Battle of Xiangjiang River

• Čína Xue zhan xiang jiang (viac)

Film nám približuje boje 34. divízie čínskej Červenej armády, ktorá sa v rámci Dlhého pochodu dostala do konfliktu s vojskami Kuomintangu v oblasti rieky Xiangijang, ktorú po úpornom boji aj úspešne prekročila. V tejto bitke padlo viac ako 50 000 vojakov. Tu sa komunisti na čele s Mao ce Tungom presadili a Mao sa osvedčil ako dobrý vodca. (Volodimir2)

Volodimir2

Ešte pred pozretím tohto náročného filmu, si musíme priblížiť, aspoň podstatu tejto bitky. Pre Komunistickú stranu Činy je Dlhý pochod (od 16.10.1934 až do 22.10.1935) základným mýtom jej existencie. Ide o hrdinský príbeh nebezpečného vojenského presunu čínskych komunistov z juhu Činy z Jiangxi na sever do Shaanxi v dĺžke 9 000 km. 1. diel štvordielnej série Boje Dlhého pochodu "Bitka u rieky Xiangjiang" je epickým príbehom o slávnej bitke kedy Červená armáda bojovala nie len s vnútorným nepriateľom ale aj proti japonským intervencionárom. Vnútorným nepriateľom pre nich bol dobre organizovaná a výzbrojená armáda Kuomintangu na čele so Generalissimom Čankajškom. Rieku Xiangjiang 34. divízia Červenej armády nakoniec prekonala ale s obrovskými stratami, padlo viac ako 50 000 vojakov. Túto veľkú bitku komunisti vyhrali na čele s Mao ce-Tungom, čím si upevnil svoju pozíciu na niekoľko desaťročí. Film nás ohúri hlavne zvukom a neustálou paľbou (vôbec sa nedivím, že padlo toľko vojakov). A tak, ako je to v čínskych filmoch nikdy neviem kde je nepriateľ a kde útočiace jednotky. Mám pocit, že film nebol korigovaný so žiadnym vojnovým veteránom. ()