3/4

(festivalový názov)
  • Česko 3/4 (festivalový názov) (viac)
Bulharsko / Nemecko, 2017, 83 min

Todor, uhladený patriarcha a profesor astrofyziky, je hlavou trojky z titulu filmu. Svoje city voči deťom drží na uzde, hoci to nezodpovedá potrebe stability rodiny. Jeho dcéra Mila musí úspešne zdolať prijímacie skúšky do klavírnej školy v Nemecku, zatiaľ čo mladší Niki sa prudkými pubertálnymi výbuchmi vyrovnáva s budúcou neprítomnosťou sestry. Otec a deti krúžia navzájom okolo seba i napriek nevypovedanej, no hmatateľnej neprítomnosti... poslednej štvrtiny, ktorá by doplnila titul. Až spoločná samota, nedostatok porozumenia a úzkosť vnesú medzi protagonistov stres, ktorý konečne naruší ich bežnú realitu. (MFFK Febiofest)

Pevek2

Nadherny film, ve kterem se vse odehrava za povrchem. Napeti z blizici se zkousky, i skvele dialogy vytvarejici imaginarni detsky svet. Tohle je konecne bulharsky filmovy zazrak a ne ty lonske filmy. Vlastne kdyz si to tak srovnam i treba se Zkouskou dospelosti od Mungia, tak i tam je ten rozdil markantni. Kde musi Mungiu spekulovat, natahovat napeti a vubec hromadit ruzne efekty a klise, staci Metevovi utrzena vetev nebo prochazka po ulici. Elegantni a prirozeny kousek. ()

Slarque

Klobouk dolů před tím, jak přirozeného výsledku dokázal režisér dosáhnout s neherci. Celou dobu jsem čekal, že závěrečné titulky odhalí, že se jednalo o skutečné sourozence, ale kdepak. A přitom dynamika jejich vztahu vypadá naprosto věrohodně. Bohužel mi tu chybí kromě pocitu a atmosféry i nějaký aspoň náznak děje. Takže sice chápu, co tím chtěl tvůrce ukázat, ale z filmu samotného nijak odvázaný nejsem. :-/ ()

Dikaiarchos

Mistrný debut ve formě důmyslné početní úlohy. A každá z hemisfér dospívá při jejím řešení k jinému pocitu (smutek versus naděje). Pochvala patří i kameře, jejíž oko si cení postav nade vše. Po 5 dnech od zhlédnutí dodatek: výsledek je variabilní nejen v závislosti na použité hemisféře (algebra versus rytmus), ale každý divák může navíc pracovat s vlastním zlomkem. Můj vítěz 25. ročníku Febiofestu. ()