Ric Burns (brat slávneho dokumentaristu Kena Burnsa) predstavuje vyčerpávajúci príbeh o histórii New Yorku od osídlenia Holanďanmi až po útok teroristov o takmer štyristo rokov neskôr. Dokument je nahovorený v sentimentálnom duchu; Burns rozpráva lyrický príbeh o veľkej metropole, ktorá zahŕňa nielen mestské ulice, ale aj históriu Ameriky. Napriek svojej dĺžke približne štrnásť hodín predstavuje nielen obsažný, ale aj zábavný pohľad na relatívne mladé Spojené štáty americké a ich klenot New York. (nessbeal)

Slasher

Pochybuji, že se někdo pustí do 17-hodinové dokumentární série o New Yorku, aniž by ho miloval a extra se zajímal, nicméně je to výborně odvedený, ultimátní cyklus dějin velkoměsta a věřím, že si tu zaslouží mnohem větší ohlas. Výklad je libozvučný, poutavý a přehledný, na to kvantum starých záběrů a fotek radost pohledět, komentáře historiků a významných osobností dodávají to "něco víc". Příběh od roku 1609 a lodi dobrodruha Henryho Hudsona, přes holandskou a britskou kolonii, přes impozantní osídlování Manhattanu a roli brány do nového světa pro vlny imigrantů (x), nevídanou multi-kulturní dynamiku i sociální pnutí (x), až po imperiální roli ve 20. století, růst do nebes, drsnou úpravu moderní ekonomice a osudové 9/11 (8. díl "Center Of The World" je komplet věnovaný Dvojčatům, jejich stavbě a pádu)... příběh města, který za těch pár staletí nesmírně ovlivnilo Ameriku, potažmo i celý svět, je velkolepý a hezky rozdělený do jednotlivých dílů dle epoch a událostí. Představuje hromadu korupcí a incidentů, určujících momentů a skvělých osobností z řad politiků, obchodníků, aktivistů a spisovatelů. A. Hamilton, Vanderbilt, Astor, DeWitt Clinton, W. Whitman, W.M. Tweed, Al Smith, F.S. Fitzgerald, La Guardia, Robert Moses (x), Rockefeller atd. Dozvěděl jsem se toho TOLIK, přitom aniž bych se cítil jakkoli zavalen kvantem informací. Jak říkám, co jen jsem si od téhle série mohl přát... odnáším si pár stran poznámek (x) a dojem jak ze skvělýho kurzu na výšce. A nebojím se říct, že tohle přidává mému vztahu s NYC další velký rozměr. Takže pokud se jen trochu zajímáte, případně sem hodláte jet na výlet, vůbec neváhejte a pusťte se do toho! Brzy má navíc vyjít 9. část, super - celá série tak zůstává aktuální. [běželo v rámci cyklu AMERICAN EXPERIENCE] "No city on Earth had ever brought so many different kinds of people together in one place at one time." ()

Real Tom Hardy

Monumentálny produkt precíznej a poctivej dokumentaristiky, možno obnosom detailov trochu bezprecedentnej. Ric Burns nezaostáva v tieni svojho staršieho brata, doku ikony Kena Burnsa, a taktiež ani nenecháva povesti cyklu American Experience a celkovej PBS produkcie nič dlžný. 18-hodinová púť naprieč celou históriou New Yorku, od úplného zrodu až po prítomnosť (r. 2018). Vrhol som sa doň čisto len kvôli architektúre, začal som preto povrchne štvrtou epizódou so zámerom zachytiť si stavebný boom mrakodrapov tohto mesta v 20. rokoch, prvé fázy jestvovania jeho výškového charakteru, definujúcej črty, no nakoniec zostal kvôli neopísateľne fascinujúcej a prakticky dokonalej režijnej práci Rica Burnsa. Toto je zrejme najkomplexnejšia a najlepšie zmixovaná kompilácia a kolekcia (historicky hypnotizujúcich) archívnych záberov (som úplne bez slov z tej kolosálnej nálože) podkreslených trefnou, miestami poetickou naráciou, informatívnymi rozhovormi a perfektnými, z času na čas dramatickými tónmi Briana Keanea. Ťažko opísať, treba vidieť. To obdobie, prostredie, elementy a prvky, ktoré som miloval "zdokumentované" v Der verlorene Sohn na poli pár minút tu sú dožičené v hodinách s počtom dvoch cifier. Eufória, orgazmus. ()