Na den svatého Valentýna 1900 tajemně zmizí tři školačky i jejich guvernantky. (Filmbox)

Recenzie používateľa honajz2 k tomuto seriálu (7)

Piknik na Hanging Rock (2018)

Piknik na Hanging Rock rozhodně není námět pro seriál a tady se to plně potvrdilo svojí utahaností. Dokonalosti filmu se to nepřibližuje ani trošku a pokud ho někdo, kdo viděl seriál, neviděl, tak mu ho vřele doporučuji. Nutno ale uznat, že to má dost dobrou kameru a chvílemi zajímavou atmosféru (která se ale s tou, co byla ve filmu, nedá srovnávat). Podrobněji seriál rozebírám v komentářích k jednotlivým epizodám. Lepší 2* ()

Epizoda 1 (2018) (E01)

Zatím teda zklamání. Má to sice fakt dobrou kameru, která dokáže vytvořit krásné obrazy, ale jen kamerou se atmosféra netvoří. Weirův film já osobně miluju a považuji ho společně s Kontaktem za to nejlepší, co kdy na tomhle světě vzniklo. No, a na seriál jsem se zároveň těšil a zároveň se ho bál jak sviňa. A nakonec se mi bohužel vyplnilo to druhé. Chybí mi zde ta mystická hudba a celkově tomu prostě chybí to, co Weirův film měl. Mám výtky i k hereckému obsazení - hlavně teda nechápu, co tady dělá ta Indka (nebo to je mulatka?), to by jako v roce 1900 na Australském dívčím internátu měli Indku, jo? Nic proti, ale když točím příběh, co se odehrává v roce 1900 a není to nějaká fantasy, tak bychom se snad měli držet historických faktů, ne? A obsazení Natalie Dormer do role slečny Appleyardové taky zrovna nechápu, vždyť ve filmu je slečna Appleyardová postarší žena, ale tady je dost mladá. Zase na druhou stranu, hraje dobře, ale přece jenom... No, byl jsem taky zvědavý, jak zde budou vypadat moje oblíbené scény a i tady jsem celkem zklamaný - scéna, kde si Edith namočí nohy v řece, když se jí snaží přeskočit (a tahle scéna má v tom filmu mnohem hlubší význam, než by se mohlo zdát) není natočena zrovna nejchytřeji a to, že si tu nohu namočí, vlastně ani neuvidíme, jen uslyšíme. Co mě ale vytočilo úplně nejvíc bylo to, že snad ta nejikoničtější scéna celého Pikniku na Hanging Rock, ve které dívky šplhají po skalách, je tady podaná strašně zkráceně, čímž zabila jakoukoli možnost vyvolat zde nějakou větší atmosféru. Všechno to šplhání po skalách, kde dívky čím dál tím víc vypadají jako pod vlivem hypnózy a nakonec už ani nevnímají reálný svět okolo sebe (v podstatě tahle scéna je jádrem celého Pikniku na Hanging Rock), tady byla podaná strašně zkráceně, naprosto bez atmosféry. A díky tomu ani pak nemohl nijak vyniknout Edithin výkřik, který zde prostě nezapůsobí, naopak ale ve filmu mě dokáže vždycky vyděsit do morku kostí a zaručit husinu po celém těle. Jo, a snová scéna, která ve filmu opravdu vypadá jako sen, tak se tady taky zrovna nepovedla. Jako jo, je vidět, že se tvůrci snaží o atmosféru, ale zatím se jim to teda nedaří. Pilot mě zklamal, ale na další díl kouknu, nechci to odsoudit brzo. A navíc chci vidět, jak si tvůrci poradí s papírkovou cestou a jestli nepadne ani zmínka o červených mracích, tak mě ten seriál naštve, protože hned po Edithině výkřiku mě ve filmu nic nevyděsilo víc, než zmínka o tom, že dívky viděly červené mraky. Na jasné obloze. Odpoledne. Kurňa, jak si na to vzpomenu, mám husí kůží, a to se vlastně není ani čeho bát. A v tom je právě kouzlo toho filmu, donutí vás bát se něčeho, čeho se ani není proč bát, ale vy se toho stejně bojíte, byť nevíte proč a kvůli čemu... Seriál to zatím buď nechápe nebo to chápe, ale neumí to předvést, což na jednu stranu chápu. 2* ()

Epizoda 2 (2018) (E02)

