Krásná Helena

(divadelný záznam)
  • Francúzsko La Belle Hélène
Hudobný
Francúzsko, 2015, 137 min

Neslavnější opereta Jacquese Offenbacha z francouzského divadla Théâtre du Châtelet v netradiční režii Pierricka Sorina a Giorgia Barberia. Režie televizního záznamu Philippe Beziat... Krásná Helena je Offenbachovou nejslavnější operetou. Od vzniku v roce 1864 se tato řecko-římská antická parodie (stejně jako Orfeus v podsvětí od roku 1855) uvádí po celém světě. Je to vtipný, satirický a do značné míry kritický pohled na období vlády Napoleona III. Při přípravách nové produkce Théâtre du Châtelet se znovu sešli režiséři Pierrick Sorin a Giorgio Barberio, jejichž zpracování opery „Prubířský kámen" vstoupilo do historie. Humorná, mazaná a vyvolávající pocit neomezených možností – tato chytlavá televizní produkce využívá všechny druhy technické zábavy tak, aby vyzdvihla důmyslnou jevištní režii. Je to čistá slast pro oko a velká pocta záhadám a extravagancím hudebního divadla. Krásná Helena je obrovským darem pro všechny milovníky televizního, jevištního i hudebního umění. (Česká televize)

bohemia_regent

Hudební nastudování je solidní, nic míň, nic víc. Co ale dělá z tohoto projektu výjimečný zážitek, je nevídaně invenční práce dvojice divadelních režisérů. Pierrick Sorin a Giorgio Barberio Corsetti jsou pod inscenací podepsáni zároveň i jako scénografové. Má to svoji logiku, protože právě scénografie je v tomto případě hlavní tvůrčí složkou, o kterou se režie opírá. Velmi nápaditě se tu využívá hlavně tzv. klíčování (v tomto případě na modrém pozadí), což je jinak typicky televizní trik, který se divadelní inscenátoři navíc nikterak nesnaží zakrýt, ale naopak se zveřejněním jeho technického principu se pracuje jako se zcizovacím prvkem. Na operetní režii se s porozuměním napojil i Philippe Béziat, který svým pojetím televizního záznamu nejen že dokázal záměr svých divadelních kolegů zprostředkovat, ale místy dokonce i prohloubit. Krásná Helena má v sobě poezii, humor i decentní erotiku - a to vše je přitom velmi vkusně provázané. -------- V titulcích pořadu uvedeno: režie Philippe Béziat; divadelní režie Pierrick Sorin, Giorgio Barberio Corsetti. ()

carl.oesch

Mám tuhle operetu velmi rád a na rozdíl od oněch vídeňských se u ní vždycky kromě chytlavé muziky bavím. Viděl jsme jí v řadě zpracování, ale tohle je jednoznačně nejlepší a není to jenom z těch důvodů, které uvádí bohemia regent. U nás je opereta pokládána za něco lehce pokleslého, zábavného, o co by skutečný umělec neměl zavadit ani cípem svého vznešeného oděvu. Co mě zaujalo je fakt, že hlavní roli zde zpívá, ale i hraje Gaell Arquezová, což je operní pěvkyně první kategorie, kterou jsme nedávno mohli vidět v hlavní roli nastudování Carmen z Bregenzského festivalu. A je skvělá, stejně jako řada dalších herců v tomhle provedení. Pravým opakem tohoto operetního skvostu je děsivá adaptace České televize někdy z konce sedmdesátých let. ()