Cardinal

Krimi / Dráma / Thriller / Mysteriózny
Kanada, (2017–2020), 17 h 6 min (Minutáž: 42–43 min)

Predloha:

Giles Blunt (kniha)

Hudba:

Todor Kobakov

Billy Campbell, Karine Vanasse, Kristen Thomson, Alden Adair, James Downing, David Richmond-Peck, Brendan Fletcher, Allie MacDonald, Deborah Hay, Eric Hicks (viac)

V mrazivej pustatine Ontária o oblasti Algonquin Bay nájdu telo mladého dievčaťa zamrznuté v ľade v opustenej bani. Zdá sa, že ide o dlhodobo nezvestnú Katie Pineovú, ktorej prípad vyšetroval detektív John Cardinal. Musel však odísť a s políciou sa nerozišiel v dobrom. Dnes ho nadriadená Noelle Dysonová ale požiada, aby sa vrátil a znovu sa ujal vyšetrovania. Pridelia mu novú kolegyňu, Lise Delormeovú, ktorá pracovala v oblasti finančnej kriminality a s vraždami nemá žiadne skúsenosti. Cardinalovi sa to nepáči, čo dá všetkým jasne najavo. Odovzdá jej svoje staré nevyriešené prípady vlámaní a krádeží, aby sa jej zbavil, a sám sa chce sústrediť na prípad mŕtveho dievčaťa. Je presvedčený, že nejde o prvý prípad vraždy – pitva odhalila stopy po spútaní a dusení a zvláštne odreniny na pravom oku, akoby bol použitý otvárač očí a vrah sa chcel zomierajúcej v okamihu smrti pozrieť do očí. Krvavú sériu mohol pokojne začať deťmi, ktoré sú najbezbrannejšie. Detektív sa preto vracia k podivnej nehode desaťročného Billyho Labella, ktorý sa údajne utopil v jazere... (TV JOJ)

Recenzie používateľa Ronkar k tomuto seriálu (2)

Cardinal (2017)

Vlastně hodně fajn detektivka moderního "severského" podání. Má to dobrou atmosféru, mrazivé prostředí kanadské přírody a sympatické ústřední duo. Cardinal není nijak originální a bere si propriety a motivy ze všech možných děl: Ostřílenej vlk unavenej životem vs. mladá ambiciózní kolegyně. Tragická minulost, vnitřní vyšetřování policie, brutální případ zmizelých dětí, práce vs. rodina atd. Ve výsledku mi to ale nevadilo, protože herci jsou hodně fajn (Billy Campbell a Karine Vanasse to dobře táhnou). Jsou hodně jiní, ale chemie mezi nimi je dobrá a co oceňuji nejvíc - působí opravdově. Poldové tu zkrátka nejsou super macho ve stylu ameriky, ale normální lidi, kteří řeší složitý morální situace. V těch Cardinal funguje nejlépe. Případ se odvíjí sympatickým tempem, nechybí zvraty, napětí, emoce a vygradované finále. Je tu pár nepříjemných scén násilí a dobrý záporáci. Cardinal se drží v "reálnější" rovině. Nečekejte žádné šílenosti typu Most, kde vrah očůrá všechny, protože je geniální. Ale právě pro tu realističnost si to získalo mé sympatie. Ještě u páté ep. bych dal tak 80%, ale finále, ač uzavřené a vcelku povedené, přece jen něco chybělo, abych hodnotil výš. Chyby se najdou ale pozitiva převládají. Počet šesti episod byl akorát. Téměř žádná vata. Suma sumárum, líbilo se mi to a potenciál na zlepšení tu je. Cardinala i Delormeovou chci vidět znovu i u dalšího případu. Btw: Má to hodně cool oppening se songem Agnes Obel, který se mi líbí natolik, že by mi nevadilo, kdyby bylo delší. PRVNÍ SEZONA: 4/5 DRUHÁ SEZONA: 3/5 TŘETÍ SEZONA: 3,5/5 (Na pět hvězd to sice není, ale za mě dosud nejlepší sezóna. Uvidíme, co nadělí ta finální) ČTVRTÁ SEZONA: 4/5 (Přestože nedám pět hvězd, musí poznamenat, že příběh si nechal to nejlepší na konce. Zajímavý děj, hodně napínavý po celou dobu, ještě mrazivější a drsnější než předchozí případy. Atmoféra krutých mrazů výborná. Pocitvá práce a příjemné vyústění. ()

Letní případ (2018) (S02)

Za mě slabší než první sezóna. Ne o moc, ale slabší. Plusem je divoká krajina, záporáci a motiv s kulkou v hlavě. Jen tu prostě nefungovaly všechy postavy ani témata. Napětí se moc nedostavovalo a celkově mi byl ten děj tak napůl fuk, což není dobré znamení. Začátek byl naopak hodně dobrý a celá backstory s Cardinalovou manželkou také zajímavá. Čekal bych víc emocí a větší gradaci ve finále. Sakra, ty postavy už známe, tak by měli předvést něco nového. Zajímavějšího. Jít víc do hloubky jejich psychiky. 70% ()