Epizoda, ve které se skoro celou dobu nestane nic, akorát se zde ukáže pár střípků z minulosti slečny Appleyardové. V posledních 10 minutách dojde ale k nějakému posunu, Edith vypráví, co se stalo na skále (btw tady jsem doufal, že se dočkám té slavné scény šplhání - no ani prd, bylo to dost zkrácené) a objeví se zde pro mě dvě důležité scény, které mám rád ve filmu - červené mraky a papírková cesta. Červené mraky se tady překvapivě povedly dost dobře, dokonce jsem je i na obloze viděl, a to dvakrát. Bohužel Papírková cesta tady byla neskutečně, ale fakt neskutečně odfláklá. Jak to má pak vyvolat tu atmosféru, vždyť díky takovým scénám fungoval ten film, ale seriál se snaží asi o něco jiného. A moc se mu to nedaří. 2* ()

Epizoda 3 (2018) (E03)

Asi je třeba smířit se s tím, že to nebude mít tu atmosféru, jakou má ten film. Ono se to snaží vytvořit atmosféru po svém, úplně jiným a ne zrovna funkčním způsobem. Tady to ale poprvé za celé tři epizody nějak fungovalo. Taky to vypadalo, že by se zde mohl nějak víc rozvíjel děj, protože začínám mít dojem, že od teď to bude mít i svůj alternativní děj, každopádně tohle mé menší "nadšení" trvalo jen ze začátku, protože čím blíže konci díl byl, tím míň se toho v něm dělo a ke konci už z toho byla strašná nuda. Sice dám jenom silné 2*, ale začínám v tom vidět nějaký, byť úplně minimální, potenciál. Každopádně, téměř vše, co ukázal film, bylo odkryto, přitom seriál je teprve v polovině, takže co se bude dít v dalších epizodách? Těžko říct. Spíš se bojím, co z toho nakonec vypadne - pokud to teda dokoukám do konce. Doteď mě ten seriál neoslovil. Lepší 2* ()

Epizoda 4 (2018) (E04)

I když se tahle epizoda v ději posune naprosto minimálně, konečně zde fungovala atmosféra, takže jsem si poprvé nějaký díl užil. Akorát stále nechápu význam těch flashbacků - pořád čekám, že tam budou mít nějakou větší roli a ono zatím nic. Ale tak pořád je tady možnost, že se to na konci celé nějak zvláštně propojí. Ono v tom seriálu je několik věcí, které ve filmu nejsou, ale jelikož jsem nečetl knihu, tak nemůžu říct, jestli se to náhodou nesnaží být víc podle knihy. Tak jako tak, poprvé mě nějaká epizoda nenudila a jestli to takhle půjde až do konce, tak by ten seriál mohl dopadnout líp, než zprvu vypadalo. Ale nechci nic zakřiknout. Silné 3* ()

Epizoda 5 (2018) (E05)

Ta epizoda je sice bravurně natočená, ozvučená a zahraná (což jsou ostatně všechny), ale taky je totálně o ničem. Dozvíme se tedy něco málo (ale zase podstatného) o minulosti slečny Appleyardové, všechny dívky odjedou na Velikonoce domů, řeší se pár vztahů a celé se to tak strašně a nezajímavě vleklo, že mi tahle epizoda až na pár věcí přišla naprosto zbytečná. Minulý díl byl asi nějaký zázrak, tenhle je totiž jednoznačně nejslabší. Ale tak zbývá ještě jeden díl, třeba z toho ještě nakonec něco skvělého vypadne, byť o tom velmi silně pochybuji. Slabé 2* ()

Epizoda 6 (2018) (E06)

Kdyby celý seriál byl tak atmosférický, jako finální scéna, tak by za něco stál. On ale je problém, že Piknik na Hanging Rock není námět na seriál a ani remake filmu by se podle mě natočit nedal. Ani kdyby ho točil Weir, protože podle mě by se mu to znova nepovedlo tolik, jako prvně. Tím chci hlavně říct, že tomu seriálu nevyčítám, že se nepovedl - já jsem to tak nějak čekal. Akorát jsem pořád doufal, že ten seriál předvede něco víc, nebo že aspoň udělá obstojný remake těch nejsilnějších scén (což se s jednou (a půl) výjimkou taky nepovedlo). Jinak ale musím uznat, že tenhle díl byl z celého seriálu nejlepší a snažil se dát víc vodítek k interpretaci samotného konce. Silné 3* ()