba světy, v nichž se Relu pohybuje (ani jeho rodina ani bukurešťská mafie), o sobě navzájem nevědí. Reluovi se daří mít všechno pod kontrolou, ale ne dlouho. Poté, co nešťastnou náhodou zabije člověka, se pokusí vymanit z osidel temného podsvětí, nedokáže však najít cestu ven. S každým dalším dnem se jeho tajemství stává neudržitelnějším a lži začnou pomalu vyplouvat na povrch. (HBO Europe)

markotter

Seriál docela věrně vykreslil prostředí rumunských rádobymafiánů a všech těch lidiček okolo. Nehrálo si to zbytečně na něco západního (což je dobře), mrtvoly umíraly docela originálníma způsobama a Relu jako hlavní hrdina byl opravdu sympatický chlapík. Bohužel se někdy choval jako naprostej debil a i když se to odehrávalo v Rumunsku, těžko bylo věřit, že by to ve skutečnosti (i když to byl vlastně primitiv) udělal. Taky bych místo 8 dílů udělal 6 a ubylo by tak trochu vaty, která se v každém díle objevila. ()

sofiapetra

Můj první rumunský seriál, který mohu hned doporučit. Prví díl sice nic moc mimořádného neslibuje, od druhého už je to jen lepší a lepší. Drsné, přesto domácky podané. Relu je skutečně samorost, dokonce mě ani nenapadá nikdo, komu by se z filmových gerojů podobal. V anotaci se píše, že je to muž se smyslem pro rodinu - v tom případě by mě ale zajímalo, jak by se měla chovat a vyjadřovat postava, která smysl pro rodinný život nemá ... :) Jeho manželka Gina ale naštěstí nebyla žádná chudinka. Úvodní minuty posledního dílu byly ale až příliš kruťácké - rumunský bejvák, kdy mučení hosta jakoby nic přihlížejí všichni členové rodiny včetně dětí, můj žaludek velel bleskem přetočit. ()

Renfield

I když neznám místní poměry, řekl bych, že tohle je realita. Hned úvodní část rychle uvede do děje a postupně představí důležité postavy. Není zde příliš prostoru pro různé vztahy, naopak tu má své místo černý humor, který se sem tam objeví a nejčastěji je tomu tak právě v prvním díle. V dílech následujících se už více dozvídáme o problémech a životech jednotlivých postav, přičemž drsnost celého dění zůstává. Herci jsou výborní, až mi přijde, že to snad ani nejsou herci, ale skuteční mafiáni. Stejně tak výborná je i kamera, která svým často reportážním stylem lépe vtáhne do děje. Igor Cobileanski překvapil, Stíny jsou lepší než náš Mamon a to hlavně díky té atmosféře, která je přesně taková, jaká by měla u podobně laděného seriálu být. Na závěr nesmím opomenout úvodní sekvenci, už ta dává tušit, že půjde o něco výjimečného... výborně provedená a to i hudebně. 75% ()

gudaulin

Sice si už řadu let pohrávám s myšlenkou navštívit Rumunsko, ale znáte to - skutek utek. Je proto ošidné argumentovat pocitem autentičnosti, ale přesně to ve mně Stíny vyvolávají. Nepředstavují univerzální produkt, který by se mohl odehrávat kdekoliv, v zobrazení bukurešťské galerky cítíte vliv Balkánu i východní Evropy. Organizovaný zločin po rumunském způsobu je drsný, špinavý a přízemní, vzhledem ke všudypřítomné korupci a neschopnosti státní správy zároveň obtížně postižitelný. Houževnatý vymahač dluhů Relu se v tomhle prostředí umí pohybovat jako ryba ve vodě a mezi sebrankou jednorozměrných kriminálníků sdružených v kapitánově brigádě díky své inteligenci a vynalézavosti, ale i pevným zásadám, vyčnívá a krok za krokem se stává bossovou volbou při řešení těch nejchoulostivějších a nejobtížnějších úkolů. Stíny disponují kvalitním scénářem se zajímavými postavami. Herci předvádějí přesvědčivé civilní herectví, snad jen postava psychopatického vyšetřovatele svými nekontrolovatelnými agresivními výlevy působí ve druhé sérii poněkud rušivě a kazí jinak mimořádný dojem. V rámci žánru Stíny spolehlivě vyčnívají, nebudu tedy váhat s nejvyšší známkou. Celkový dojem: 90 %. ()

misterz

Prvá séria bola fantastická, krochkal som pri tom blahom. No ako sa príbeh vyvíjal ďalej, tak to začalo ísť z kopca. Druhá séria ešte ušla, no tretia bolo už pomerne fiasko. Keď sa upustilo od pohľadu hlavnej postavy chudáka taxikára a réžia sa snažila pozerať na udalosti tak akosi celkovo, tak to začalo byť čím ďalej tým viac menej pútavé. Na druhú stranu ale oceňujem tie miestne reálie a atmosféru života Bukurešti. To bolo super. Priemer. 60/100 ()