Kvety pre Európu

• angličtina Flowers for Europe (festivalový názov)
všetky plagáty

Slovensko v strede Európy, Keňa vo východnom cípe Afriky – geograficky vzdialené krajiny, o ktorých by sme ešte pred niekoľkými dekádami mohli bez váhania povedať, že nemajú nič spoločné. Medzitým však globalizácia vytvorila čoraz hustejšiu sieť vzájomných vzťahov a otázkou je, kto z nich profituje a kto stráca viac? Dokumentárny film Kvety pre Európu skúma na príklade príbehov z dvoch kenských regiónov vplyv bohatého Severu na rozvojové krajiny. (Jeden svet)

Autogram

Prvá polovica filmu je zoznámenie s miestnym životom v Keni, spôsobmi získavania vody a ocenením slovenských projektov na údržbu studní. V druhej sa už ide na vec, teda k jazeru Naivasha, okolo ktorého je obrovské množstvo plantáží, kde sa pestujú kvety pre Európu a teda aj naše obchodné reťazce. Ich cena vzhľadom na podnebie je bezkonkurenčná a to je v nej aj letecká preprava do Holandska. Za naše eurá my získame lacné kvety a Keňania ekologickú katastrofu v podobe jazera znečisteného všemožnými chemikáliami z plantáží, v ktorom je voda nevhodná aj na rybolov. Ku cti farmárom slúži aspoň to, že to robia v dobrej viere, zamestnávajú obrovský počet miestnych ľudí, na miestne pomery dobre platia, poskytujú zdravotnú starostlivosť a dokonca nemali problém ukázať celú výrobu vrátane postrekov. Začarovaný kruh je tak uzavretý a veľké stop dovozu kvetov z Afriky by len prehĺbilo ich biedu a zostáva na európskych vládach zabezpečiť ekologicky udržateľné podmienky aj v Afrike. Na to, že ide o pôvodný slovenský dokument z Afriky, ide o príjemné prekvapenie po každej stránke. ()