Barevný dokumentární film československého Armádního filmu, natočený ve spolupráci s čínskými filmaři o zájezdu laureáta státní ceny Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého do Číny. Spolu se souborem nás provází po celé Číně od hlavního města Pekinu, bohatého klasickou čínskou architekturou, přes Nankin, Šanghaj, nejkrásnější město Číny Chang-čou, Kanton, centrální Čínu, severovýchodní Čínu zpět zase do Pekinu. Film vytvořený svěžím poutavým stylem je dokladem československo-čínského přátelství. (Filmový přehled)

ripo

Dosavadní filmy laureátů státní ceny Kachyni a Jasného se vyznačují tím, že jejich autoři nejdou vyšlapanými cestami dokumentárního filmu, ale že se pokoušejí hledat způsoby, jak co nejlépe přiblížit zobrazovanou skutečnost i ideový zaměř zobrazení divákovi. Jejich nový film „Lidé jednoho srdce", vytvořený za spolupráce čínských filmařů, je toho dalším důkazem. Z reportáže o zájezdu našeho nejlepšího vojenského uměleckého souboru dovedli vytvořit překrásný film, který hovoří nadšeně o nové Číně a jejím lidu. Co je na práci obou mladých filmařů nejcennější — snaha přiblížit se člověku a dobýt filmem nejen jeho rozumu, ale i jeho srdce. To znovu potvrzuje tento film. Učí lásce k bratrské Číně a je jistě nejen krokem vpřed v dokumentaristické práci Kachyni a Jasného, ale především také velkým přínosem pro družbu našich národů s národy velké Číny. Filmový přehled 37/1953 ()