Karbon

• Česko Karbon (viac)

Podnikatel Antoine Roca se dostal do problémů a může přijít o rodinnou firmu. Rozhovor s účetním jej dovede až k myšlence daňového podvodu souvisejícího s evropskými uhlíkovými kvótami. Do akce se rozhodne zapojit parťáky z pokeru, bratry Erica a Simona Wizmanovy. Aby se však do riskantního plánu mohli pustit, musí zajistit potřebné financování. Volba padne na Kamela Dafriho, nechvalně známou osobnost kriminálního podsvětí. Antoinův pád do světa zločinu začíná. (Magic Box)

Marze

Čím se film stává neuvěřitelnější, tím se příběh vypařuje jak dým. Ale základem je skutečná známá událost, když bylo z EU defraudováno 5 miliard euro, z toho z Francie 1,7 miliard. V roce 1997 Evropská komise zavedla emisní systém obchodování s emisními povolenkami (EU ETS) s cílem bojovat s klimatickými změnami snížením množství skleníkových plynů. Společnosti, které povolenky celé nevyužili, mohli jejich přebytek prodávat jiným společnostem na evropském trhu. Také bylo možné kupovat mezinárodní kredity. V roce 2008 burziáni v Paříži místo obchodování s povolenkami používali hotovost na budoucí obchody založením vzájemně obchodujících firem (kolotoč), použili trik s DPH a vyprané peníze znovu investovali nebo uložili v bankách v Číně. Z 12 obviněných stanulo před soudem jen pět, jeden byl zastřelen neznámým útočníkem na skůtru a zbytek pravděpodobně utekl do Izraele. Defraudované peníze se nikdy nenašly. Vidíme tak, že režisér Marchal stál před těžkým úkolem tak velkou defraudaci zfilmovat do epického příběhu. ()

italka63

Strašné je to, že se to opravdu stalo. Strašné je to, že takhle odrbat Francii a EU zkrátka lze a když se dobrý ekonom zamyslí, napadne ho to taky, jen si to zkrátka nikdo nedovolí. Zase to vzniklo u chlapů a zase to musela dotáhnout ženská, tak už to chodí. Nebylo to špatné, ale po herecké stránce i režijní se mi daleko více líbily Smrtelné lži, kde byl Gere fenomenální. Tady jste ani nepoznali, co se v hlavě hlavního hrdiny děje, byl instantní jak čínská polévka že sáčku. Nezachrání to ani Depardieu, jeho role neměla tolik prostoru, což je škoda, že jeho linka bohatého podnikatele se filmem více netáhla. ()

radektejkal

Karbon čili uhlík, přesněji nejspíš kysličník uhličitý nebo oxidy uhlíku. Koncem roku 2009 vyšla tisková zpráva o tom, že daňové podvody s EUA (European Unit Allowances - evropské jednotkové kvóty) kysličníku uhličitého nebo ekvivalentních rozkladných produktů hoření stály evropské daňové poplatníky více než 5 miliard euro... Takže, když už mě to tolik stálo, tak bych se měl alespoň podívat, proč a jak jsem o svý prachy přišel... Přijít o prachy je ovšem jednoduché, obtížnější je pochopení pozadí celé kauzy, kterou dotyčná zpráva popísuje následovně: "Cílem EU je omezení globálního oteplování na 2 stupně Celsia nad úrovní hladiny před průmyslovou revolucí, snížení změn klimatu a splnění závazků z Kjótského protokolu. Každý členský stát povolil svým znečišťujícím zařízením určité množství práv na vyzařování prostřednictvím Přidělení národních kvót (či - ve filmu - povolenek). S těmito emisními kvótami je možno obchodovat na trhu jako s jakýmikoli jinými komoditami. Převod povolených kvót skleníkových plynů je zdanitelným plněním služeb."... Pozn. 1: Jinak je film možno považovat za rozšíření "Televizních novin". Pozn. 2: Pro Čechy by bylo rozhodně zajímavé, kdyby hlavní roli nehrál Benoît Magimel, ale..., ach ne, toho je beztak každý den plná česká veřejněprávní televize. Pozn. 3: Francouzi nás zase předběhli, kauzu "lehké topné oleje", kterou jsme také už více než před 20. lety zaplatili, mají čeští režiséři ještě před sebou. Pozn. 4: Na druhé straně, kam se Francouzi zašili, šlo o židovskou komunitu nebo by šlo o arabskou komunitu. Tyto dvě se sice nemají rády, ale pomocí freudovy doktríny "malých rozdílů" to jde snadno vysvětlit. ()

Chrustyn

Podnikatel, který je finančně na dně se rozhodne zapojit do akce, která ho nakonec může stát i život. Dokážu si představit, že v rukách zdatnějšího režiséra (přestože Marchal není žádný amatér) a s charismatičtějším hlavním hrdinou, se mohlo jednat o opravdovou pecku. Takhle pouze průměr, který neurazí, ale okamžitě vyprchá. ()

LexBarker

Nadprůměrné drama z dílny Oliviera Marchala. Na první pohled by se mohlo zdát, že režisér trochu odbočil ze své policejní tématiky, ale i tady rozpitvává svět zločinu ve Francii, jen těch poldů je tu poněkud méně. Benoit Magimel hraje tak, jak jsme u něho zvyklí, tudíž bezchybně a ani zbytek herců to nijak nekazí. Z každého Olivierova filmu je vidět, že svým polišům a zločincům rozumí. Za mě tím pádem naprostá spokojenost. ()

• Natáčení probíhalo od října 2016 do prosince 2016 v Paříži a pařížském regionu, zejména ve Villejuif, Saint-Ouen a Bagnolet. (bianci)
  • Tento film je založen na skutečném skandálu uhlíkových kvót v letech 2008–2009, který se odehrával ve Francii. (notozjano)