Konštruktérske zázraky - Season 7 (2020) (séria)

Bluewaters Island (S07E01)

(epizóda)
  • Veľká Británia Dubai's Impossible Island
Veľká Británia, 2020, 41 min

Mike Bratton (rozprávač), Daniel Dickrell

Dnes představíme novou čtvrť Dubaje na pobřeží Arabského moře, korunovanou největším vyhlídkovým kolem na světě a historické průkopnické inovace, které z nemožného učinily možné... Dubaj, Spojené arabské emiráty. Místo, kde je soustředěna řada světových inženýrských inovací, kde každá nová stavba musí posouvat hranice možného, pokud má vyniknout. Mohamed Almulla dobře ví, co je potřeba k tomu, abyste zanechali svou stopu na tváři tohoto neustále se vyvíjejícího města. Dubaj dokázala, že svoboda myšlení nemá hranic. Důležité je v každém projektu posouvat hranice technických možností stále dál. Dubaj je známa tím, že přináší absolutní špičku v různých oblastech, počínaje nejvyšší budovou a konče největším letištěm. Toto pouštní město musí pokračovat ve svých pozoruhodných kreacích jednoduše pro to, aby přežilo. Ale ceněné parcely na pobřeží rychle docházejí, a tak zdejší inženýři musí přicházet s radikálními řešeními. Pobřeží v Dubaji má omezenou délku. Někteří turisté vyhledávají pláže, a proto musí mít dostatek pláží a nezbývá než pobřeží protáhnout. Je to velmi důležité pro naše přežití a pro posun vpřed ve velmi konkurenčním prostředí. Ale vytvořit souš tam, kde nikdy nebyla, není jednoduché. Po staletí se lidé snažili pobřeží maximálně využít. Na počátku devatenáctého století vedla nová móda dovolených u moře Brity k tomu, aby rozšířili pobřeží a postavili první odpočinková mola. V roce 1905 Abbot Kinney vytvořil další pobřeží vyhloubením kanálů do vnitrozemí. Vytvořil tak Benátky Kalifornie. Ale pro inženýry v Dubaji je typické, že přemýšlí v mnohem větším měřítku, rozhodli se vytvořit celý nový ostrov. (Česká televize)