Exhibition on Screen: Munch 150

Réžia:

Ben Harding

Kamera:

Owen Scurfield

Unikátní výstava ke 150. výročí narození malíře Edvarda Muncha představí dílo tohoto severského melancholika na filmovém plátně. Tato výstava je největší soubornou expozicí Munchových děl v historii Munchova muzea a Národního muzea v Oslu. Edvard Munch, jehož ikonickým dílem se stal obraz „Výkřik", odkázal v roce 1944 městu Oslo obrovskou sbírku svých děl, zahrnující přes tisíc obrazů, tři tisíce kreseb a na osmnáct tisíc tisků. Pro Munchův odkaz nakonec město Oslo v roce 1963 otevřelo Muchovou muzeum. Diváci budou též přizváni k ukázkám kurátorské práce a spatří průřez životem slavného malíře, který žil a tvořil od 19. století až do poloviny 20. století. Výstavou provede moderátor a historik umění Tim Marlow. (Kinoaero.cz)

radektejkal

Kdykoli jsem si koupil (nebo půjčil) publikaci týkající se Edwarda Muncha, zůstal jsem trčet u obrazů, zatímco textu jsem si naprosto nevšímal. Nyní jsem se domníval, že se jeho život nějak začlení do jeho díla. Bylo tomu sice tak, ale bylo to pojednáno příliš povrchně a schématicky. Vnucené "hrané" obrazy nemohly jeho obrazům samozřejmě konkurovat, navíc jim šly proti srsti. Do Osla se sice již nepodívám, ale kdyby přece, dal bych zřejmě přednost návštěvě jeho galerie před obdivováním krásy fjordů, které televize dokáže reprodukovat s větší věrohodností. Svůj účel film splnil, a splnil by ho, i kdyby byl beze slov, bez textu. ()

poz3n

Pro někoho, kdo má vztah k dějinám umění, bude tenhle náhled do Munchova životního díla asi příjemnou hodinkou a půl. Možná mi trochu vadily ty hrané pasáže, ale chápu, že tvůrci potřebovali vsadit obrazy do kontextu Munchova života a tohle obrazové ztvárnění bylo jednou z možností. Vlys života rulezz. 7/10 ()