Pod palbou

• USA Taking Fire

V roce 2010 se vydala hrstka nováčků se svými veliteli ze 101. letecké divize na roční nasazení v Afghánistánu vybavená přilbami opatřenými kamerami. Měli strávit rok na nejvzdálenější základně Ameriky, která se nachází v Korungalu, uprostřed Tálibánem ovládaného území, a hodlali zachytit vše, s čím se setkali. Záběry, s nimiž se vrátili, nabízí unikátní svědectví o moderním vedení války v jednom z nejnebezpečnějších míst na světě. Diváky vtahuje přímo doprostřed dění, čímž předává bezprostřední zkušenosti, které zpravidla nedokážou zachytit reportéři či dokumentaristé. Uvidíte osobní zápasy, zmatky, radosti a strasti války. Události, které tito muži zažijí v Afghánistánu, je navždy poznamenají. Po šesti letech mužové vzpomínají na rok strávený v Korungalu. Pro některé je to příležitost, aby se vypořádali se svými démony. (Discovery Channel)

Real Tom Hardy

"THE KORENGAL VALLEY IS FREQUENTLY DESCRIBED AS THE VALLEY OF DEATH." ----------- To, čo som na Only the Dead tak veľmi miloval, je tu skĺbené v 6x dlhšej minutáži, ktorá v porovnaní s OTD obsahuje väčšiu a intenzívnejšiu kadenciu akcie, lepšiu kvalitu a následný strih, oveľa dramatickejšie situácie a v zásade má aj značne lepšie zábery a hutnejšiu gradáciu udalostí. Nechýba ani správne napasovaná, elektrizujúca hudba, ktorá dotvára výslednú atmosféru daného vojnového konfliktu. Postavy sú tu prekvapivo veľmi dobre vykreslené, čo sa v takýchto dokumentoch tak často nestáva. Čo mi bráni dať 5 hviezd je skutočne drobnosť a síce absencia silnejšej narácie, akú podal napr. Michael Ware v OTD. Taktiež mi tu chýba tá neopísateľne zvláštna atmosféra a aura, ktorá panovala celým OTD. Keby bolo Taking Fire ako Only the Dead, prípadne vice versa, tak potom by som bol naozaj a doslova v nebi. ()

jizvoun

Díky záběrům natočeným samotnými vojáky se jedná o opravdu unikátní sérii. Když pominu občasný politický průjem okolo, nejvíc mě bavilo sledovat tu změnu v myšlení jednotlivých lidí. Nádherně je tu zobrazen rozdíl mezi staršími moudřejšími veterány a "hooah captain america" nadrbanými nováčky, kteří jsou přesvědčeni o své nadřazenosti a nesmrtelnosti. Má to akci a napětí. Poslední díl, ve kterém jednotka opouští afghánistán a po letech se schází, byl hodně intenzivní a pro mě byl za 5*. ()