Děti Slunce: Motýli

(TV film)
  • Rakúsko Universum: Zauberhafte Gaukler - Die bunte Welt der Schmetterlinge (viac)
Rakúsko, 2017, 45 min (Alternatívna 52 min)

Třetina všech rostlin, které člověk konzumuje, je závislá na včelách. Koexistence s nimi je životně důležitá. Včely ztuhlé v jantaru dokazují, že tento hmyz opyloval květy už v době dinosaurů. Podobně zásadní roli hrají v přírodě i motýli... Včely a motýli hrají důležitou roli v opylování rostlin i plodin. Závisí na nich mnoho lidských i zvířecích životů. Včelí bzukot a pestré barvy motýlích křídel jsou symbolem poklidného života v půvabné venkovské přírodě – na místě, které potěší zraky a pohladí duši. Jenže kvůli ruchu a shonu moderního života často přehlížíme mikroskopické říše v srdci našeho světa. Dokonce zapomínáme, že mezi jejich a naším životem existuje symbióza. Vydejte se do neznámého světa a odhalte tajemství Dětí Slunce. Zjistíte, že ne všechny z 560 různých druhů včel jsou pilné tak, jak se říká. Některé zneužívají jiné druhy hmyzu a další mají vražedné choutky. Motýlů je dokonce více než 4000 druhů, jenže kvůli ztrátě přirozeného prostředí je většina z nich ohrožených. Kdo nebo co může za jejich úbytek? Díky Dětem Slunce si dozvíte, proč je tak důležité tyto krasavce chránit. (TV Prima)

darkrobyk

Píšu to pokaždé a znovu - Jan Haft je zárukou kvality po všech stránkách. Jeho dokumenty jsou nejen perfektně a pečlivě natočené, ale vždy ještě přinesou nějakou zajímavost i pro toho, co většinu zná. Na začátku je brzké jaro a s rozvíjejícími se květy slivoně trnky sledujeme líhnutí se martináčů habrových. Samička se líhne o něco později, je výrazně větší (což má v přírodě důležitý význam) a vajíčka klade v noci. Samostatnou kapitolou je žluťásek řešetlákový, který jako jeden z mála (možná jediný...) motýlů dokáže přečkat zimu v hibernaci, kdy je mnohdy obalen ledem a sněhem. Také se objevuje už s koncem zimy, jakmile se začne oteplovat. Kopřiva dvoudomá slouží coby potrava pro řadu housenek baboček - kopřivové, admirála, paví oko... A když se přemnoží na polích bělásek řepový a zemědělci housenky nepostříkají, pomůže příroda. Takový vosík francouzský vidí v housenkách výbornou potravu pro své larvy. Nemluvě o rozličných parazitických vosičkách a lumcích. Ti kromě řady jiných housenek vyhledávají třeba housenky předivky zhoubné, které dokážou svými vlákny doslova obalit stromy a keře. Chlupaté housenky si myslí, že jsou ve výhodě, jenže na každého se něco najde a na ně třeba střevlík, nebo hladová kukačka. Zajímavý je i loupeživý život lišaje smrtihlava, jenž se v klidu vydá do včelího úlu na med! Napodobí pach včela, navíc má silnou kůži, co ho chrání proti eventuálnímu napadení. Zajímavé je i setkání s ploskorohem v Alpách. Jediná výtka - není zde červený jetel, ale krvavec toten, což mohlo vzniknout chybným překladem. Posledním motýlem před příchodem zimy je píďalka podzimní. Báječný dokument je ovšem velmi smutný, když si člověk uvědomí, kolik motýlů už zmizelo. Toulání přírodou dnes a před lety je tak jiné... ()

Zetwenka

Tento dokument mě osobně  nadchnul a hodně mi přinesl,  doposud jsem motýlky jen " pozorovala " a obdivovala  ((krom škodičů běláska, píďalky) laicky na zahradě a květinách, kopřivách (i tu komuli Davidovu jsem jim pořídila) a oni krom nektaru  získávají mnoho živin z trusu no, jak tu v dokumentu uvedeno, popř.  zahlédla jejich  housenky a nebo si o nich četla např. tady.   Jelikož je to dokument rakouský jsou i totožné druhy (žlutásek řešetlákový, řepový, babočky admirál/kopřivové, bodláková oka, okáč, lišajové, dlouzobky atd.), které se vyskytují i u nás, tak to pro mě mělo bližší  poznatek a nad čím jsem  hloubala mi bylo zodpovězeno a dodáno plno nových poznatků o jejich životě, skryté barvy, obrana, triky+ metamorfóza. Pozoruhodné záběry a práce s kamerou. ()