Divoký západ Číny

(TV film)
  • Nemecko Wilder Yak - Wildes China (viac)
Nemecko, 2016, 44 min (Alternatívna 52 min)

Réžia:

Jan Kerckhoff

Díky jakům se lidé mohli usadit i v nehostinném kraji Tibetské náhorní plošiny a jejím okolí. Poznejte příběh o cestě německého vědce a jeho čínských kolegů za posledními divokými jaky v Číně... Jaci nejsou žádný obyčejný dobytek. Díky jakům se lidé mohli usadit v dálavách Tibetské náhorní plošiny a jejím okolí. Bez jaků by byla celá tato oblast, která se rozprostírá na ploše 2 000 000 km², naprosto neobyvatelná. Tím pádem jsou jaci jednoznačně nejdůležitějším dobytkem ve střední Asii. Vychutnejte si příběh o cestě jednoho německého vědce a několika jeho čínských kolezích za posledními divokými jaky v Číně. Jejich cíl: zachránit tento vzácný druh. A přitom zjistit, jak nejlépe přenést moderní dobytkářský průmysl do vysokých nadmořských výšek a jak k tomu využít zvíře, které má pro Číňany zvláštní význam. (TV Prima)

Marze

Leitmotivem dokumentu  je osídlování západní Číny. Člověka hned napadne proč to  v současné krizi změn klimatu dělají. Jestli se třeba připracují na válku o ovládnutí světa. Možná bůh ekonomického růstu.. Otázka je , co jim příroda v těchto polopouštích dovolí a doufejme, že se nerozsouloží  až tolik na západ k nám. Většina dokumentu je věnována jakům v kontextu jejich ekonomického využití. ()