Jak byly postaveny nejikoničtější starověké a středověké budovy na světě? V této dokumentární řadě na vás čeká úžasná počítačová animace a nejnovější archeologické výzkumy, které odhalují, jak byly tyto budovy postaveny. S využitím detailů z nejnovějších archeologických výzkumů v kombinaci se snímací technologií X-Ray a LiDar odhalí tato řada nový pohled na mýty a tajemství starověkých civilizací i na ikonické megastavby, které postavily. Jednotlivé díly zkoumají tajemství starověkých i moderních zázraků, od mohutného Římského Trevíru v Německu až po sochy na Velikonočním ostrově. Badatelé se snaží nejen o zachování těchto památek, ale také o jejich pochopení. (Discovery Channel)

Recenzie používateľa Marze k tomuto seriálu (10)

Hidden City of the Incas (2017) (S02E07)

Dokument pojednává o pravděpodobném způsobu stavby Macha Pichu, kde žilo přes 500 obyvatel, a jak mohli na tak nehostinném a odlehlém místě vypěstovat potraviny, jak mohlo být zásobováno  a jak si obstaralo vodu. A zase pokročí technologie 3D brýlí, nebudete se do Peru muset únavně a nákladně harcovat, ale budete jimi mít lepší pohledy, než kdyby jste byli na místě fyzicky. ()

Sex, Lies, and the Taj Mahal (2017) (S02E10)

Úvahy okolo techniky a účelu stavby nejznámějšího chrámu v Indii Taj Mahal. ()

Wrath of Attila the Hun (2018) (S03E07)

V první půlce jsem se nic nedozvěděl. Vypravěč stále klade otázky jako nějaký kouč ve snaze, aby si klient na všechno přišel sám. V druhé polovině je vaty méně. Závěr je překvapivý a připomíná současný stav v Evropské unii, kde je obyvatelstvo a starořecká kultura Evropy v důsledku malé porodnosti postupně nahrazována "Huny" a dalšími běženci. ()

Titanic: The Last Secrets (2018) (S04E01)

Rekonstrukce nehody vypadá pravděpodobně. Možnost rozříznutí bočního pláště konstruktéry nenapadlo. Pěkná je simulace pohledu na ledovec z kapitánského můstku za tmy. ()

Inca Apocalypse: The Dark Evidence (2018) (S04E05)

Dokument rozebírá jak je možné, že 40 tisíc Inků vladlo desetimilionove říši a 200 Španělu na koních Inky přemohlo (za pomoci nespokojených obyvatel). ()

Ghosts of the Stone Age (2018) (S04E10)

Po tisíci letech přišla nová skupina lidí a původní obyvatelé se úplně vytratili. To mi připomíná současnou situaci s nízkou porodností. ()

Empire State Building: The New Secrets (2019) (S05E02)

Rozebírá se konstrukce mrakodrapu, materiály, způsob stavby, podloží stavby, nabourání bombardéru B 52 během druhé světové války. Vhodné nejen pro studenty stavebních fakult. ()

Nero's Lost Palace (2019) (S05E03)

Dokument vedecky zkouma, jestli cisar Nero nezapalil Rim umyslne, aby mel vic mista na sve megastavby. ()

Alcatraz's Hidden Secrets (2020) (S06E11)

Vědecké rozebírání útěků z Alcatratrazu. Je zde zmínka, že vězeňská správa byla přesvědčena, že vody zálivu nezdolá nikdo. V závěru se rozebírají proudy zálivu. ()