Špion, který se vydal na sever

(festivalový názov)
  • Južná Kórea Gongjak (viac)

Jihokorejský tajný agent je vyslán do Severní Koreje, aby se infiltroval do nejvyšších politických a vojenských kruhů a získal tak informace o severokorejském jaderném programu. Klasický dobový špionážní thriller vychází ze skutečných událostí a na pozadí dramatického příběhu se postupně začíná rýsovat obraz reálné politické situace v obou zemích v polovině devadesátých let. (Febiofest)

ainny

Za mě naprostá spokojenost. S dějem, atmosférou a v neposlední řadě i s obsazením. Hwang Jeong-min byl jako jihokorejský špión naprosto uvěřitelný. Lee Sung-mina mám už dlouho v hledáčku a patří k mým nejoblíbenějším hercům a všechno mu žeru i s navijákem. Scéna u Kim Čong-ila, v které se rozklepe strachy, pro mě byla jednou z nejlepších v celém filmu. Hvězdičku dolů dávám v podstatě za konec. Sice byl tak krásně korejsky patetický, ale tady mi to až tak úplně nesedlo. Nicméně se těším, až si film pustím ještě jednou a kouknu se na celý příběh v klidu a s manželem. Titulky ()

Slarque

Špionážní film inspirovaný příběhem skutečného jihokorejského špiona, který se postupem času dostal až k samotnému diktátorovi Kim Čong-ilovi. Poslání agenta s kódovým jménem Černá Venuše, o jehož misi věděli všeho všudy tři lidé (včetně jihokorejského prezidenta), je zobrazeno za použití standardních, ale stále funkčních prostředků. U nás si sice málokdo pamatuje, co se dělo na korejském poloostrově v polovině 90. let, ale za to tvůrci snímku nemohou... Nejpůsobivější každopádně byly scény odehrávající se přímo v KLDR. ()

Pedestrian

Chtělo to větší koule a méně sladkobolný a realističtější závěr (dvě Korejky vedle mě brečely, takže asi OK). Špion téměř bezchybný, takže se o něj člověk moc nebojí, ale na chladné korejské thrillery už jsem si tak nějak zvykl. I tak vynikajicí a dlouho očekávané pasáže v KLDR doprovázené hrozivou hudbou fantastické. 8/10 ()

Lacike

Zásadný problém ktorý som u tohto filmu mal bol hlavný hrdina. Drvivú časť filmu ho vlastne vôbec nepoznáme. Nič nevieme o jeho rodine, minulosti, charaktere a ani jak vlastne vníma okolnosti, ktoré sa okolo neho dejú a či ho nejak ovplyvňujú psychicky, keď je tak dlho v utajení. Jediné čo vidíme je jeho dokonale zahraná pretvárka podnikateľa. Z nej nevypadne ani na chvíľu a to ani v okamihoch, keď má na mále. Takže Jeong-min Hwang síce predviedol famózny výkon, ale osud jeho postavy mi bol úplne ukradnutý. Oveľa viac ma zaujal príbeh severokórejského pohlavára v podaní Sung-min Lee, ktorý v mojich očiach zatienil aj Jeong-min Hwanga. Škoda že vzťah medzi nimi dvoma nemal väčší priestor, ale finále bolo tak akurát dojímavé, aby nepôsobilo pateticky. Namiesto postáv je film bohužiaľ pre mňa viac zameraný na historické udalosti, ktoré sú síce dostatočne zaujímavé, takže film ani na chvíľu nenudí, ale vďaka chladnému prístupom k postavám málokedy poriadne strne. Trochu napínavý je len finále u Kim Čong-ila. Pre našinca bude film hlavne poučnou sondou do Kórejskej histórie s neprekvapivým odhalením, že sa obidve Kórey vzájomne potrebujú a využívajú pre svoj vlastný prospech. Výnimočne ma pri sledovaní napadlo, že by si jednotlivé udalosti zaslúžili detailnejšie spracovanie v podobne minisérie vďaka čomu by snáď väčší priestor dostali aj postavy. Do akej miery jednotlivé fakty film upravil je jedno, keďže z filmového hľadiska to funguje celkom dobre. Výsledkom je nadpriemerný film, ktorý rozhodne stojí za jedno pozretie, ale nemám ho potrebu vidieť znova. 7/10. ()

Filmmaniak

Skutečnými událostmi inspirovaný příběh jihokorejského tajného agenta, který v devadesátých letech dostal za úkol infiltrovat pohlaváry severní Korey za účelem politické a válečné špionáže a obstarání informací potvrzujících existenci severokorejského nukleárního programu, a to v přestrojení za obchodníka disponujícího vládními tajemstvími a nabídkou marketingové propagace severokorejských výrobků u jižních sousedů. Dějově našlapané, nesmírně komplexní a dynamické vyprávění vyžaduje alespoň základní orientaci v politickém a geografickém kontextu, protože na přílišné vysvětlování není čas. Tvůrci v čele s více než schopným režisérem a scenáristou a herecky přesným obsazením nakládají suverénně a prakticky bezchybně realizovaný dobový špionský thriller, v němž napínavě gradující děj, vystavěný z velké části na dramaticky našponovaných obchodních a politických setkáních hlavního hrdiny se severokorejskou vládní elitou, posouvají ještě o úroveň výš výjimečně dokonalé pasáže ze schůzek s absolutním nadvládcem Kim Čong-ilem a ze severokorejských měst, kde se tře komunistická bída s nouzí na pozadí imperátorsky velkolepých exteriérů. Po všech stránkách skvělý film o zásadních změnách ve vztahu dvou zemí na Korejském poloostrově ke kapitalismu i k sobě navzájem (akorát dění na jihu není tolik poutavé jako dění na severu), o politických rozhodnutích na nejvyšších místech a o životě ve státě, kde vyjadřovat politický nesouhlas znamená riskovat život. ()