Haha to kuraseba

• Japonsko 母と暮せば (viac)

„9. srpna 1945 v 11:02 jsem zemřel.“ Koji (Kazunari Ninomija) je studentem lékařské univerzity, který žije se svou matkou Nobuko (Sajuri Jošinaga) ve městě Nagasaki. Během exploze atomové bomby se zrovna nachází uprostřed vyučování. Po třech letech, zrovna během výročí, se své matce opět zjevuje. Během následujících týdnů spolu vzpomínají na staré časy. Tyto chvíle ale nemohou trvat věčně. (bejkovec)

ScarPoul

Tento Jamada je náročný. Opúšťa od svojej tradičnej roviny dobových drám a mixuje niekoľko rôznych motívov dokopy. Je tu rozprávkový motív, ktorý je prítomný v postave syna, ktorý sa ako duch zjavuje svojej matke, ktorej 2. svetová vojna zobrala celú rodinu a sledujeme aj tradičné vojnové moralitky poukazujúce na dopad vojny na normálneho človeka v Japonsku: Do toho sa riešia tradičné problémy obyčajných ľudí. Hoci mi takýto prístup od začiatku veľmi nesedel, ku koncu Jamada namixoval tradične emocionálny pokrm na aký som u neho zvyknutý. Hoci to na konci spadne veľmi nepríjemne do gýču - pretože tu máme nebo plné spievajúcich aziatov v bielom, celkovo je Nagasaki: Memories of my son, slabším Jamadom. Napriek tomu sa jedná o stále vysoko kvalitný film, ktorý má niekoľko scén, ktoré dokážu chytiť za srdce. A na druhú stranu, keďže vezmeme v úvahu Jamadov vek - takýto typ filmu asi potreboval natočiť. ()