Královští bratranci ve válce

(TV film)
  • Česko Vládnoucí bratranci ve válce (viac)
Veľká Británia, 2014, 2x59 min

Na začátku 1. světové války vládli největším evropským mocnostem tři bratranci, car Mikuláš II. v Rusku, císař Vilém II. v Německu a král Jiří V. v Anglii. Dvoudílný pořad se zaměřuje na úlohu, kterou tito tři vládci sehráli, a na jejich vzájemné vztahy na počátku války a tvrdí, že byla mnohem větší, než se historici tradičně domnívali. (Viasat)

Baldrick

Neuvěřitelně jednostranné až bulvární pojetí klíčové etapy evropských dějin. Úžasně liberální a lidumilní Britové (panovníci) versus prakticky psychická troska Vilém versus v podstatě hodný, ale do špatného prostředí narozený ruský car (explicitně zdůrazněné tvrzením, že za jiných podmínek by z něj skvělý britský král milující svůj lid, sic!). Úhelný kámen moderních (a nejen) evropských dějin (první světová válka a vše související) se tu scvrkává na téměř černobílou a silně fatalistickou rodinnou frašku s jedním nepovedeným bratrancem. Je pochopitelné, že rodové vztahy panovnických dynastií té doby jsou pro mnohé nezasvěcené fascinujícím informačním polem plným překvapujících souvislostí, ale tímto způsobem traktované se uvedené děje a postavy přesouvají do oblasti jarmarečního dryáčnictví, které odlišuje pouze zdánlivě seriózní způsob podání. Na jedné straně nezůstane nit suchá, co by se dalo nahlížet různými úhly je vždy směšné až hrůzné, na druhé straně (včetně ruského bratrance) se některé tristně negativní aspekty přejdou leda tak banální zmínkou a navíc s až humorně absurdním zlehčováním a odváděním pozornosti. PS: Rakousko-Uhersko a Itálie v tomto pořadu prakticky neexistují. ()

Marze

První dít pěkná rodinná kronika, druhý politika pár šílenců, která mohla ovlivňovat životy milionů lidí. Zájmy národních států, které spolu soupeřily. ()

MirkaP

Pro mne extrémně zajímavý a přínosný dokument. Dějiny Evropy jako rodinná sešlost. O tom, proč se královně Viktorii říkalo babička Evropy, jsem věděla, ale že dánský král byl tchánem na stejné úrovni, o tom jsem neměla ani tušení. Když jsem kdysi poprvé viděla společnou fotku cara Mikuláše a krále Jiřího V., byla jsem překvapená jejich neuvěřitelnou podobou. Tento dokument mi to jasně vysvětlil a ještě k tomu krásně zakomponoval postavu císaře Viléma II. A pak nechají svého bratrance s celou rodinou zavraždit bolševiky... Jak smutné. ()