Moby Doc

• Kanada Moby Doc

Moby Doc je životopisný dokument, v němž americký hudebník Moby, vlastním jménem Richard Melville Hall, osobitým způsobem vypráví o svém bouřlivém osobním životě a pestré hudbě. Ta v sobě zahrnuje působení v undergroundové punkové kapele i kariéru sólového umělce, který se dostal na vrchol hitparád. Na druhou stranu se Moby nebojí ani odkrytí své cesty od závislého narkomana po veganského aktivistu. Atraktivní rozhovory spolu s mimořádnými koncertními záběry, rekonstrukcemi a archivními záběry divákům nabídnou nepřikrášlený pohled na umělce, který prodal více než 20 milionů alb, aktivistu, který se dlouhodobě zasazuje o práva zvířat, a muže, jehož zásadním způsobem formovalo traumatické dětství. (Česká televize)

kowalski

Jo hoch měl kurevský dětství, hodně toho zažil, vychlastal a jako pořádná star taky profetoval. Díky bohu, že se dal do kupy a neskočil z toho okna. Dokument je hodně netradičně pojatý a vcelku originální ale ten pohled do "jeho hlavy" mě tak nezajímal jako spíš jeho hudba o které tam toho moc nebylo. Díky tomu můžete sledovat switch hlavního hrdiny o 180 stupňů. Ke konci už to je jen eko veganská, mírně "lefty" agitka která me spíš jen srala. Představte si kdyby takovou obrodou prošel třeba Ozzy Osbourne ;-) :-D ()

Radiq

Na Mobym jsem vyrůstal a jeho hudbu mám zmáknutou, ale o jeho osobním životě jsem neměl ani páru. Pro mě se tím nic nemění, ale bylo zajímavé zjistit, jak podělané měl dětství a jak žil po squatech a jak začal s hudbou, chlastem a drogama a že mu ta popularita moc neprospěla... Ono bylo už dlouho poznat, že jako umělec je tak trochu jiný a vždy na mě působil smutně, osaměle, permanentně v depkách a že se nikdy nesměje... a koukám, že to nebyl jenom pocit. Vtipálci řeknou, že to je kvůli tomu, že je vegan nebo alkoholik. Ale já říkám: není to kvůli tomu, že nenašel žádnou životní partnerku a lásku? Bohužel z dokumentu nejde poznat, jak to v této oblasti má, takže jen hádám. Každopádně nikdo z vás se rozhodně nechce probudit celej od cizích hoven, tak moc nechlastejte. Na závěr musím dodat, že dokument je stejně divnej, jak Moby samotnej. Je tam málo hudby a hodně filozofických výlevů... nebo spíš něco jak jeho osobní terapeutické vyjádření traumatických pocitů. ()

PTuranyi

Skvelý dokument o jednom z najtalentovanejších hudobníkov súčasnosti, ktorý je pre fanúšika ako ja je povinnou jazdou. Najzvláštnejšie na tomto dokumente je, že ho natočil sám Moby. Nie však ako svoju oslavu, ale ako psychoanalýzu. Vďaka tomu môžeme vidieť úžasný príbeh chudobného chlapca, ktorý sa stal hviezdou a zažil všetky možné vzostupy a pády a na tejto ceste dozrel v zrelého a múdreho človeka. Spoločníkmi na tejto ceste sú mnohí iní umelci ako David Bowie či David Lynch. Produkcia je perfektná a hoci Moby nie je herec, vďaka svojej charizme je úplne prirodzený a presvedčivý. ()

Marze

Na koncertu Mobyho jsem byl kdysi dávno v Praze Holešovicích v Pražské sportovní hale, dnes Fortuna aréně. Elektronickou hudbu moc nemusím, ale koncert byl multižánrový, protože Moby je všestranný a mimořádně talentovaný. Pamatuji se, jak v závěru zahrál i čisté techno. Hudební dokumenty miluju a tenhle byl pěkný dárek od České televize Artu. Je osobnější, než typické hudební dokumenty. A podivný. Je to stejně zmatený film se sureálními tóny jako jeho tvůrce. Náhled za jeviště do Mobyho uměleckého procesu a na jeho démony, který nevzbudí moc sympatií. Jeho filosofování je jalové, což se dá od člověka milujícího povrchní elektronickou hudbu očekávat. Dokument je spíšed o jeho dlouhé cestě k přijetí své vlastní nevýznamnosti. Jeho introspekce či dokonce autopsychoanalýza  s přítomnou tragikou , ironií cynismem. Přesto k plnému portrétu Mobyho nedojde. Moby vydal i knižní autobiografii, kde popisuje krátký vztah s herečkou Natálií Portmanovou když jí bylo 18 let. Uvádí, že se cítí lépe sám než ve vztahu. Nemá žádné děti i když je heterosexuál. Je vegan a vlastní veganskou restauraci, což dokument nezmínil. ()

Tanner

Moby patří mezi mé vůbec nejoblíbenější a nejposlouchanější hudebníky, takže jsem možnost, dozvědět se o jeho životě trochu více, uvítal. Nejedná se jen o popisný dokument, ale vyprávění samotným Mobym, proložené řadou zajímavých úvah. Na druhou stranu některé pasáže by asi mohly být vystřihnuty a mně osobně chyběl také trochu větší vhled do Mobyho rozmanité tvorby. Ale respektuji, že o tom dokument úplně nebyl. V každém případě pro fanoušky takřka povinnost. ()