Občanka Jane: Bitva o město

(festivalový názov)
  • USA Citizen Jane: Battle for the City (viac)

Portrét novinářky, spisovatelky a aktivistky Jane Jacobsové (1916–2006), která zásadně ovlivnila dnešní podobu New Yorku i dalších amerických měst. A to nikoliv megalomanskými urbanistickými vizemi, ale naopak odporem proti nim a úsilím o respektování přirozeného řádu a pohledu na město ne „z nebe", ale „z ulice". Legendární šéf územního plánování New Yorku Robert Moses po několik desetiletí měnil město bez ohledu na jeho živoucí struktury. Právě vůči němu se Jane Jacobsová vymezovala a jeho plánům oponovala nejen ve svých textech, ale i přímo v ulicích. Snímek se zabývá i přesahem do současnosti, kdy rychle rostoucí ekonomiky opakují stejné chyby, proti kterým Jacobsová bojovala. (Jeden svět)

Slasher

Chladný modernistický "urban renewal" pod záminkou čištění slumů a zlepšování městský autodopravy versus snaha nechat město být jako rozmanitý ekosystém, žijící organismus pro přirozený roj - zde na případě legendárního střetu blechy s obrem o ničivý tah částí Manhattanu. Komu u nás (a jinde na světě) vadí šeredná "komoušská" sídliště, rozhodně doporučím. Více z fascinující historie New Yorku tady - x. ()

katakomb

Dokument o urbanizaci, který popisuje spor o výstavbu dálničního bypassu prakticky středem Manhattanu v roce 1961. Jane Jacobs - pro např. pražskou ODS rozhodně levičácká intelektuálka - dokázala spojit místní obyvatele a společně dotlačit vedení města k tomu, aby se dálnice nestavěla. Problém, který se např. v Praze řeší i po padesáti letech. Urbanizace a dopravní obslužnost, to jsou mantry, kterými se zaklíná kdejaký politik. A kdo nesouhlasí, je pirátskej komunista, co tomu nerozumí anebo brání rozvoji města. Vždyť rozvoj města, to jsou hlavně silnice a auta. Když se člověk zamyslí třeba nad poměrem množství vytvořených pěších zón vs. množství postavených silnic... Až s nepříjemným mrazením pak člověk vidí záběry z Číny, kde se staví, jak se v dokumentu říká, jakoby byl Robert Moses na steroidech. Já (sám motorista) jsem v Jane Jacobs právě objevil novou hrdinku. A myslím si, že BBC vytvořila skvělý dokument. Víc podobných dokumentů o takových lidech! ()