Snímek Mario vypráví příběh zakázané lásky mezi dvěma hráči, přičemž poukazuje na to, jaký tlak je vyvíjen na fotbalisty a jejich spolupracovníky, aby se přizpůsobili přísné kultuře tohoto odvětví. Když Leon vstoupí do Mariova fotbalového klubu, okamžitě se mezi nimi vyostří napětí. Oba hráči jsou talentovaní, ctižádostiví a připravení bojovat za své přední místo v týmu. Poté, co se oba nastěhují do jednoho bytu, soutěživé napětí přeroste v sexuální. Zatímco jejich vztah nabírá na intenzitě, z Maria a Leona se stává nerozlučná dvojice, přestože se Mario zoufale snaží jejich lásku před ostatními spoluhráči skrývat. Jakmile však začnou o jejich vztahu kolovat zvěsti, oba chlapci si budou muset vybrat – buď kariéru, nebo jeden druhého. (Cinemax)

Disk

Téma homosexuálních sportovců a sportovkyň v kolektivním prostředí je v posledních letech v anglosaském prostředí vedeno velmi rozsáhlou společenskou debatou, které se zevrubně věnuje dokument Out to Win, kde vystupuje mj. i československá rodačka Martina Navrátilová. Zatímco v českém prostředí je téma nadále tabu, už i v západní Evropě přestávají být LGBT sportovci vylučováni z reprezentace, aniž by nutně museli zapřít sebe sama, byť cesta pro ně není stále úplně příznivá. Švýcarský snímek Mario se odehrává ve fotbalovém prostředí, kde bývá toxická maskulinita nejsilnější a "hráči spolu mají hrát, nikoli spát". Nadějná fotbalová hvězda Mario se musí rozhodnout, zda dá přednost zářivé kariéře či vztahu se svým přítelem a spoluhráčem Leonem. Jistě, jde o falešné dilema, protože oboje by v dobrém a tolerantním kolektivu nebylo žádný problém, bohužel tlak spoluhráčů a fanoušků (či lépe "fanoušků") dělá své, o sponzorech a případné medializaci nemluvě. Snímek vyniká především výbornou chemií ústředního páru, přičemž Max Hubacher a Aaron Altaras jsou neuvěřitelně přesvědčiví podobně jako např. Max Riemelt a Hanno Koffler ve Volném pádu. Samotný scénář není úplně předvídatelný a příběh určitě nemá romantický rozměr, jak by napovídal plakát. Tlumená kamera navozuje pocit reality a minimalistický hudební podkres snímku jenom pomáhá. Podobné snímky jako Mario by česká kinematografie potřebovala taktéž. Výborných filmů s touto tematikou nikdy není dost. 9/10 ()

Stanislaus

Našel-li by se zde fanoušek filmů se sportovní a LGBT tematikou, který by navíc ujížděl na německy mluvených snímcích, pak by byl pro něj Mario trefou do černého. Fanoušek sportu nejsem ani omylem, avšak čas od času si vyhlédnu nějaký ten 4%-film a jakožto germanista jsem ocenil malý exkurz do Schwizerdütsch. Zobrazované téma - tedy homosexualita ve vysokém sportu - je bezpochyby aktuální a ožehavé a ve filmu je podáno sice skromným, ale o to víc milým a autentickým způsobem. Hlavní hrdina Mario se musí na jedné straně vyrovnávat s tlakem ze strany společnosti a fotbalového týmu, na druhé straně se svým životem, který mu de facto nalajnoval jeho otec - světlobodem a kamenem úrazu zároveň jest náhle se objevivší Leon. Příběhově se mi film líbil - byť zde někteří uživatelé odsuzovali nedostatečnou emocionálnost dialogů - zejména však musím ocenit závěr filmu, který sice zabolel, ale byl opravdu na místě. Příjemné a zároveň silné překvapení ze švýcarské produkce, u kterého by člověk možná našel nějakou mouchu, avšak mě i tak film velmi zaujal a za plným hodnocením si stojím. ()

jiri.twist

Po čase tady máme zase film, který může leckoho zaujmout. Nejvíce si na něm cením námětu a příběhu, tyto dva v celém díle jednoznačně dominují. Zpracování vztahu obou hlavních protagonistů je dle mě hodně decentní, aby zaujalo co nejširší koláč publika. Na plnou desítku to u mě ale není. V hereckých výkonech slušné, snaživé (ale např. k brilantnosti Tarjei Sandvika Moe ze seriálu SKAM to má daleko), u vzájemných intimních scén jsem hercům to vzájemné otlapkávání nevěřil na plných sto. Přesto vše uživatelům GT vřele doporučuji ... 10887 ()

Idego

Ze začátku to vypadalo strašně hloupě a zvažoval jsem, jestli to vůbec dokoukat, ale celkem brzo se to zlomilo v citlivý drama, který mě chytlo. A to fotbal vůbec nemám rád. Mario je ale bez ohledu na fotbalové prostředí civilní a citlivý film, který bez přehrávání a zbytečných klišé vypráví příběh o homofobii, tlaku prostředí a volbě, do které by nikdo neměl být nucen. Moc příjemné překvapení. ()

slunicko2

Do okamžiku, než se jejich vztah provalí, jde o tuctovou podívanou plnou žánrových klišé. Pak se ale příběh začne odvíjet jinak. 1) Spoiler. Základní ponaučení vidím v otevřeném poukázání na skutečnost, že i v tak opěvovaných liberálních společnostech, jakými jsou Německo nebo Švýcarsko, kde tolerance kvete bohatými plody a práva menšin jsou ochraňována mnohými pro nás někdy ještě nepředstavitelnými zákony a předpisy, že tedy v podobných společnostech i tak doutná averze vůči gayům v takové míře, že jim ve specifických případech může znemožnit i výkon povolání._____ 2) 58letý spoluscenárista a režisér, otevřený gay Marcel Gisler k tomu říká: Football is the most popular sport globally seen, and it’s a product, and you have to sell it in societies where politics are hostile to homosexuals. And you see the next Royal Championship will be in Qatar where homosexuality is punished by law. They are persecuted. And also, a player is a product. So a player wants to be sold in a country where homosexuals are not accepted. So he will think very long before he comes out. I think the main issue is economic. It’s difficult to be openly gay in these sports._____ 3) V hlavních rolích vystupují 25letý přitažlivý Max Hubacher (blonďatý Mario) s putinovskou tváří i chováním a 23letý rovněž přitažlivý Aaron Altaras (Leon z Hannoveru). Oba herci jsou, zdá se, heterosexuální. Hubacher získal za roli Švýcarskou filmovou cenu za rok 2018, lokální obdobu Oskara._____ 4) Pobavilo mě, že jsem Švýcarům nerozuměl téměř ani slovo, když se bavili mezi sebou. Holt Schwizerdütsch. ()

• Vo Francúzsku vyšiel film na DVD mesiac pred uvedením do kín. (dwdb)