Okouzlení

• Západné Nemecko Erste Liebe (viac)

Křehké citové vzplanutí šestnáctiletého chlapce k tajemné krásce se odehrává na chátrajícím šlechtickém hnízdě uprostřed přírody v průběhu čtyř ročních období, od předjaří do zimy. (oficiálny text distribútora)

fragre

Zfilmovaná Turgeněvova povídka. Moc pěkná kamera, všeobjímající melancholie. A především půvab a výkon Dominique Sand, která se do role Zinaidy, co si se srdci svých ctitelů pohrává s nevinnou krutostí, dokonale vžila. ()

pursulus

Zapomenutý snímek.¬         Ruský spisovatel I. S. Turgeněv nepatří mezi mé popředné spisovatele, raději mám z toho období jiné Rusy — Dostojevského nebo Čechova; nicméně jeho novelu První láska mám rád. Tuto moji náklonnost pak ještě prohloubil mimořádně podařený snímek Okouzlení (1970) z německo-švýcarské produkce, filmový přepis Turgeněvovy První lásky v režii a se scaenářem šitým přímo na tělo předloze Rakušana M. Schella. Ba, tento filmový přepis mám ještě daleko raději než samu povídku, což je případ ojedinělý. Žel, od 80. rr. 20. stor., kdy film běžel v ČSSR v kinech, jsem neměl možnost jej znovu vidět; zdá se, že je to další zapomenutý snímek, který vytlačily dobové filmy z pravidla horší jakosti...¬                 Případné a poučené opoznámkování: uživ. GAVIN17. ()

GAVIN17

Dnes 15.10.2017 jsem přehodnotil tento film na 5 hvězdiček. Při prvním shlédnutí na mne zapůsobil velice mocně. Příběh krásného, jemného a citlivého chlapce (kterého ve filmu velmi zdařile ztvárnil mne do té doby neznámý John Mouldner Brown) mne zaujal hned od počátku příběhu. Velice nekonvenční kamera a realistické pojetí krajiny (zde maďarské reálie, které měly evokovat ruskou rovinu) v konfrontaci s dějem filmu je naprosto dokonalé a úžasné. Kameramanem filmu byl "bergmanovský" Sven Nykvist, což je zcela nepřehlédnutelné. Po letech se mi od dobrého kamaráda podařilo získat DVD tohoto filmu, arci v anglickém znění (v kině jsem ho slyšel v originální němčině a byly u něj české titulky). Dnes jsem nalezl i německý originál a je lepší, vrátil mne do doby, kdy jsem ho viděl v biografu (roku 1986, kdy měl derniéru (monopol končil 31.12.1986) jsem ho během 17 dnů viděl celkem 4x). Je to zpracování známého klasického příběhu Ivana Sergejeviče Turgeněva "První láska", které se Maximiliánovi Schellovi podařilo velice citlivě přepsat do filmové podoby. Pro západoevropského diváka byly z filmu vystřiženy scény rabování a násilí na prostém obyvatelstvu, které, což je fakt, násilně rušily příběh a v originální povídce nejsou uvedeny. Vynikající film, který mluví více obrazem a náladami, než slovy, si nejvyšš hodnocení 5 hvězdiček zcela oprávněně zaslouží! ()