Cardinal

Krimi / Dráma / Thriller / Mysteriózny
Kanada, (2017–2020), 17 h 6 min (Minutáž: 42–43 min)

Predloha:

Giles Blunt (kniha)

Hudba:

Todor Kobakov

Billy Campbell, Karine Vanasse, Kristen Thomson, Alden Adair, James Downing, David Richmond-Peck, Brendan Fletcher, Allie MacDonald, Deborah Hay, Eric Hicks (viac)

V mrazivej pustatine Ontária o oblasti Algonquin Bay nájdu telo mladého dievčaťa zamrznuté v ľade v opustenej bani. Zdá sa, že ide o dlhodobo nezvestnú Katie Pineovú, ktorej prípad vyšetroval detektív John Cardinal. Musel však odísť a s políciou sa nerozišiel v dobrom. Dnes ho nadriadená Noelle Dysonová ale požiada, aby sa vrátil a znovu sa ujal vyšetrovania. Pridelia mu novú kolegyňu, Lise Delormeovú, ktorá pracovala v oblasti finančnej kriminality a s vraždami nemá žiadne skúsenosti. Cardinalovi sa to nepáči, čo dá všetkým jasne najavo. Odovzdá jej svoje staré nevyriešené prípady vlámaní a krádeží, aby sa jej zbavil, a sám sa chce sústrediť na prípad mŕtveho dievčaťa. Je presvedčený, že nejde o prvý prípad vraždy – pitva odhalila stopy po spútaní a dusení a zvláštne odreniny na pravom oku, akoby bol použitý otvárač očí a vrah sa chcel zomierajúcej v okamihu smrti pozrieť do očí. Krvavú sériu mohol pokojne začať deťmi, ktoré sú najbezbrannejšie. Detektív sa preto vracia k podivnej nehode desaťročného Billyho Labella, ktorý sa údajne utopil v jazere... (TV JOJ)

kolemjdouc

Autoři scénáře chytli"slinu" a vytvořili dílko jak ze zastrčeného kouta někde ve Skandinávii.Snažili se zachytit atmosféru populárního Mostu.Nic naplat - ti byli první.Tady se střídá vícero scénáristů tak si počkáme jestli mezi sebou nebudou kolidovat.Nelíbí se mi rozmělnění epizod .Preferuji co epizoda to uzavřený případ.Zlatý Midsomer a další.Příšerné dýchavičné nadabování Cardinala.Absolutně neprofesionální kdy nerozumíte co vlastně říká.Do toho řve hudba. ()

Guzi

Poslední série jediná nadprůměrná, jinak je to tuctové jak sviňa, bohužel největší zlo je hlavní představitel, mylně domnívající se, že šeptající herecký projev = charismatický...sral mě už v The killing, kde hrál úplně stejně..Mnohem lepší by bylo, kdyby se to jmenovalo "Delorme"... S ní bych si další sérii dal rád... ()

kleopatra

Cardinal je po dlouhé době seriál, který neváhám vřele doporučit přesto, že jsme mnoho podobného už viděli, nicméně způsob jak decentně překládá drsnou realitu mi je sympatický do té míry, že poslední dvě porce zasněženého vyšetřování hodnotím 5*. Za zmínku mi stojí autentické podání policajtky Karine Vanasse, budu si jí hlídat, naopak Billy Campbell, ač herecky bez kazu, je další chlápek s protivnou "bronchitidou". 4-5*. ()

Arsenal83

Koľko už vody pretieklo od času, čo Billy Campbell mlátil slečnu Lopez vo filme Dosť. A časom z neho vyrástol sympaťák s démonmi, väčšinou v chladnom podnebí s absenciou žiletky. A dobre zrobil. Cardinal nie je maximálne dokonalá kriminálka, ale je veľmi pútavá, prípady sú dostatočne komplikované, aby človeku nebolo všetko hneď jasné - a to napriek tomu, že vraha pozná. Len tie pohnútky je ťažké poskladať a to je na tom zaujímavé + osobné životy hlavných protagonistov. Cardinal má ešte jednu chybu a to že sa v ňom nepokračovalo. Ale keďže je to natočené podľa kníh, nemalo sa už kam ísť. O Cardinalovi sa dá uzavrieť, že je rozhodne lepším kardinálom než drvivá väčšina tých vo Vatikáne.  ()

JohnCZ

Zima, léto, podzim,... a zase zima. Na veselé jaro tu není čas. Cardinal je hodně fajnová detektivní krimi s nesmírně sympatickou ústřední dvojící, která se viditelně inspiruje severskými krimi seriály. Kde se však tvůrci severských krimi poslední roky až absurdně předhání, kdo přijde s překombinovanější zápletkou, Cardinal zůstává příjemně přízemní a uvěřitelný. Seriál je zasazen do chladného fiktivního města Algonquin Bay nesoucího svůj název po stejnojmenném nefiktivním národním parku ležícím kdesi na půli cesty mezi North Bay a Torontem, v kanadské provincii Ontario. Touhle zeměpisnou vsuvkou se snažím naznačit, že prostředí, kde se seriál odehrává a je skutečně natáčen, opravdu za zmínku stojí, protože Cardinala hodně odlišuje od zbytku severoamerické produkce (a pro mě osobně je prostě mega cool a žeru ho). Každá série zpracovává jeden díl knižní předlohy, takže se, až na jednu výjimku, jedná o uzavřené celky. Stopáž 6 epizod na sérii je naprosto ideální. K mému překvapení to končí pěkně uzavřeně, byť mě trochu mrzí, že se zfilmování nedočkaly úplně všechny novely. Kdo hledá senzaci a vykonstruovanou detektivku, Cardinal ho asi úplně neuspokojí a může na něj působit spíše tuctově, ale komu chybí přízemní, ale přesto temná a místy nekompromisní realistická krimi v neokoukaném prostředí, ten tady nešlápne vedle. ()

• Město Algonquin Bay, kde se děj odehrává, je fiktivní místo. Jeho předobrazem je padesátitisícové město North Bay, kde autor literární předlohy Giles Blunt vyrostl a kde se také minisérie natáčela. (Bluerider)
  • Karine Vanasse sa vyjadrila, že seriál je pre ňu prvou možnosťou hrať samú seba, teda Quebečanku so svojským prízvukom tejto frankofónnej oblasti, pretože doteraz ju obsadzovali hlavne ako postavu z Európy, ktorá sa snaží hovoriť anglicky. (Arsenal83)
  • Kanadské noviny The Globe and Mail tento seriál vychválili a nazvali ho „strhujúcou, skvelo natočenou kriminálnou drámou“, ktorá sa nakoniec stala „medzníkom v kanadskej televízii“. (Arsenal83)