Svět podle Putina

• USA The Putin Interviews
TV spot 3

Nahlédněte do světa i mysli kontroverzního ruského prezidenta Vladimíra Putina očima oceňovaného filmaře Olivera Stonea... (TV Prima)

TV spot 3

alisa.upir

Dokument je ukázkovou prací, po které si fakt řeknete, že i když třeba v některých věcech s Putinem nesouhlasíte, tak rozhodně mu rozumíte. Kdokoliv, kdo si myslí, že po staletích, kdy v čele Ruska stál jeden silný vůdce, tohle můžete nasilno nahradit demokracií ve stylu západních zemí, je úplně mimo. Podívejte se, jak krásně třeba jen u nás komunismus ze dne na den vymizel a lidi ho v hlavách najednou vůbec nemaj (pro lidi co nechápou - to bylo myšleno ironicky). Ano, Rusko rozhodně není stoprocentně svobodná země, ale je o 1000% svobodnější, než bývalo. Pokud chcete hodnotit jakoukoliv zemi, zejména v Euroasii, musíte se dívat nejdřív aspoň 500 let do historie, porozumět jí a teprve na základě toho si udělat názor. Rozhodně určitě všechno v Putinově životě nebylo tak krásné a růžové jak říká, na druhou stranu si myslím, že je jeden z mála lidí v čele jakékoliv dnešní země, který opravdu myslí dopředu a na to, jak to asi bude vypadat za 25, 50 let. Hodně tomu přispívá, že v čele země je už tak dlouho, někomu se to líbit nemusí, ale na druhou stranu podívejte se, jak to vypadá, když se představitelé země mění každé 4-5 let. Navíc se opravdu snaží mít nějaký právní rámec, a ten dodržovat - narozdíl od kolegů ze západu, kteří opravdu zákony mají jen pro srandu. Jeden příklad za všechny (na kterém je i vídět, jak stejně lidi slyšej jenom to, co chtějí slyšet) vzhledem k tomu, jak je Rusko tradicionalistická země, mají zakázanou propagaci homosexuality mířenou na děti mladší 18 let. Pak už si dělejte co chcete. Jo, ta propagace na tuhle věkovou skupinu je prostě ošemetná, takže rozhodně se to dá našroubovat skoro na každou veřejnou akci, takže prostě si tam nemůžete moc nikde vykračovat a svým dildovým růžovým vrtulníkem oblažovat každého v okolí, ale každá země má prostě nějaké zvyklosti a nemůžete si všude nakráčet jak Američani a na všechny tlačit svoje představy o životě. Za mě prostě výbornej dokument, a kdyby se lidi naučili víc přemejšlet a míň poslouchat kolenem, bylo by na tomhle světě radostněji. ()

Matty

Prokremelská propaganda hlavně pro ty, kteří si vytvořili názor předem, nebo neviděli všechny díly. Netvrdím, že v dokumentu nezazní faktografický nepřesné, zavádějící či nepravdivé informace, které by mě nezvedaly ze židle. Zazní, a není jich málo, ale kriticky smýšlející divák, který nespoléhá na jeden zdroj a fakta si ověřuje, by je namísto automatického zavrhnutí měl být schopen rozpoznat a přijmout jako jiný úhel pohledu (než jaký zprostředkovává většina tuzemských či obecně liberálních médií). Můžu se mýlit, ale myslím, že v tomhle spočívá podstata dialogu. ___ Stone dává Putinovi příležitost, aby představil své vidění světa (především) americkým divákům a kromě vyloženě podlézavých mu klade také vcelku provokativní otázky (na něž viditelně nervózní Putin reaguje defenzivně), byť se zpovídaným zjevně častěji souhlasí, než nesouhlasí (ale být politicky angažovaný a mít názor, třebaže nepopulární, a držet se jej, snad není zakázané). Kdyby Stone hned na začátku namísto pomalého oťukávání zvolil ostře konfrontační tón, nebude dokument trvat čtyři hodiny, ale čtyři minuty a rozhovor se nedotkne žádných závažnějších témat (pronásledování homosexuálů, konflikt na Ukrajině, sledování vlastních občanů, kybernetické útoky). ___ Na rozdíl od prokremelských trollů zná Stone velmi dobře historii, jakkoli si z ní mnohdy účelově vybírá jen to, co se mu hodí do jeho interpretačního rámce, a události neustále nahlíží v dějinných souvislostech. Dokonce bych se nebál tvrdit, že byl na rozhovor připraven výrazně lépe než leckterý novinář a dokáže díky tomu klást nepříjemné protiotázky (v jeden moment například kontruje výrokem Trumpa, který tvrdí o ruských hackerech přesný opak toho, o čem je přesvědčen Putin, jenž Trumpa ještě před chvíli chválil). ___ Stone zároveň jako vizuálně založený filmař nespoléhá jen na mluvené slovo, ale velké množství významů, někdy jdoucích proti tomu, co říká Putin, sděluje také doprovodným, kontext doplňujícím obrazovým materiálem (např. paralely mezi Stalinovým a Putinovým kultem osobnosti během vojenské přehlídky, k nimž se Stone vrací v poslední epizodě při snaze najít Putinovo místo mezi ostatními velkými muži ruských dějin). Za relevantní v této souvislosti považuji sebereflexivní začátek posledního dílu, v němž Stone režíruje (což je klíčové slovo) Putina tak, aby měl natáčený záběr hloubku. Nesledujeme syrový záznam skutečnosti, ale její přiznanou interpretaci, pojatou mimo jiné tak, aby byl zesílen dramatický efekt (proto nejsou rozhovory řazeny chronologicky – to nejlepší si Stone nechává na konec, ačkoliv jde o slova pořízená dříve). Svět podle Putina svým vizuálem (úvodní titulky, font písma se jmény osob) i výběrem událostí, na které klade důraz, zdůrazňuje Putinovo studenoválečné vnímání mezinárodní politiky, které sám navenek odmítá. Stone svými postprodukčními zásahy zkrátka nejen ilustruje to, co Putin říká, ale také s tím polemizuje. ___ Ačkoliv nejde o audiovizuálně stejně hutnou lekci dějepisu jako Neznámé dějiny Spojených států, poznámky o nudě nechápu, jelikož se jedná o mimořádně dynamickou a významově mnohovrstvou záležitost s neustálými střihy, měněním úhlů kamery a prostředí, animovanými mapami, zpravodajskými záběry nebo filmovými klipy, které se v nejlepším momentu dokumentu stávají přímou součástí dialogu v podobě společného sledování Dr. Divnolásky. Kdyby nic jiného, představil Oliver Stone zakuklenému ruskému carovi, přesvědčenému o mnoha silně znepokojivých skutečnostech (typu „Vystrašit ruský lid je skoro nemožné“), jednu z nejlepších filmových satir historie, což není málo. 80% () (menej) (viac)

