Diera v hlave

• Česko Díra v hlavě (viac)
Slovensko / Česko, 2016, 90 min

O tragédii Rómov a Sinti v Druhej svetovej vojne sa nikdy a nikde príliš nehovorilo. Boli vraždení v desiatkach, stovkách, tisícoch. Na okrajoch masových hrobov, v koncentračných táboroch, pri cestách, puškami, kladivami alebo plynom. Mlčalo sa o nich, lebo dlhé roky boli a sú na spoločenskom okraji. Prežili, no každý z nich má svoju pamäť a jazvu ako dôkaz. Dnes, keď sa náš svet opäť fašizuje, sú jednými z posledných svedkov holokaustu. Žijú s dierou v hlave ako s pečaťou, znamením z minulosti. (ASFK)

CinemaView.sk (Juraj Kovalčík)

"Režisér sa nepokúša o ďalšiu obžalobu genocídy na základe starostlivého dokumentovania obecne neznámych udalostí. Sústreďuje sa na obete prenasledovania, na to, ako holokaust ovplyvnil a dodnes ovplyvňuje ich životy a na to, aké postoje k nim zaujíma majoritná spoločnosť." viac

25fps.cz (Matej Sotník)

"Názov Diera v hlave ma dvojaký význam. Primárny je vecný (doslovný), nacisti skutočne vyrážali protagonistom Kirchhoffovho filmu diery do hláv. Druhotný význam sa viaže k pamäti človeka. Jej nerestnou schopnosťou či možno skôr defektom je zabúdanie." viac