Prvá Tichá noc

(TV film)
  • Česko První Tichá noc (viac)
Austrália, 2015, 53 min

Simon Callow

Dokument o vzniku a prvom predvedení legendárnej vianočnej piesne Tichá noc. Táto skladba vznikla v Rakúsku - v dvoch malých obciach. Mariapfarr a Oberndorf. Napísali ju Joseph Mohr a Franz Gruber v období končiacich sa napoleonských vojen. Názov Tichá noc mal preto pripomínať aj pokoj zbraní, ktorý nastal po mnohých rokoch vojen. Vydajte sa spolu s hercom Simonom Callowom na cestu po stopách prvej Tichej noci - piesne, ktorá dobyla srdcia ľudí na celom svete, a ktorú preložili do viac ako 300 jazykov. (STV)

Stegman

Nejotravnější hodina celých Vánoc: Simon Callow tu v rozhovorech s několika lidmi mluví pořád dokola o tom samém: že byla tehdy v Rakousku bída... (představte si to!) ...no a v takové době tamti dva složili píseň, která byla - pozor pozor - o míru! A pak taky: to víte, že tehdy byla v Rakousku bída? ()

MirkaP

Pro Středoevropana nepříliš objevný americký dokument, jehož pozitivem jsou jen záběry na krásné hory a adventní Salzburg. ()

zdeny99

Vizuálně dokonalý dokument o nejslavnější vánoční písni, První tiché noci, kterou napsal salzburgský rodák Josef Mohre. Není to dokument jen o samotné písni, nýbrž i o jejím autorovi. Především se mě dotklo, že byl po celý život bylo na něj nahlíženo jako na společenského vyvrhele, protože byl nemanželské dítě. A proto musela i jeho matka zaplatit pokutu. Hodně prostoru je také věnováno dějinám a krásám Salzburgu, což se mi na celém dokumentu líbilo nejvíc. Jsou to krásné záběry, jak na adventní Salzburg, tak i na majestátní rakouské Alpy. Kromě dokonalého vizuálního zpracování je dokument i dobře ozvučen. [27. hodnocení, 4. komentář, 75%] ()