Celnice: Rodina byla základ státu

(TV film)
všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko / Slovensko, 2013, 27 min

Aj najväčšie nič môže byť v rodine autoritou, hovorí Robert Sedláček... Žijeme v rodinách, aby sme naplnili svoje dané role. Muž, žena - zberač, zberačka....  Nenapĺňame si v rodine to, čoho nie sme schopní mimo nej? Dramaturgička Anna Savedra v dokumente hovorí, že rodina môže byť aj jej bývalý muž, jej súčasný muž a k tomu aj deti. Je rodina len pre děti, ich výchovu? Kto je ešte rodina? Kto do nej patrí a kto už nie? Človek by mohlo žiť například aj 10 rokov v jednej rodině a potom si založiť inú. Ekonomicky je to dnes možné... Vstupujeme do rodinných zväzkov zo strachu, že budeme sami? (STV)

Radko

Režisér nechce rodinu, pretože sa cíti byť akoukoľvek partnerkou a deckom obmedzovaný v slobode. Druhý režisér pochádza z veľkej rodiny a sám takú na dedinskom statku opatruje. Okolo týchto téz - sloboda vs. prijatie dielu zodpovednosti za rodinu - si režiséri vymenia navzájom kopec kecov. Medzi nimi pár trefných postrehov. Žiaľ nie natoľko, aby ostali dlhšie uložené v pamäti. Aby osobný pokec neunudil, je preložený zábermi z posledných filmov oboch režisérov. Aby divák vedel, čo má pozerať, ak ho téma zaujala. Ďalšie vstupy do rozhovoru tvoria výpovede unavených, životom zničených žien s deťmi bez partnerov a jednoho slniečkového páriku s deťmi. Rezultát: Názov znie, že rodina bola základ štátu. Dnes teda podľa režiséra Sedláčka je to minulosť, základ štátu tvoria ženy samoživiteľky, unavené a s kruhmi pod očami, a muži túžiaci po slobode. Klasická rodina je na ústupe alebo zmizla. Otázne preto ostáva, či je to tak dobre. Odhadnúť sa to snáď dá z úrovne vzdelania školopovinných detí, ich samostatnosti, fyzickej zdatnosti a celkového chápania súvislostí v porovnaní s generáciami, ktoré vyrastali v tradičných rodinách. Je spoločnosť rozvinutejšia, sú jej potomkovia pod vplyvom ústupu klasickej heterosexuálnej rodiny vzdelanejší, samostatnejší, fyzicky zdatnejší a intelektuálne podkutejší? Sú emočne vyrovnanejší a empatickejší? Alebo je to len rastúca znôška narcistických ADHD nepozorných indivíduí, sužovaných kadejakými civilizačnými chorobami, túžbou po peniazoch a inými sebeckými potrebami, ktorí rodičov potom, ako ich prestanú finančne dotovať, šupnú do najbližšieho ústavu? ()