Vzestup a pád El Chapa

(TV film)
  • USA The Rise and Fall of El Chapo

Dokument ukazuje vzestup a pád vraha, pašeráka drog a lidového hrdinu, Joaquina „El Chapa" Guzmana. Jeho příběh je známý, ale tento dvouhodinový speciál přináší unikátní pohled na osobnost skrývající se za tímto mýtem a na to, jaký vliv má jeho mezinárodní drogový kartel na Spojené státy. (History Channel)

Lacike

Z tohto 78 minutoveho dokumentu som sa o El Chapovi dozvedel ovela viac ako z 9 dielov hraneho serialu, ktory mapuje len jeho zaciatky a aj to dost zmätene. Trochu namachrovane pôsobi len to vyzdvihnutie El Chapa nad uroven Pabla Escobara, co mi minimalne podla penazi, ktore na drogach zarobili nesedi. Ale okrem tejto drobnosti dokument stihne divakovi vylicit najpodstatnejsie veci z Chapovho zivota. Hlavne sa dozvieme jak velky vplyv mal, jak sa vypracoval a akymi praktikami sa najviac preslavil. Najsmutnejsie je zaverecne konstatovanie, ze je uplne jedno kolkych narkobaronov zavru, pretoze dokial bude existovat poptavka po drogach, tak ich hned nahradia novi. P.S. Sean Penn je riadny beťár. 8/10. ()

belinko

Začína to tak chaoticky, že som mal problém vydržať do časti, kde už začnem chápať súvislostiam. Dokument to nie je zlý, avšak moc sa nesústredí na chapovu taktiku a vysvetľovanie jeho činov. Skôr nás len chce zaujať rôznymi zábermi z miest činov a ukazuje nám odvrátenú stranu tohto biznisu. Aj to však nie dôkladne. Dozvieme sa len, že vďaka tunelom bol El Chapo vyhlásený za kráľa drog v mexiku. Aha. A vlastne ešte to, že nevedel písať a čítať, no i tak v base posielal listy, čiže. Dokument sa snaží zaujať El Chapovým životom, no prišlo mi, ako by o ňom vedeli príliš málo. ()

Phantasma

O těchto lidech je jedno jaký natočíte dokument, protože vždy to člověk sleduje se zatajeným dechem. Tento dokument je ovšem opravdu TOP. Skvělé autentické záběry a to i přímo ze zásahů mexické elitní jednotky. Opravdu dílo nabité informacemi a myslím, že tak obsáhlý dokument nemá ani sám velký Pablo Escobar. ()

Marze

Tohle je neuvěřitelný příběh ukazující sílu peněz, které v určitém množství umožňují být nad zákony. Bezohledný zločinec, který prakticky zdegeneroval Ameriku drogami. ()

agentmiky

Po zhlédnutí kompletní třetí řady Narcos:Mexiko jsem si musel pustit dokument o El Chapovi (doufejme, že se čtvrtá sezóna zaměří na něho). Tento životní příběh totiž nabízí nekonečnou dávku bizarních situací a skvělých momentů ke zfilmování. Strašně se mi na tomto počinu zamlouvalo, jak se věnovali jeho skoro až magickým útěkům z vězení. Člověk jen dokáže kroutit hlavou, když slyší všechny okolnosti těchto příběhů. Dokument nesází jen na promluvy různých lidí z branže, ale dokáže divákům zprostředkovat ten správný druh zážitku prostřednictvím reálných záběrů (u takového zaměření jsem to přivítal s otevřenou náručí). Zpětně dokážu mexickou odnož seriálu Narcos ocenit o notný kus více, autoři si dost zakládali na věrnosti a nesnažili se moc věcí přikreslovat k obraz svému. Tuto podívanou o "Prckovi" doporučuji. 7,5/10 ()