Návrat dažďovníkov

(TV film)
všetky plagáty

Tvorcovia dokumentu sa venujú problematike zatepľovania v súvislosti s likvidáciou hniezdísk vtákov a úkrytov pre netopiere. Najviac takto ohrozeným druhom je dážďovník. V budovách hniezdi takmer celá populácia. Na viacerých sídliskách už zanikli ich kolónie. Pri pokračujúcom bezohľadnom trende hrozí rapídny pokles, až ich vymiznutie. Cieľom filmu je ponúknuť alternatívne riešenia, ktoré nie sú finančne a technicky náročné. (RTVS)

whack

Sám si pamätám, ešte 10 rokov dozadu na našom malom sídlisku desiatky a desiatky lastovičiek a dážďovníkov... teraz takmer nič. Zatepľovanie, špárovanie, rekonštrukcie striech, to všetko je pre vtáky a netopiere katastrofou. Pri prácach sú v špárach doslova pochované zaživa a nové hniezda si na zatepľovacom materiály nevedia postaviť, lebo im to tam nedrží. Umelé, náhradné hniezda nemajú príliš radi. Pralesy a staré stromy s bútľavinami, ktoré boli pre dážďovníky a iné vtáky domovom v minulosti, už prakticky neexistujú, opäť kvôli človeku. Ja beriem všetko asi príliš negatívne, ale proste mi nestačí vidieť ako zopár ľudí z BROZ, SOS/BirdLife Slovensko a Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku zachraňuje spevavce a netopiere. Pretože 20 rokov dozadu žiadne v mestách zachraňovať ešte nemuseli. To, že zachraňujú, je iba ďalším dôkazom toho, ako ničíme svoje okolie a ako sa každým rokom stav zhoršuje. Dnes je spolupráca medzi stavebníkmi a ochranármi nevyhnutná. V dokumente sa na konci v krátkosti povie, čím môže pomôcť verejnosť. ()