Atypický

• USA Atypical
USA, (2017–2021), 19 h 51 min (Minutáž: 26–39 min)

Tvorcovia:

Robia Rashid

Hudba:

Dan Romer

Jennifer Jason Leigh, Michael Rapaport, Keir Gilchrist, Jenna Boyd, Brigette Lundy-Paine, Amy Okuda, Raúl Castillo, Megan Easton, Tina Grimm (viac)

Když se autistický teenager rozhodne najít si přítelkyni, jeho snaha o větší nezávislost přivede celou rodinu na cestu za sebepoznáním. (Netflix)

Recenzie používateľa neo93 k tomuto seriálu (2)

Série 1 (2017) (S01)

Skvělý pilot, tak i celý zbytek seriálu, který se nese na stejné vlně. Sam je na první pohled obyčejný kluk na střední škole. Milý, pohledný, jako každý druhý student, si přivydělává, pracuje v obchodě s elektronikou. Miluje Antarktidu a zvláště tučňáky. Přichází do věku, kdy se začne více zajímat o druhé pohlaví, a proto si chce najít holku. Nic by na tom nebylo zvláštního až na jeden větší detail. Trpí totiž jistým druhem autismu. A na této skutečnosti je založen tento netradiční seriál. Komické situace a humor pramení právě ze Samova autismu v konfrontaci se svým okolím, ovšem velmi jemným, nevtíravým způsobem, který jednoznačně potěší. Jiné pasáže se zase odehrávají na mnohem dramatičtější rovině, ze kterých naopak není do smíchu. Seriál si celou dobu velmi zručně drží na pomezí komedie/drama. Je to jistě také zásluhou jednotlivých postav, které nejsou jednotvárné. Jako např. Samovi milující rodiče, kteří zažívají krizi v manželství, sportovně založená sestra Casey, jenž také zažívá svůj první milostný vztah, nebo jeho terapeutka Julie, která má též své problémy. Výborně jsem se bavil u tohoto originálního, nevšedního seriálu, který neotřele ukazuje, jak může vypadat takový (ne)normální rodinný život s jedním dospívajícím autistou. ()

Série 2 (2018) (S02)

Atypical je zpět. Středoškolák Sam Gardner, trpící autismem se vrací, aby se znovu probíjel životem. A karty pro začátek druhé řady nemá rozdány vůbec snadno, naopak. Musí se vyrovnávat s mnoha nelehkými skutečnostmi. S ukončením sezení s terapeutkou Julií, přechodem své někdy protivné a škodolibé, ale stále milující sestry Casey na jinou školu, komplikovaným a pro něj matoucím vztahem s kamarádkou Paige a rovněž těžkostmi uvnitř rodiny, resp. manželským problémem mezi svými rodiči. Není tedy divu, že první epizody nové série jsou více laděny do pochmurnější a truchlivější roviny, než třeba v minulé řadě. Postupně ale přicházejí i veselejší a úsměvnější chvilky, ačkoli po celou dobu jsou hlavními motivy spíše depresivnější linky, které se točí kolem vztahu Samových rodičů, tak i kolem Casey a její změny školy, potažmo nových spolužáků. Je to však postava Sama, jenž je především v centru dění, a která se i díky těmto okolnostem, dostává do absurdních někdy komických jindy tragických situací, a to nejen svoji maličkost, ale také své nejbližší okolí. Druhá řada jednoduše staví na stejných prvcích jako v případě minulé série, což je jen dobře. Pro mě skvělý seriál na pomezí drama-komedie. ()

Pavoučí univerzum na Amazonu?

Pavoučí univerzum na Amazonu?

08.09.2020

Studio Sony oznámilo nový seriál Silk, jenž by měl rozšířit hrané univerzum kolem postavy Spider-Mana. Seriál by pak navíc měl dorazit na streamovací službě od Amazonu, což by mohlo naznačovat, že… (viac)