Pýcha a vášeň

• USA The Pride and the Passion (viac)

Láska k ženě přenáší hory, láska ke svobodě přepravuje veliká děla... Píše se rok 1810 a Španělsko úpí pod nadvládou Francouzů. Proti dobyvačným Napoleonovým vojskům stojí už jen hrstka vzbouřenců. Jejich jedinou nadějí je obrovské dělo, které po sobě na útěku zanechala jejich vlastní poražená armáda. Jenže jak dopravit ocelový kolos přes půl země, když všude slídí nepřátelské jednotky? S tím může Španělům pomoci jedině britský námořní důstojník Anthony, který se vyzná ve zbraních i ve vojenské taktice. Vzbouřence čeká těžký úkol, ale i mnohá dobrodružství. K potížím s Francouzi se však navíc přidají i trable s láskou. Anthony se totiž zamiluje do krásné Juany, která je milenkou vůdce vzbouřenců Miguela… Výpravný historický film režiséra Stanleyho Kramera vznikl podle románu "The Gun" (Dělo) spisovatele C.S. Forestera. Dílo tohoto anglického romanopisce (1899–1966) se stalo mj. předlohou pro slavný film Africká královna nebo pro seriál Hornblower. (Česká televize)

curunir

,,DNES JE VŠETKO TROCHA PRÍLIŠ." __ (komentár zo dňa 22. 5. 2008) Tento film sa mi podarilo vzhiadnúť na konci školského roka 1997 (dátum si presne pamätám, pretože vtedy film na mňa veľmi zapôsobil a bol som z neho úplne paf). Aj napriek ústrednému hviezdnemu hereckému triu (dvaja z nich v závere umierajú) je hviezdou číslo jedna a motorom filmu delo - obrovský kanón, ktorý povstalci prenášali cez rôzne priesmyky, dokonca ho ukryli aj v kostole a v závere im poslúžil v mohutnom útoku na mesto Avila, ktoré sa im vlastne podarilo dobyť iba vďaka nemu . Film rozhodne má svoje slabiny, či už miestami prehnanú romantickosť, naivitu a zbytočne natiahnutú stopáž, každopádne však ostáva dielom, ktoré vie aj po rokoch zaujať a bol by som veľmi rád, keby sa mi ho znova podarilo vzhliadnuť (pár rokov dozadu išiel na ČT 2, no akurát vtedy vypadla elektrika :-(), nakoľko si už niektoré veci presne nepamätám a jeho vysielanie by bolo príjemným malým sviatkom. (pridané 16. 5. 2009) Aj po toľkých rokoch sa mi film podarilo odhadnúť celkom presne. Občas to mierne vŕzgajú kolieska na logike (Prečo práve Avila? A navyše tým mnohodňovým tralalákaním by sa dala prejsť polovica Európy, nieto nanajvýš pár stoviek kilometrov), dá sa však nad to povzniesť a užívať si predovšetkým monumentálne davové scény. Záverečná bitka by aj dnes svojou kolosálnosťou mohla konkurovať súčasným projektom. V tej dobe si smelo mohla podať ruku s bitkou v Kubrickovom Spartakusovi. ()

CheGuevara

Takových vzniklo stovky. Standardizovaný filmový produkt, který nemá šanci někoho urazit. Taková Trója (2004) své doby. Dnes už se na to díváme s nadhledem a jistým sentimentem vzhledem k hereckým legendám typu Sinatra a Sophie Loren. Příjemný filmový zážitek ze staré školy, který už v dnešní době nemá čím nadchnout ani ohromit. ()

kaylin

Zdlouhavé, patetické, plné rádoby velkých emocí, ale ve skutečnosti prázdné, což nakonec vede k tomu, že vás film dovede unudit k smrti, podobně jako některé postavy tohoto historického dramatu. S Carym, Sophinkou a Frankem se dalo rozhodně natočit víc než jen tenhle rádoby epický a emotivně silný historický paskvil. ()

farmnf

Film je třeba hodnotit z pohledu roku 1957. Drama mělo mimo jiné pozvednout národní hrdost španělů, vládl jim přece Franco a stálo to za vyliž pr.del, měl jsem tu čest se o tom přesvědčit. Grant tu hraje standardně dobře, Sophia vypadá jak ošklivé káče až na ty prsa, ty jsou bezpochyby nádherné. Sinatra tu hraje blbce, ta role mu nesmírně sedí, podívejme se na jeho hudební kariéru, jsou to sračky hodné Karla Gotta. Film nese myšlenku zcela prostou: Chceš-li dělat revoluci, odboj, válku musíš mít dostatek prostředků a najmout si odborníka (například na děla a z Anglie). Chtít a zabít nepřítele prostě nestačí. A tak se mi to docela líbilo, naivní a hezké dílko z 50-tých let. ()

Mulosz

Vcelku konvenční historický film, jehož hlavním magnetem v době svého vzniku zajisté bylo obsazní C.Granta a F.Sinatry do svých rolí a Sophie Loren jakožto femme fatale. Snímek neurazí, dokonce místy vytváří i jistou dávku napětí, ke konci však scénami rozhřešení S.Loren nápadně připomíná Angeliku, markýzu andělů (s plným vědomím, že tyto filmy vznikly později). Opusy Stanleyho Kramera byly teprve v zárodku. ()

• Prvý anglický hovorený film Sophie Loren. Jej honorár bol 200 000 dolárov. (curunir)
  • Snímek byl natočen na motivy románu "Zbraň" od C. S. Forestera. Ten dokonce na naléhání režiséra filmu Caryho Granta požádal, aby mu prokázal tu čest a ve filmu hrál. (Pavlínka9)
  • Cary Grant v Sophii Loren před natáčením nevěřil. Tvrdil, že „v Hollywoodu bude o jednu Italku víc“. Dokonce si ji při prvním setkání žertem spletl s Ginou Lollobrigidou. Jenže již po pár týdnech natáčení se Grant do Loren zamiloval a nabízel jí sňatek. (Komiks)