Axel an der Himmelstür

(divadelný záznam)
Hudobný
Rakúsko, 2016, 140 min

NinadeL

Překrásná inscenace Volksoper ve Vídni. Benatzkého opereta Axel an der Himmselstür (1936, Theater an der Wien) kdysi dopomohla ke kariéře Zarah Leanderové v německy mluvících zemích. Dále se dočkala několika různých přepisů a jako taková si žije svůj život i v naší současnosti. Skvělá černobílá stylizace jde za hranici rozdílu mezi divadlem a stříbrným plátnem. Scéna je skvěle propojená s dotáčkami a pocta klasickému Hollywoodlandu je chytřejší, než by se kdokoli nadál. Garbo a Dietrich jsou neustále přítomné, hlavní filmová hvězda Gloria Mills nosí všechny módní výstřelky doby, včetně slavného kloboučku, který pro salon Schiaparelli navrhl Dalí. Srovnání originální interpretace písně Kinostar v podání Leanderové a dnešní Bettiny Mönch je fascinující. Leanderová je originál každým coulem a napodobit ji je prakticky nemožné, Mönch je více zaměřená na čistou interpretaci bez osobního vkladu. Velkým překvapením pak je určitě zakomponování slavné písně Leanderové Yes, sir! (z filmu Zu neuen Ufern). ()

• Inscenace je nositelkou ocenění Operetten-Frosch za rok 2016. (NinadeL)