Espen ako najmladší z troch synov chudobného farmára,  je doma bitý a šikanovaný lebo nerobí nič užitočné, len chodí po lesoch s hlavou v oblakoch a chytá lelkov. Jeho jedinou úlohou, ktorú mu doma zverili, je udržiavať v kachliach oheň, aby nevyhasol. Je náhoda, že práve on v lese stretne princeznú Kristin, ktorá je na úteku zo svojho rodného hradu. Kristin je poriadne tvrdohlavá, neverí na staré historky o Kráľovi trollov, ktorý má zálusk na princezné, a hlavne si ani náhodou nechce vziať namysleného princa Frederika, ktorého jej vybral otec. Deň pred svojimi osemnástimi narodeninami dáva radšej prednosť ceste do neznáma. Bohužiaľ onedlho po stretnutí s Espenom zistí, že historky o trolloch sú pravdivé. Medzitým sa nič netušiacemu Espenovi podarí ďalší malér. Nedokáže ustrážiť ani uhlíky v kachliach a vďaka svojej roztržitosti podpáli celú chalupu. A keď kráľ vyhlási pátranie po svojej neposlušnej dcére a sľúbi za odmenu jej ruku a pol kráľovstva, bratia neváhajú a vyrážajú na výpravu. Tí starší, kvôli tomu aby pre rodinu získali novú strechu nad hlavou a  najmladší by rád ešte princezninu ruku. Z ich cesty sa vzápätí stane veľké dobrodružstvo, na ktorom stretnú rôzne príšery, zažijú veľa mágie a ocitnú sa na rôznych kúzelných miestach.  Na konci ich ale čaká hrozivý a nepremožiteľný Kráľ trollov. (CinemArt SK)

catch66

Dávám plný počet, v rámci žánru - pohádka pro děti. Byl to první film, na jehož konci moje dítě řeklo "můžeme se na to podívat někdy ještě jednou"? Jako dospělák jsem se u toho taky nenudila, i když mi byly lidské postavy protivné a fandila jsem trollovi. ()

vlcekmirek

V celku povedená pohádka o putování za princeznou, likvidaci trolla a bojem s nadutostí a pýchou.  Krásný příběh, zasazený do nádherných scenérií, sympatičtí hlavní hrdinové a hezky zpracované triky. Myslím, že se u toho pobaví malí i velcí diváci. Co bych měl vytknout? V podstatě skoro nic. Je fakt, že občas tvůrci trochu nevychytali velikost Trolla. Zub, který sluha přinesl na ukázku králi byl větší, než jeho prsty. Naopak když pak bojovali na vrcholku hor, byl troll v některých záběrech mnohem menší. Ale to jsou jen detaily pro hnidopichy, na kouzlu příběhu to neubralo a vlastně si toho většinou nikdo ani nevšimne. ()

Marcimor

Povedený příběh, kde místo draka vystupuje obří trol a kde se jedna rodina rozpadne, aby se později o to více semkla. Takže trochu jiná (i když vlastně stejná), ale rozhodně pěkná pohádka. Krásná příroda, sympatické obsazení a příběh má docela spád a nápady. Poctivých 70% zaokrouhleno na 4 hvězdy. ()

drkaldj

Docela příjemná pohádka s obstojnými efekty. Postavy které mají být příjemné, tak jsou. I když je podobný příběh několikrát zfilmovaný a využitý u jiných filmů, tady to funguje i díky neobvyklému vizuálu krásných lesů a (minimálně mimo Norsko) neokoukaným tvářím. ()