Keď sa dvaja neskutočne bohatí a neuveriteľne lakomí bratia, Randolph a Mortimer Dukeovci (Ralph Bellami a Don Ameche - herecky exceloval v Markízou nedávno uvedených „Záhadných mušliach"), majitelia slávnej brokerskej firmy Duke a Duke, jedného dňa stavia o jediný dolár o to, či je pre kariéru človeka rozhodujúce prostredie, alebo dedičné vlastnosti a výchova, ešte netušia, ako na nich ich „pokusní králici", aristokrat Louis Winthorpe (Dan Aykroyd) a čierny pouličný žobrák Billy Ray Valentine (Eddie Murphy), nakoniec vyzrejú. Táto vydarená filmová komédia režiséra Johna Landisa (Beverly Hills Cop, The Blues Brothers, Comming to America) sľubuje výbornú zábavu aj vďaka skvelému hereckému obsadeniu na čele s čiernou hviezdou filmovej komédie - Eddie Murphym. (TV Dajto)

JUX

Zadna prvoplanova rehtacka, ale vtipny a vypointovany pribeh, ktery ma nasledujici plusy: traderske prostredi, kde se odehrava; Aykroyd + Murphy (kupodivu!!) a dvojice bratru bohacu; Denholm Elliott; Jamie Lee (kozy!); scenka ve vlaku ()

morganf

Málokdo ví ,že za tímto filmem stál sen Eddiho Marphyho netočit film ve kterém by všechny hlavní role hráli černoši a to se mu podařilo na jedničku. ()

El_Koko

Plný počet,nelze jinak... "Bude si pán přát Jacuzzi?" "Já věděl že jste buzíci,mě teda jacuzzovat nebudete... Jeee,bublinky,když jsem byl malej a chtěl jsem bublinky,musel jsem do vany prdět" I kdyby v celém filmu nezazněl jiný skvělý vtip,i za tuto samotnou scénu bych dal za 4*. Nicméně skvělých vtipů,strhujicich hereckých výkonů a nádherné klasické hudby je tento snímek plný. Dávám 87% ()

Ghedina

"Nemůžeš chodit po ulici a střílet každého,kdo tě naštve,brokovnicí do kolen."Fantazie.Co se všechno může stát,když se dva arogantní snobský dědci vsadí o jeden všivý dolar a pro svou vlastní potěchu dokážou obrátit život dvěma naprosto nic netušícím lidem.Úžasné komické situace,skvělá práce všech protagonistů,Murphyho xichty a výborné rozuzlení se spravedlivým happy endem.Tohle mě nikdy neomrzí. ()

TheBlizard

Moc hezký příběh o tom, jak se nevyplácí být, jak to říci slušně? Bezpáteřní a vypočítavý smějd? Těm dvěma jsem úspěch po celou dobu ze srdce přál. Člověk potřebuje věřit, že na světě existuje šteští a nějaká ta spravedlnost, ne? ()

Elmont

Tak geniální, jak jen může komedie s Murphym a Aykroydem být. K Tomu Jamie Lee Curtis a máte jednu z nejlepších komedií, které znám. Miluju tenhle film! ()

BH7

Opravdu skvělý film. Výborné zmapování sociálních průserů společnosti. Vykontrastování pomocí černobílé protipolové dvojice, ukázka sraček, který dělaj s lidma peníze. Fajnový film pro celou rodinu, ať je chudá či bohatá. Zkrátka každý se ve filmu tak trochu najde a možná si z něho i něco odnese, ale jestli se z toho ponaučí, je už jen na něm. ()

mrzo

Spolu s Coming to America asi moje dva najobľúbenejšie filmy s Eddie Murphym. Danovi Aykroydovi mám chuť pár vraziť prvú polku filmu vždy keď je v zábere, takže toho snoba zahral asi fakt dobre 😏 A keďže to tu bolo spomínané málo - buďme vďačný, že ich Jamie Lee ukázala, nemala sa za čo vtedy hanbiť… 👍🏼 ()

Jirkacek

Snímek Záměna z roku 1983 jsem viděl už několikrát, vždy s určitým časovým odstupem tak, aby mne dokázal pobavit jako když jsem na něj čučel s rozesmátou pusou poprvé nedlouho po jeho natočení. Nicméně si myslím, že i kdybych si jej doma pustil častěji, smích by se rozléhal obývacím pokojem tak jako tak. I po desítkách let totiž nabízí vysokou kvalitu nadčasového humoru s výbornými herci té doby. Slavný Eddie Murphy teprve začínal svou bohatou kariéru, uplatněnou převážně v černošských filmech, čímž se mi dokonale zprotivil. V Záměně ale exceloval a moc se mi zde líbil, jak zahrál svou roli malého podvodníčka Billy Ray Valentina. Ten se stal hračkou v rukách dvou namyšlených postarších boháčů Randolpha a Mortimera, kteří se vsadili o jeden dolar, že Valentine zvládne či nezvládne práci obchodníka na burze. Kvůli sázce si vyměnil své místo na ulici s dalším skvělým komikem té doby Danem Aykroydem, který zde hrál roli mladého a úspěšného muže Louise Winthorpa III, žijícího v luxusu s krásnou přítelkyní. O to všechno přišel díky rozmarům staříků, které zde ztvárnili Ralph Bellamy a Don Ameche a ona výměna chudoby a bohatství se stala podstatou výborné komedie. Ještě se musím zmínit o Jamie Lee Curtis, která zde hrála lehkou holku z ulice Ophelii a jenž se ujala vyhozeného Winthorpa, přičemž to bylo moje první setkání s touto vynikající herečkou. A ještě s někým jsem se poprvé ve filmovém světě seznámil - s Inge ze Švédska. Kdo čte moje komentáře ví, kde to bylo podruhé. Bylo zkrátka zábavné sledovat, jak se trojice aktérů Valentine, Wintorpe a Ophelie dali dohromady a začali spřádat pomstu nabubřelým zbohatlíkům. Takže nezbývá mi nic jiného, než za skvělou zábavu udělit filmu Záměna plný počet pěti zaměněných hvězdiček *****. ()