Konštruktérske zázraky - Season 3 (2017) (séria)

Vzducholoď Airlander 10 (S03E10)

(epizóda)
  • Veľká Británia World's Biggest Aircraft

Konstruktéři při vývoji největšího letadla na světě vzali to nejlepší z vrtulníků, letounů a samozřejmě ze vzducholodí a vytvořili něco, co může zcela změnit letecký průmysl... Od zrodu letectví stavěli konstruktéři stroje, které posouvaly hranice. Neustálý vývoj technologií nám umožňuje létat rychleji, výše a dále než kdy dříve na různých unikátních létajících strojích. Ale stále jsou místa a úkoly, které jsou pro dnešní letadla nedosažitelné. Plnění podobných misí po celém světě vyžaduje úplně novou techniku. Letadlo, které vydrží ve vzduchu celé dny a může přistát kdekoli. Pro zvláštní operace je potřeba něco, co může přistát, vzlétnout, vyložit náklad nebo doplnit palivo mimo stálá letiště. Něco, co funguje jako vrtulník, ale doletí mnohem dál. Airlander 10 je největším letadlem na světě a jeho konstrukce je mistrovským dílem inženýrů. Toto hybridní letadlo kombinuje prvky vrtulníku, klasického letounu a samozřejmě především vzducholodi. Délkou 92 metrů a šířkou 43 a půl metru je velký skoro jako fotbalové hřiště. (Česká televize)