Zlatý úsvit – Ako to vidím ja

(festivalový názov)
  • Česko Zlatý úsvit – jak to vidím já (festivalový názov) (viac)
Grécko / Francúzsko, 2016, 90 min

Vzostup gréckeho politického zoskupenia Zlatý úsvit, ktoré sa netají svojim neonacistickým smerovaním, prinútil režisérku Angélique Kourounis prekročiť hranice nezaujatého pozorovania. Priznáva, že jej rodinné zázemie aj vlastné ľavicové politické presvedčenie, ju stavajú voči Zlatému úsvitu do ostrej opozície. Kriticky dokumentuje jeho metódy, siahajúce od populistického rozdávania jedla nezamestnaným Grékom, až k brutálnemu šikanovaniu cudzincov, a dokonca vražde. Je svedkom častej ústretovosti voči Zlatému úsvitu zo strany polície či cirkvi. Aj vďaka výpovediam „slušných" sympatizantov Zlatého úsvitu vyvstáva zreteľná paralela s nástupom nacistov v medzivojnovom Nemecku a s úspechmi podobných hnutí inde vo svete. (Jeden svet)

Marze

Dokument nejdříve představuje třetí nejsilnější politickou stranu v Řecku - neonacistický Zlatý úsvit, což je zbytečné protože všichni víme co jsou násilní fašisté zač. Pak dokument ožije portrétem jejich voličů, kteří se mnohdy i svým známým aby nevypadali netolerantně vůči tomu co vypadá odlišně stydí přiznat, že úsvit volily. Ilegální přistěhovalci , kteří přivezli islám ohrožují podle názoru místních obyvatel tradiční řecké hodnoty - vlast, náboženství rodina. Další část voličů volí úsvit kvůli ekonomické krizi. Divím se nezdolnosti toho Pákistánce, který byl na náměstí dvakrát zmlácen maskovanými útočníky a jednou dokonce policií, a který se bojí vyházet z domu, že se neodstěhuje k mamce Merkelové. ()

Harry_

Řecko chápeme jako chudší a ekonomickou krizí stíhaný stát na jižní hranici EU, které navíc zakusilo a zakouší podstatnou tíhu běženců. To vše je pravda, ale tento dokument ukazuje, že jeho příběh se může stát kdekoliv jinde, i u nás. Vzestup populistických stran rezonuje celým západním světem, ČR nevyjímaje. Pokud se lidem nedaří, nahradí populismus nacionalismus, který lehce může sklouznout k nacismu. To, co se odehrává v Řecku je nápadně podobné vzestupu NSDAP pár let před WW2. Je to velké varování, přestože víme, že lidstvo se z historie nikdy nepoučilo. Zatím rozsah této strany je do 10 %, ale pokud se ekonomická situace v Řecku nezlepší, může se stát cokoliv. Dokument bych o 15 minut zkrátil, ale jinak je to velmi poučné, protože tohle se děje přímo v srdci světové demokracie a neměli bychom to přehlížet.. ()