Barry

• USA Barry
USA, (2018–2023), 15 h 55 min (Minutáž: 24–36 min)

Tvorcovia:

Alec Berg, Bill Hader

Hudba:

David Wingo

Bill Hader, Stephen Root, Henry Winkler, Anthony Carrigan, Glenn Fleshler, Rightor Doyle, Paula Newsome, John Pirruccello, Alejandro Furth, Sarah Goldberg (viac)

Čierna komédia Barry v hlavnej úlohe s Billom Haderom pojednáva o deprimovanom, podradnom nájomnom vrahovi, ktorý počas svojej vražednej misie v Los Angeles úplne prepadne herectvu. (HBO Max)

Recenzie používateľa Devadesát Dva k tomuto seriálu (4)

Série 1 (2018) (S01)

"This is a mistake." "It is?" "It's always a mistake, we shouldn't do this." "Do what?" "Sleep with each other. I know it seems like we should, but trust me, I've been through this a million times and it's always a mess. So I just, I, I dont think we should. Even if we want to." "Yea... I wasn't thinking that." "Oh...c-cool. So, do you wanna come in, talk about why we shouldn't do it?" (...) Show, které jsem se několik let zpátky vyhnul (spíše čistě z časových důvodů, než, že by se mi nelíbila) a když jsem teď slyšel o tom, že končí a zrovna hledal, na co čumět, inu, načasování. Na první pohled působí 'Barry' (jak už se castingem Billa Hadera do hlavní role dá tušit) jako další gooffy záležitost, o dvojím životě hitmana/herce a samozřejmě má svoje silly momenty, ale tahle show hlavně skvěle balancuje drama, které jde do temných rozměrů úrovně až Breaking Bad / BCS (Lalo Salamanca), Ozark, aby pak přicházelo s absurdním černým humorem a komediálními postavami v závěsu. Řekl bych, že toho dolazování už tu vlastně není tolik a i v první sérii to chytá až dexterovský (a hlavně kvalitní a nenudící) rozjezd, v nuancích mi to připomíná všechny zmíněné show a to nejsou žádné béčkové počiny. Vcelku překvápko. ()

Série 2 (2019) (S02)

Asi je to opět to rozpětí, kde se příběh odehrává a kam přeskakuje, rozpětí herectví od absurdního až černého humoru, končícího temným závěrem série, to neopakovatelné předstírání a předstírání předstírání, kde se člověk ztrácí mezi minulostí, tím, čím je (vzpomínám si na první série Dextera), a čím chce být a kde člověk teprve s přibývajícími díly pochopí a docení geniální casting lidí jako je Bill Hader, Stephen Root, Anthony Carrigan i Sarah Goldberg tu svoji rozštěpenou herečku taky celkem jede. Protože když vedle sebe postavíte "Hey, Ike, you shitbird, you want a little pieee?" A Barryho závěrečný shootout, jde o protipóly, co se týče nálady a polohy, stejně jako to, jak mezi tím přechází celá nálada, od počáteční gooffy acting classes až po seriózní rage-reaper end. Hader hraje to zakřiknutý herecký dřevo, co se nedokáže vymáčknout, aby se pak vymáčkl na max. V tomhle tvůrci 'Barryho' skvěle chápou, s čím pracují a jak. ()

Série 3 (2022) (S03)

Dvouletá odmlka přinesla S03, která dosahuje 'temných kvalit' řady žánrových show, jaké by asi člověk po prvotních humorných dojmech z původních epizod u tohohle spíše nečekal. I tak je to ale pořád o postavách, které pozvolna kráčí ke svému osudu, každá zmrzačená jinak, ale stále ovlivněná a zapletená okolo 'Barryho' linky a tak se každý pozvolna nachází, jak kráčí ke svému závěru a vlastně už tu zbylo jen velmi málo humoru a všichni končí tak nějak v typické hře, každý za sebe. ()

Série 4 (2023) (S04)

Chápu tu snahu o velké finále, stejně jako všechny 'moderní dark shows', které Barry připomíná, nebo se k ním hlásí, či na ně jen nenápadně odkazuje. Ale postavy v Barrym jakoby na poli tak asi cca série, někde v průběhu třetí, zkrátka přeskočily a najednou se zapomnělo, co 'Barryho' v prvé řadě učinilo vůbec něčím a tak nějak, nálada i záměr prvních dvou sérií, je úplně jinde, než kde byla nálada a záměr posledních dvou. A tak se tu plácáme v tomhle 'epic finale', které mělo být, podle mě, úplně někde jinde, ač se spousta postav dočkává svého ironického konce, ale ten skok po Barryho útěku do nového života je zkrátka jakýsi proti srsti, připomíná mi to všechny ty kousky, které se tak trochu do sebe zahledí a připadají si pak tak důležité, že se nemůžou oprostit od jisté vážnosti. Fuches, kterému v úvodní první sérii pilovali zuby definitivně nespadal do mého žebříčku postav, jejichž životnost očekávám jako vysokou. Nicméně, přesně to se stalo. NoHo Hank. Konec Barryho připomíná spoustu těch epic filmů a shows, kde se postavy prochází prázdnými pláněmi vstříc svému konci a je to tak nějak o ničem, odsud tam, a zpátky k tomu, co jsem si "teď uvědomil a trvalo mi roky, než mi tohle malé došlo a já tak konečně učinil rozhodnutí". Snaží se to být o všem. Jsem si jist, že herci se ještě během natáčení bavili, ale scénář, jakoby jim vyklouzl z rukou a co mě v druhé sérii naplňovalo vším optimismem zkrátka začalo během třetí série jaksi ztrácet, až na konci čtvrté postupně splasklo jako balónek. I tak byl Barry solidní watch a v pravém slova smyslu ne úplně tradiční, trochu jiný, ale jeho závěr mohl a měl být jiný, ale možná je to jen typický neduh a fakt, že se vám nechce loučit s postavami, s příběhem. ()

Nominace na ceny Emmy 2022 oznámeny

Nominace na ceny Emmy 2022 oznámeny

12.07.2022

Poprvé v historii oznámila Televizní akademie letošní nominace na ceny Emmy, aniž by uvedla, která streamovací služba nebo televizní stanice má největší množství želízek v ohni. Samo o sobě to není… (viac)