Terra Masonica

Belgicko, 2017, 120 min

Unikátní celovečerní dokumentární snímek vznikl při příležitosti výročí 300 let od zrodu svobodného zednářství. Moderním a vizuálně atraktivním způsobem dává nahlédnout pootevřenými dveřmi do skrytého světa svobodných zednářů. Autoři snímku navštívili osmdesát lóží svobodných zednářů v celém světě – na starém kontinentě, ve Spojených státech, Latinské Americe, ale i v Indii, afrických zemích, severských státech Evropy, v bývalém východním bloku a v řadě dalších známých i exotických míst naší planety. (Městská knihovna v Praze)

Stanley

Náhled "letem světem" do vybraných zednářských lóží s rozhovory několika členů a mistrů, kteří nám letmo sdělí něco ze svých životů a významu zednářství pro ně i pro celou společnost. Dokument je možná unikátní v tom, že dává nahlédnout do interiérů některých zednářských budov a komplexů, nedozvíme se však vůbec nic konkrétnějšího o samotném zednářském učení, o jejich rituálech, spiritualitě atd., vyjma obecných ideálů bratrství, sounáležitosti a důrazů na morální, etické a sociální hodnoty. V tomto pojetí by dokument mohl pojednávat o kdejakém jiném spolku - od myslivců po hasiče - a ne o tajuplném a kontroverzemi opředeném sdružení, jejichž mnozí členové hýbali lidskými dějinami. ()

SamaelMors

Terra Masonica je dokument, který chyběl. Shlédl jsem spousty dokumentů inspirovaných Svobodným Zednářstvím, ale žádnému se dosud nepovedlo zachytit niance, které zde jsou zřejmé. Pokud hledáte dokument, kde budou odhaleny rituály, zednářské učení a principy, nebo hledáte další přírůstek do sbírky konspirací, budete zklamáni, to dokument nenabízí, a ani nabídnout nemůže, ale jestli chcete nahlédnout do života členů tohoto Řádu, podívat se KDO, KDE, JAK a PROČ funguje, jste na správném místě. ()