Červený

(festivalový názov)
  • Ukrajina Červonyj (viac)

V roce 1947 se v gulagu potkávají dva Ukrajinci. Danylo Červený je povstalec, který v řadách Ukrajinské povstalecké armády válčil za nezávislou Ukrajinu. Viktor Hurov je sovětský letec, který měl tu smůlu, že byl sestřelen nad nepřátelským územím a padl do zajetí. Po návratu byl odsouzen za dezerci a poslán do gulagu. Zatímco pro Danyla je Sovětský svaz přirozeným nepřítelem, Viktor pořád věří, že byl odsouzen omylem. V nelidských podmínkách, ve válce s kriminálníky i vedením tábora, obklopen zradou a zoufalstvím, se Danylo rozhodne zorganizovat v táboře povstání. Film Červený čerpá částečně z historických událostí, kdy se do gulagů dostávali lidé bojující se zbraní v ruce proti Sovětskému svazu. Jejich příchod zásadně změní rovnováhu sil tábora. (Týden ukrajinského filmu)

Daddko

ЧЕРВОНЫЙ,Červonyj,Ukraina 2017 Dej tohto filmu je fiktívny z obdobia prvých povojnových rokov v Gulagu a nasiaknutý ukrajinským nacionalizmom. Gulagy prežívali konjuktúru a zaplňovali sa všetkými: nemeckými zajatcami,zajatými červenoarmejcami nepriateľskými armádami (z precovných/koncentračných táborov), kozákmi pochytanými v Európe a USA, Slovákmi, Maďarmi.... Kto bol kto :Vor je kriminálnik, vrah, zlodej a pod. Tento názov vznikol už v cárskom Rusku,v gulagu vori májú vlastnú hierarchiu, nespolupracuje so štátnou mocou, prácu sa snaží bojkotovať ako sa dá. Má vlastný slang, tetovania. Viacmenej riadi tábor s tichým súhlasom táborového vedenia, niečo ako mazácka vojna za komančov.Suka je bývalý vor z gulagu ktorý však spolupracoval so štátom a vstúpil do špeciálnych trestných jednotiek ČA. V prvej línii cez mínové pole, na nedobytné bunkre, vysoká úmrtnosť. Po vojne sa opäť dopustil trestnej činnosti a končí znovu v Gulagu. Ale už v najnižšom postavení, porušil zákony vora. A vor nimi opovrhuje a snaži sa pomstiť. Aby si suka udržal postavenie a výhody spolupracuje s vedením,najčastejšie ako kápo, udáva,vraždí nepohodlných.Ostatní sú v skupine politickí: vojaci, nacionalisti, inteligencia, mrzáci, nepohodlné národy a národnosti ZSSR a to čo bezdôvodne pochytali po vojne: Slováci, Maďari...a odvliekli do gulagov. Hlavný hrdina je Červonyj, od 18 rokov bojujúci v UOA u nás známej ako banderovci. Tí bojovali s Nemcami, potom proti Nemcom, proti Poliakom a NKVD. Nakoniec sa prehnali títo banditi aj Slovenskom (to už Stalin odrezal Benešovi Podkarpatskú Rus). Červonyj si svoj nacionalizmus a nenávisť k Rusom udržuje po celý film, ako inak keďže je to UA nacionalisticky ladené a napokon sa stáva vedúcou osobnosťou gulagu a zorganizuje povstanie. Kapitán letectva Gurov je tiež Ukrajinec, mal smolu že ho zostrelili na nepriateľskom území, nebol v zajateckom tábore, prebil sa späť ...a bol vyhlásený za dezertéra , skončil v Gulagu, stále verí Stalinovi. Tretí je veliteľ tábora major Abramov,Rus.Je to despota až sadista,zastrelí väzňa na počkanie len tak, každý večer holduje vodke a jeho agresivita adekvátne stúpa,v šope má trofeje...prekrásny Mercedes ako nový a iné nakradnuté veci. Dej vynechám,klasika bitky gangov, muklovanie,šikana. Záver sa dal predpokladať na začiatku, na poslednú scénu by sa mi hodila budovateľská pieseň Poručíme větru daždi. Film patrí určitie k tým lepším na tému Gulag. Chápem Ukrajincov že si chcú pozdvihnúť sebavedomie, sú v dyme. 2 najchudobnejšia krajina Európy, EU a NATO v nekonečne, ropa plyn nikde, historicky s Poliakmi a Rusmi nie veľmi dobre, Krym historicky jasne Ruský (začali od Petra Veľkého, ukončila Katarína Veľká a Potemkin) len Nikita to pomotal. A zle sa mi pozerá ako dva Slovanské národy bojujú na Východnej Ukrajine (Кіборги/ Kyborgové). Neznámy režisér, neznámi herci ale dávam 5*, vynechajúc UA nacionalizmus. A myslím si že aj Solženicin (celé jeho dielo mám prečítané) by veľa nenamietal. ()