Enšpígl

Abych řekl pravdu nelíbí se mně zdejší hodnocení a to jak odpad, tak 5*, protože Putin, problém tohoto dokumentu není Putin, ale Oliver, který ve své servilitě zejména v prvních dvou dílech málem Vladimiroviče vykouřil. Přece jen od režiséra, takového formátu bych čekal větší připravenost a tudíž vymáčknout z Vladimíra Vladimiroviče maximum i za cenu konfrontace, takhle to až na závěrečné téma "další kandidatura na prezidenta" působí jako placené PR odboru komunikace v Kremlu. Dost amatersky na mně působil i střih a záběry na celek ve kterým bylo vidět xy lidí, to působilo lacině. Na druhou stranu zazdít tenhle dokument jen proto, že Putin je sráč je blbost. Když už nic, tak člověk vidí svět jeho očima, trošku pozná proč se Rusko chová tak nebo onak, jak přemýšlí atd. Jasně Putin je profík a ví moc dobře jak odpovídat, ale i tak jsem si Putina rád vyslechl, takže i když se jedná o one man show, má díky postavení Ruska resp. Vladimíra Putina ve světové politice informační hodnotu minimálně v tom, že zná názory jedné strany a protože v dnešním mediálním světě vládne demagogie ze všech stran, je nejlepší znát názory a reakce přímo od hlavních hybatelů světového dění a tím si utvořit vlastní názor spíš než na základě toho mediálního bahna co se na nás každej ať už z jedné nebo z druhé strany valí. V tomhle považuju dokument za přinosný, protože tady je vše jasný a čitelnný. Názor na VVP jsem nezměnil, ale dokument rozhodně nezvarhuji. ()

Cheeter

Takhle vysoký hodnocení nedávám za to, že vím, že to je nebo není pravda. To nevíte nikdy. Nedávám ani za formu dokumentu. Dávám ho za ten nápad. Máme spoustu lidí po světě, o kterých se mluví, ale kdo z nás ví, jaký je ten člověk, když se s ním setkáte osobně? To se ze zpráv, kde je pětivteřinový prostřih, u nás s dabingem, nedovíte. Takovýchto rozhovorů by mohlo být více. Jediný, který by se tomu podobal, a o kterém vím, je jak Česká televize před časem udělal rozhovor s Assadem. To se mi také líbilo. Takže doufám, že se brzy dočkáme něčeho dalšího nebo podobného. ()

Marek1991

Toľko času venované tomu, aby sa Putin vyrozprával tak ako on chce a aj to vôbec nie otvorene a často mám dojem ani úprimne považujem za dosť zbytočne strávený čas. zaujali ma tam však ukážky z filmu Snowden, nad ktorým uvažujem, že si ho pozriem. Ak mi bol Putin niekedy hocičím v niečom sympatický, tak tu moje sympatie padli na bod mrazu. Toľko floskúl, toľko bezobsažných slov, za ktorými si vždy ustrážil význam aký potreboval som už dávno nepočul, vlastne áno, od Andreja Danka, či politikov opakujúcich slová sloboda a demokracia. Rusko potrebuje zmenu od tohto typu kapitalizmu, pôsobí to už zamrznuto podobne ako on kritizoval staré kádre, ktoré tiež boli v mnohom zamrznuté. Na Stoneovi bolo vidieť, že Putina až tak neobdivuje, no z človeka správajúceho sa ako kameň bolo ťažké niečo dostať a takého človeka možno použiť akurát ako stavebný materiál v prenesenom význame. Môže si odšktrnúť ďalšie rozhovory, no Putin tu premeškal možnosť dať nejaké posolstvo pre svet, niečo zmeniť na tomto stave sveta, čo je smutné, no Stone ukázal, že neprišiel s ničím, čo by oživilo túto jeho sériu. ()

• Režisér Oliver Stone viedol interview s prezidentom Vladimírom Putinom v období dvoch rokov na rôznych miestach akými sú Kremeľ, Soči, alebo Putinova rezidencia v Moskve.
    (DrSKusa)